Mintegy nyolcvan hajléktalan ember megkérdezésével készített kutatást 2013 november és decembere között a Város Mindenkié (VM) csoport, amelynek eredményét ma kívánják átadni az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) részére. A kutatás azt mutatja be, mennyire keseríti meg a fedél nélküliek életét a 2012 júliusában bevezetett Kenyszi (azaz a Központi Elektornikus Nyilvántartórendszer a Szolgáltatást Igénybevevőkről).
A TAJ-szám alapú nyilvántartó rendszer ugyanis azt tartja számon, hogy a hontalanok naponta milyen ellátó intézményekben és hány alkalommal vesznek igénybe egy-egy szolgáltatást, így például étkezést, csomagmegőrzést, mosást vagy fürdést. A gond az, hogy mivel nem mindegyikben egyformán elérhetők ugyanazok a lehetőségek, a hajléktalanok máshová is kényszerülnének menni - ha a regisztráció miatt nem utasítanák el őket, mondván, aznap már járt máshol is az illető.
Ma délelőtt egy performansszal, illetve a kérdőív eredményeinek ismertetésével tiltakozik a jogszerűtlen, a már az ombudsman által is többször kritizált rendszer megváltoztatásáért a VM az Emmi Akadémia utcai épületénél. Mint megtudtuk, a kutatásból kiderül: a megkérdezettek jelentős részét utasították már el melegedőkből. Ám például arra is rákérdeztek, hogy az ellátók mennyire rugalmasak, hajlandók-e a rendszer ellenében is segíteni. A tapasztalat azt is mutatja, hogy vannak helyek, amelyek "próbálnak kiskapukat keresni", és megoldják a helyzetet, mivel azt ők is látják, hogy a rendszer, ahogyan a törvény előírta, nem működik. A VM-nek emellett meggyőződése, hogy az ellátók számos esetben visszaélnek ügyfeleik adataival és hamisan regisztrálják őket, mert azt remélik, hogy majd utánuk is megkapják az állami támogatást.
"Szeretnénk, ha megszüntetnék, hogy egy ember egy nap csak egy helyre mehet be" - mondta lapunknak a VM szóvivője. Fekete-Nagy Miklós - bár bíznak benne, hogy a felmérés eredményeit sikerül átadniuk - megjegyezte, az Emmi egyelőre erősen ragaszkodik álláspontjához, hogy ez egy sikeres rendszer annak ellenére, hogy az ombudsman már kétszer a hajléktalanok javára döntött.
"A Kenyszi működési anomáliái a szociális biztonsághoz való jog sérelmének közvetlen veszélyét hordozzák, valamint a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság követelményével összefüggő alapjogi visszásságot idéztek elő és tartanak fenn" - szögezte le legutóbb tavaly novemberben az ombudsman. Miközben a kormányzati narratíva pusztán arról szól, hogy országosan több mint 11 ezer férőhely "áll rendelkezésre".
Az ügyben több kérdéssel is az Emmihez fordultunk - például azt tudakolva, hajlandók-e változtatni a rendszeren, ha az inkább hátrányosan érinti a hajléktanokat, illetve mit gondolnak az ellátók vélt visszaéléseiről -, de lapzártánkig nem kaptunk választ.