Super Bowl;Denver Broncos;Peyton Manning;MetLife Aréna;Breno Giacomini;

2014-02-04 06:53:00

Seattle lett idén az NFL fővárosa

Amerika (s ma már mondhatni: a globalizált világ) megint megkapta a maga adagját drámából, rekordokból, show műsorból, majdnem mindabból, amire csak a szórakoztatóipar elsőszámú sztárjával vált amerikaifutballtól remélhet. Egyedül az izgalom maradt el: a tökéletes szezonra készülő Denver Broncos csődöt mondott a hibátlanul és rendkívül agresszívan védekező Seattle Seahawks ellen, amely 43-8-ra nyerte New Jerseyben a XLVIII. Super Bowlt. A gárda fennállása első sikerét aratta.

A legjobbak támadórészleg és a legjobb védelem ütközete után melyik gárda lesz a liga legjobbja? Ez volt a New Jersey-i MetLife Arénában rendezett XLVIII. Super Bowl elsőszámú kérdése. Peyton Manning 37 évesen pompás pályafutása legkiválóbb idényével jutatta el denveri alakulatát a nagydöntőig, viszont éppen a tökéletesség képtelensége volt az egyik legfőbb érv a Seattle Seahawks mellett.

Meg persze az, hogy ha van együttes, amely képes megállítani az alapszakaszban a legtöbb megtett yard és a legtöbb touchdown-passz terén rekordot fölállító, és a nagydöntőig ellenállhatatlan coloradói különítményt, az a félelmetes védelmű Seattle lehet.

A meccs ennek szellemében kezdődött - s gyakorlatilag így is ért véget. A Denver vezethette - a magyar idő szerint hajnali fél egykor kezdődött finálén - az első támadást, pontosabban vezethette volna, merthogy csak a labdát indította útjára, az akciót nem.

A center túl korán passzolta hátra a labdát Manningnek, a quarterback ekkor még a többiek instruálásával volt elfoglalva; nem figyelt, a tojás berepült a Broncos célterületre, ahol ugyan Knowshon Moreno rávetődött, de ez már nem változtatott azon, hogy a Seattle máris 2-0-ra vezetett. Ez volt az első rekord: 12 másodperc alatt még egyetlen Super Bowlon sem történt pontszerzés.

Talán Coloradóban várhattak volna még néhány hetet a marihuána legalizálásával. Ezt csupán azért vetjük itt fel, mert úgy festett, a Broncos-játékosok is előszeretettel bódítják magukat, legalábbis jóval lomhábbnak tűntek a vetélytárs tűéles, robbanékony, mindenhol ott termő focistáihoz képest.

Elképesztő volt a reakcióidőbeli különbség. Aztán a kamera véletlenül kiszúrta Breno Giacominit, a Seahawks offensive tackle-jét, amint két, egymásba rakott műanyag pohár közül az orrába szív valamit. A harci kedve az egekbe emelkedett…

Érdekességek

1-ször lett bajnok a Seattle Seahawks
2. szezonjában lett máris bajnok a Seahawks irányítója, Russell Wilson
2 olyan Super Bowl volt csak eddig, amelyen a mostaninál nagyobb különbségű győzelem született
5-ször lett az alapszakasz legértékesebb játékosa (MVP) Peyton Manning
6-odszor bukta el zsinórban olyan irányító a döntőt, aki az alapszakasz MVP-je
11 év után lett a Super Bowl MVP-je védőjátékos (Malcolm Smith)
12. meccsét bukta el a rájátszásban Peyton Manning, ami rekordbeállítás
13 elkapással a denveri Demaryius Thomas SB-rekordot állított fel
19. csapatként nyert bajnoki címet a Seattle
34 sikeres átadása a Super Bowlon még senkinek nem volt, most Manning ennyit passzolt
35 év elteltével szerzett Seattle városa valamelyik nagy sportágban bajnoki címet
62 évesen jutott a csúcsra Pete Carroll főedző, ezzel a 3. legidősebb trénerként éri el első sikerét
72 százalékos pontossággal passzolt Wilson (25 kísérletből 18 volt jó)
1254. a fizetési listán a győztes quarterback, Russell Wilson
525 217 dollár Wilson évi fizetése
937 500 dollár Manning heti fizetése

A Seattle-játékosok mindenhol ott teremtek, elképesztő nyomás nehezedett a Manninget őrző támadófalra. Az alapszakaszban több mint 5700 yardot előrehaladó Denvernek még az is gondot okozott, hogy legalább a first downt elérje. Sem a passzok, sem a futások nem sikerültek.

