Pál Dénes fölényes győzelmével értek véget az Eurovíziós Dalfesztivál magyar előválogatója, A Dal elődöntői - a tavalyi Voice-nyertes, majd a Dal tavalyi szezonjában is döntős, mindössze 22 éves énekes a maximális 40-ből 38 pontot kapott a négy tagú zsűritől Brave New World című daláért.
Az akapella-formáció Fool Moon és az eddig teljesen ismeretlen, a rockot a modern elektro-hangzással vegyítő New Level Empire is - 35 és 36 ponttal - a középdöntőben folytathatja a zsűri döntése nyomán. A nézők a rockabilly műfaját újraélesztő Mystery Ganget, az énekesnő Radics Gigit és a Honeybeast nevű produkciót szavazták tovább.
Bár a nézők választása érthető - hiszen például Radics Gigi rajongótábora elég népes -, a Honeybeast előadása kissé felemásra sikerült; ironizáló szövegeikből az énekesnő sietős tempója - és erőtlen hangja - miatt nem sokat lehetett érteni, ami egy élő produkciókra építő nemzetközi versenyen még jelenthet gondokat.
Az este egyik kiemelkedő élményét valóban a Fool Moon nyújtotta: elegáns, swinges dalukhoz taps- és lábdob adta a zenét, olyan összeszedett produkció volt, amely a Dal-döntőre is esélyes lehet.
Míg ezt helyesen ismerte fel a Rákay Philip, Kovács Kati, Rúzsa Magdi és Csiszár Jenő alkotta zsűri, az egy szál gitárral kiálló Bülbülst - azaz a zenekart énekesnőként képviselő, tavaly még Kállay-Saunders András együttesében vokálozó Takás Noémit - annak ellenére nem engedték tovább, hogy előtte nem győzték dicsérni.
A meditálós dalt Takács olyan varázslatosan és technikásan énekelte, hogy még Rákay is órákig hallgatta volna, végül méltatlanul csak 29 pontot kapott a zsűritől. Rúzsa szerint "nem eurovíziós" dalt halottak - miközben arról beszélt, micsoda nemzetközi színvonalú -, mintha esélyt sem akartak volna adni a lánynak.
Nagy visszatérést vártak a már középdöntős Király Viktor testvérétől, a láthatóan nagy energiát és hangot megmozgató Király Lindától, akit szintén kedvelt a zsűri, a nyolcvanas évek soulját idéző számával nem sok esélye lett volna az Eurovízión.
A középdöntőkben 18 előadó versenyez majd, erre a köztévé két estét is szán, február 15-ét és 16-át. Közülük nyolcan juthatnak tovább A Dal február 22-i döntőjébe.
Kérdéses Kállay döntője?
Szigorít szabályain az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége, mivel a tavalyi malmői Eurovíziós Dalfesztivált vesztegetési vádak kísérték Azerbajdzsán kapcsán; így az új szabályok szerint 3 évre is kizárhatják a versenyből azt az országot, amely szavazási csalást követ el. Azerbajdzsánban állítólag litván diákokat fizettek le, hogy mobilon szavazzanak az azeri fellépőre.
A magyar szabályok nem teszik lehetővé olyan fellépő szerepeltetését, aki büntetőeljárás alatt ál; Kállay-Saunders pedig életveszélyt okozó testi sértés miatt könnyen bíróság előtt is állhat a májusi koppenhágai döntő idején, így - versenydala bármennyire is megállná helyét a nemzetközi porondon - vélhetően a magyar döntőt sem nyerheti meg.