Barack Obama;találkozó;TIME magazin;adófizetés;Francois Hollande;Thomas Jefferson;

2014-02-10 06:33:00

Obamánál a francia elnök

Ma és holnap találkozik Barack Obama francia kollégájával, Francois Hollande-dal. Megbeszéléseiken több vitás kérdésről ejthetnek szót, többek között arról, hogy - Párizs vádjai szerint - egyes amerikai szoftveróriások a szükségesnél kevesebb adót fizetnek Európában.

Derűsen kezdődik Francois Hollande Egyesült Államokbeli látogatása. A francia elnök ugyanis ma magyar idő szerint este Barack Obamával megtekinti a Monticellót, Thomas Jefferson, az Egyesült Államok harmadik elnökének saját tervezésű házát, amely Virginia államban, Charlottesville mellett található. A Fehér Ház előzetes közleményében is kiemelik, hogy az Egyesült Államok és Franciaország a kezdetektől fogva szövetségesek és barátok.

A két államfő kedden már Washingtonban, a Fehér Házban tárgyal egymással, s megbeszéléseiket ekkor nem csak a felhőtlen jókedv jellemezheti. Hollande ugyanis meg kívánja említeni, elfogadhatatlan Franciaország számára, hogy olyan nagy amerikai szofter-, illetve internetes óriások, mint például a Google, a valós bevételeiknél jóval kevesebb adót fizetnek Európában.

A párizsi kormány egymilliárd eurót követel a Google-tól. Párizs viszonya már Hollande elnöksége előtt hűvös volt az internetes világcéggel. 2011 júniusában a francia adóhatóság házkutatást tartott a Google párizsi irodáinál. A francia kormányt az dühítette fel, hogy az amerikai vállalat bevételeit egy holland, majd egy bermudai bejegyzésű céghez továbbította.

Mint a Financial Times tavaly októberben beszámolt róla, 2012-ben 8,8 milliárd eurónyi összeget helyeztek át a karibi adóparadicsomban lévő pénzintézetbe.  Az AFP által közölt dokumentumok szerint A Google France 2012-ben 192,9 millió eurós bevételt vallott be, s 6,5 millió euró adót fizetett.

Szakértők szerint azonban a hirdetésekből befolyó bevétel ennél jóval magasabb lehet, 2011-ben például ez az összeg 1,25-1,4 milliárd euró volt. Párizs hasonló vitába keveredett az internetes kereskedőházzal, az Amazonnal, amelytől 252 millió euró adót követel.

A francia elnök elutazása előtt azt közölte, néhány hónappal ezelőtt már megállapodott Obamával arról, mindent elkövetnek azért, hogy mihamarabb létrejöhessen a két ország közötti adóharmonizáció.

Hollande a háromnapos látogatás során ellátogat a kaliforniai Szilícium-völgybe is, s San Francisbóban találkozik a Google vezetőjével, Eric Schmidttel, a Google vezérigazgatójával, Sharyl Sangberggel, a Facebook második emberével, valamint a Twitter és a Firefox böngészőjéről ismert Mozilla képviselőivel.

A Guardian megemlítette, Hollande nem mond beszédet a Kongresszus előtt.  A francia elnök amerikai látogatása a nemzetközi sajtó érdeklődését is felkeltette, hosszasan foglalkozott az eseménnyel a Time magazin és a Newsweek.

Mindkét lap Franciaország nehézségeit ecsetelte. A Time kiemelte, hogy tavaly az országban 77 százalékkal csökkent a külföldi befektetések aránya, miközben ez 37 százalékkal nőtt Spanyolországban és 400-zal Németországban. A lap üdvözli Hollande megkezdett reformjait, de kételyeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy sikerül-e kikecmeregnie Franciaországnak a nehéz gazdasági helyzetből.

Ez azért is kérdés, mert nehéz úgy meghatározó döntéseket hozni, hogy közben az államfő népszerűtlensége negatív rekordokat dönt. A TNS-Sofres intézet szombaton közzétett felmérése szerint már húsz százaléknál is kevesebben bíznak benne, s 19 százalék bízik benne.

A Lés Échos felmérése alapján ugyanakkor 23 százalékon áll. Szakértők szerint a rosszabbodó adatok nem a Trierweiler-ügyre, hanem a növekedő munkanélküliségi adatokra vezethetőek vissza.