A Seattle két mezőnygóllal az első negyed végére 8-0-ra vezetett, a második derekán Marshawn Lynch egyyardos futásával már 15-0 volt az állás, ami gyakorlatilag azt jelentette, végérvényesen eldőlt a Vince Lombarid-trófea sorsa.

Még soha egyetlen csapat sem fordított ugyanis ekkora hátrányból a Super Bowl-ok történetében. És ehhez még hozzájött az a statisztikai adat is: a Seahwksnak ekkor több pontja volt, mint ahány yardot az ellenfél megtett…

Amerikából jöttek

"Amilyen váratlanul ért, olyan felemelő érzés, hogy én lettem a legjobb! Minden összejött ezen az estén" - mondta Malcom Smith, MVP.
"A szezon minden meccse olyan volt, mint egy döntő. Mindig azzal lépünk pályára, hogy a tudásunk legjavát nyújtsuk. Most elmondhatjuk, megcsináltuk" - nyilatkozta a Seahawks dirigense, Russell Wilson.
"Fantasztikus érzés megszerezni ezt a trófeát. Most fogjuk magunkat, és elvisszük szurkolóinknak, akik 12. játékosunként hihetetlenül sokat segítettek nekünk a szezon során" - örvendezett Paul Allen klubtulajdonos.
"Gratulálok a Seahawksnak, megérdemelten nyert. Fájdalmas kikapni, de el kell viselnünk. Az ellenfél az első pillanattól kezdve élesebb volt nálunk" - kesergett Peyton Manning.
"A játék minden elemében felülmúltak minket" - mondta John Fox, a Broncos főedzője.

Akik úgy érveltek, ez amerikaifutball, ahol nincs lehetetlen, főleg nem ott, ahol Manning az irányító, hamarosan végképp csalódtak, s minden reményüket elveszítették.

A Manninget védő fal összeomlott, indítás közben ráütöttek a QB kezére, a labdát Malcolm Smith megszerezte (interception), majd egyből visszahordta, ami, mint utóbb kiderült, a meccs MVP-díjához is nagyban hozzájárult.

22-0, jöhetett a nagyszünetben Bruno Mars, aki megidézte Michael Jacksont, s duettet adott egy szám erejéig a Red Hot Chili Pepperrel, ám az igazi gálaelőadást nem napjaink egyik legfelkapottabb popsztárja prezentálta, hanem a Seattle.

Az első félidőben 12 mp, a másodikban még kevesebb idő kellett a pontszerzéshez (11 mp). A kezdőrúgást követően Percy Harvin 87 yardos touchdownt szerzett (29-0). A Denvernek semmi nem jött össze, Malcolm Smith megint labdát szerzett, Russell Wilson QB kiváló támadásvezetése végén Jermaine Kearse-nek passzolt, aki egy 23 yardos touchdownnal módosította 36-0-ra az eredményt.

A legjobb védelem a Super Bowlok történetének legnagyobb különbségével veri a legjobb támadószekciót? Immár ez volt a fő kérdés. Manningék a harmadik negyed végén szépítettek (36-8), ám a végén Wilson Doug Baldwinnak dobott még egy 10 yardos touchdown-passzt, ezzel alakult ki a 43-8-as végeredmény.

Ennél nagyobb különbségű diadal csupán kétszer történt, ráadásul a rekordvereség szintén a Denverhez köthető: 1990-ben 55-10-ra maradt alul a San Francisco 49ers ellen. Manning 34 sikeres passzával, Demaryius Thomas 13 elkapásával állított fel Super Bowl-rekordot. Vigasznak nagyon kevés. Miként érvnek a folytatás mellett. Manning hamarosan betölti a 38-at, sanszos, hogy visszavonul.

Miután csak egyszeres ligagyőztes, és kétszer is kikapott a döntőben, úgy vonul be a történelembe, mint az NFL legjobb alapszakasz-irányítója. Kénytelen lesz átadni a helyét a fiataloknak, Wilsonnak és a többieknek. Mondjuk az az egymillió dollár, amit hetente zsebre vághat, elég nyomós érv lehet a folytatás mellett.

Hogy láthatjuk-e a következő szezonban is, az majd az ősszel derül ki. Addig az NFL szusszan egyet, hogy még erősebben, látványosabban, durvábban és lehengerlőbben, még nagyobb show-val, pénzzel és őrülettel térjen vissza.