Nem szólt másról az Orbán-kormány második ciklusa, mint a jövedelem- és vagyonátcsoportosításról, melynek kedvezményezettjei az orbáni klientúra hívei lettek - mondta Csillag István közgazdásza Bibó István közéleti társaság ciklusértékelő összejövetelén. A Medgyessy-kormány gazdasági minisztere úgy vélte: az Orbán-kormány gazdaságpolitikája ebben az újraosztásban igen eredményes volt, de csak ebben volt az.
A jövedelemátcsoportosítás a közbeszerzések "megszerzésével" kezdődött, de ide sorolta Csillag az egykulcsos adórendszert is, amellyel a lakosság legnagyobb jövedelmű 15 százalékának kedveztek, továbbá a vállalkozásokat és a hitelezést ellehetetlenítő szektorális, illetve különadókat. Az államháztartás nagy rendszeriből is csak kivonták a pénzt - az egészségügyből
Csillag szerint valójában "nem a szegénység, hanem a szegények elleni indított háborút a kormány". A klientúrának való jövedelemosztás egyikmódja volt az is, hogy a közigazgatás 3-ról 5 szintűre bővült, ide pedig el lehetett helyezni a híveket. A sokat hangoztatott föld- és trafikbotrány, a takarékszövetkezetek államosítása vagy a nyugdíjpénzek lenyúlása is ide tartozik - sorolta. A volt miniszter szerint eközben a gazdaság nem nőtt, és "az eddigi intézkedések a növekedés lehetőségét is szinte teljesen elvették" - állapította meg, hozzátéve, hogy reményt a választás adhat, ami azért is lesz az évszázad legérdekesebb politikai kísérlete, mert "még nem győztek le3 választáson maffiát".
A kormány által hangoztatott "minket irigyel Európa" tézisét cáfolva Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere, volt uniós biztos arról beszélt: noha Magyarországot másik száz ország jegyzi és követi, a diplomáciai kapcsolataink teljesen beszűkültek. A legutóbbi napok eseményeiből felidézte Orbán moszkvai látogatását Putyinnal, ami után a kormányfő nagy titokban aláírt néhány megállapodást, ami talán évtizedekre befolyásolhatja az ország jövőjét. "Egy ilyen miatt Svédországban kitörne a forradalom" - mondta. Emlékeztetett a nemzetközi diplomáciában merőben szokatlan, sőt példa nélküli magyar lépésre, hogy a fideszes Gulyás Gergely "beszólt" a leendő amerikai nagykövetnek. Azt már jelzővel nem is illette volt külügyminiszter, hogy Lázár János Brüsszeli látogatásának hivatalos tapasztalata az volt: az EU a rezsicsökkentés elleni harca készül, amit itthonról az ellenzék szít.
"Az elmúlt négy évben kicserélődtek a barátaink" - vont mérleget Balázs."Elküldtük az IMF-et, naponta szidjuk az EU-t, belekötünk az Egyesült Államokba, és a '44-es Szabadság téri emlékművel provokáljuk Németországot" - sorolta, hozzátéve: helyettük jöttek barátok Azerbajdzsánból és máshonnan keletről. Mindezek miatt Balázs szerint "ki nem mondott, de kemény diplomáciai bojkott van a magyar miniszterelnökkel szemben, akihez 2012-ben egyetlen nyugati kormányfő jött udvariassági látogatásra, tavaly pedig már egyetlen egy sem, külföldre pedig nem hívják, "csak az Aranylabda-díjátadóra". Balázs szerint erre már csak hab a tortán a Velencei Bizottság lesújtó véleménye hazánkról és a Tavares-jelentés. Összegzése szerint a Nyugat arra jutott, hogy "a demokratikus eszközök kicsorbulnak ezen a kormányon".
A magyarországi posztkommunista maffiaállam jellemzőit sorolta ezután előadásában Magyar Bálint. A Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány oktatási minisztere szerint a kormány "olaj nélküli olajdiktatúrát", egy teljesen új rendszert épített, amely azonban nem volt váratlan, mert ezt jelentette be híres kötcsei beszédében Orbán Viktor. Megjegyezte: sok jelzővel illeték már ezt a rendszert, nevezték irányított demokráciának, klientaristának, haverok kapitalizmusának, mégis a legjobban a klasszikus maffia-berendezkedéshez, annak alá-fölé rendeltségi viszonyaihoz hasonlít. "Egy szervezett felvilág, családi, illetve fogadott családi rendszer alakult ki".
Magyar kitért "a poligarchákra, akiknek politikai hatalma nyílt, a gazdasági vagyona rejtett,és ebben pontosan fordítottjai az oligarcháknak." A közhatalmi funkciókat pedig szerinte a "politikai strómanok" töltik be. Érdekes külpolitikai kérdésnek nevezte, vajon "meddig folytatható, meddig tartható titokban, hogy olajbevétel híján az EU-s forrásokból építjük a maffiaállamot". A ciklust azzal írta le: "Orbán és kormánya a dakota lóról átült a nemzeti turulra". Az ellenzéki összefogásnak - amely szerinte egyelőre csak technikai koalíció - pedig Magyar azt ajánlotta, kormánykritikából állon át rendszerkritikára.
Zárszavában Kende Péter, a Bibó Társaság elnöke azt mondta, a ciklus nem is 2010-ben, hanem 1989-ben kezdődött, amikor Orbán fiatalemberként Nagy Imre újratemetésén az oroszok kivonulását követelte. Most pedig azzal ér véget - állapította meg -, hogy az egykori fiatalember Moszkvában belement abba, hogy Putyin visszavegye az országot, méghozzá a saját feltételei szerint. A rendezvényen elhangzott előadásokat Parti Nagy Lajos "rendszermeséi" és Dés László zenekísérete színesítette, végül pedig a házigazda, Kuncze Gábor bejelentette, hogy a köztársaság napja alkalmából tartott eseményen Bibó István Demokrácia-díjat kapott Iványi Gábor metodista lelkész, akit Donáth László evangélikus lelkész méltatott.
Kövessen minket a Facebookon és a Twitteren is!