Wes Anderson ideális filmet rendezett fesztiválok nyitógálájára, ugyanis mint az itthoni márciusi bemutatón látni fogjuk, elképesztő szereplősereget vonultat fel A Grand Budapest Hotel című új filmjében. Ha csak a fél csapat tiszteli meg jelenlétével a megnyitót, az is pazar sztár felhozatal.
Csak mutatóba: a két világháború között egy közelebbről meg nem nevezett kelet-európai ország luxusszállodájában játszódó, Anderson sajátos humorú történetében Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Owen Wilson, F. Murray Abraham tűnik fel a vásznon.
A berlini Marlene Dietrich-téri fesztiválpalota előtt a sztárváró vörös szőnyeg kivételes színész-válogatottal indítja tehát a 64. Berlini Nemzetközi Filmfesztivált. A hivatalos játékfilm programban 23 film szerepel, közülük 20 teszi ki a versenymezőnyt, többségük (18) világpremier, akárcsak a brit-német koprodukcióban készült A Grand Budapest Hotel.
Az Arany Medvéért folyó küzdelem idei érdekessége, hogy négy német játékfilmet válogattak a versenybe, s hat másik versenyfilm német részvétellel készült. (A német filmszakma mozgékonyságára jellemző, a versenyben szereplő koprodukcióik fele dél-amerikai partnerekkel, argentin, uruguayi, brazil részvéttel készült.) Ehhez képest visszafogottnak mondható a kínai válogatás, amely mindössze három művet jelent a versenyben.
Versenyen kívüli nagyágyúnak számít George Clooney német-amerikai mozija, a rövidesen nálunk is látható Műkincsvadászok, amely szintén szemrevaló szereplőgárdát vonultat fel. Clooney-n kívül - ő rendezője, írója, szereplője és producere is a filmnek - Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin és Cate Blanchett viszi a történetet, amely valóságos eseményeken alapul, s a második világháborúban játszódik.
Egy különleges osztag - hét múzeumigazgató, művészettörténész és kurátor - megelőzve a náci hadsereget, Németországban a nácik által elrabolt művészeti kincseket próbálja visszaszerezni, hogy megmentse az emberiség pótolhatatlan értékeit. Clooney filmjében az ötmillió darab elrabolt érték visszalopásáért indított akció története elevenedik meg.
A Berlinale versenyében a francia Alain Resnais már többszörösen visszatérő rendezőnek számít, ahogy az amerikai Richard Linklater is. Utóbbi a bevált színészkettősével, Patricia Arquette-tel és Ethan Hawke-kal forgatta Boyhood című új filmjét. A németek egyik válogatottjának, Dominik Grafnak a neve sem ismeretlen a filmbarátok körében.
A többnyire kevéssé ismert rendezők versenyfilmjeinek szereplőgárdájából a vörös szőnyeg vonzáskörébe csábítja majd a berlinieket a francia Vincent Cassel, a svéd Stellan Skarsgard, a svájci születésű német Bruno Ganz, az amerikai Forest Whitaker, Harvey Keitel, Brenda Blethyn. A hivatalos verseny zsűrijébe két híres producert is meghívtak.
Az amerikai James Schamus lesz az elnök, aki egyebek mellett a Brokeback Mountain - Túl a barátságon producere volt, de Ang Lee filmjeiben forgatókönyvíróként segédkezett. A másik amerikai Barbara Broccoli, aki a Bond-filmek producereként tette nevessé magát, köztük a legutóbbit, a Skyfallt is ő jegyzi.
A zsűri többségét színészek teszik ki, a legnevesebb köztük Wong Kar Wai kedvenc férfiszínésze, Tony Leung, valamint a két Tarantino-filmben (Becstelen brigantyk, Django elszabadul) két Oscar-díjat nyert Christoph Waltz is.
Idén van kikért szorítanunk a Berlinalén. A hivatalos verseny ugyan magyar részvevő nélkül zajlik, de az innovatív szerzői filmek közé, a Panorama szekcióba meghívták az elsőfilmes Császi Ádám Viharsarok című játékfilmjét. Ily módon a három éve diplomázott magyar rendező is ott van az idei Berlinale 18 friss tehetsége között, akik ringbe szállnak a legjobb elsőfilm Arany Medvéjéért, s a vele járó 50 ezer euróért.
Az El című magyar rövidfilm, Ferge Roland diplomamunkája a Generation szekcióba kapott meghívást, ahol a félszáz versenyző közül a legjobb rövidfilmes teljesítményt Kristály Medvével jutalmazzák. A harmadik hazai fesztiválmeghívott Bucsi Réka animációs diplomafilmje, a Symphony no. 42, amely a legkülönbözőbb műfajú rövidfilmek versenyében a legjobbnak járó Arany Medvéért küzd.
Rajtuk kívül két magyar filmterv meghívást kapott a fesztivált kísérő koprodukciós vásárra. Az egyikük Fliegauf Bence Isaura háza című, sci-fi filmterve, a másik Mécs Mónika és Rohonyi Gábor közös projektje, a Gingko, amely a két gyermek halálát okozó ír gázoló és a magyar szülők történetét dolgozza fel.
A berlini Collegium Hungaricum idén hetedik alkalommal kapcsolódik a berlini filmfesztiválhoz a Cinema Total rendezvénysorozatával, amelyben magyar, illetve közép- és kelet-európai filmesek számára teremt találkozási és tárgyalási lehetőségeket új filmterveik fejlesztésére.