Gyárfás Tamás;vizes világbajnokság;Szentes Tamás;főpolgármester-helyettes;Magyar Úszó Szövetség;látványterv;

2014-02-12 06:53:00

Van már képük hozzá

Aranyszínben hullámzó külső, egyedülálló panoráma, napelemes versenymedence, energiatermelő járda - tegnap bemutatták a 2017-es junior, illetve a 2021-es felnőtt vizes világbajnokság leendő helyszínének terveit. A minden szempontból különleges létesítmény alapkövét jövőre teszik le, az átadása várhatóan 2016 második felében lesz esedékes. A Budapest látványosságául is szolgáló, hatszintes úszópalota mintegy nyolcmilliárd forintból valósul meg.

Tegnap még csak a boldogságban úsztak a bejelentők, 2016 második felében azonban már tényleg a medencében tehetik ezt meg a főszereplők: elkészült a 2017-es junior és a 2021-es felnőtt világbajnokság helyszínének látványterve. Az ünnepélyes bemutatón nem fukarkodtak a jelzőkkel. Elhangzott például: "A Dagály strand északi részén megvalósuló, hatemeletes úszópalota Budapest olyan új látványosságává válik, amelynek az egész világ a csodájára jár majd".

Mi tagadás, ha minden ígéret valóra válik, akkor tényleg az ország legimpozánsabb sportlétesítménye lesz. Ráadásul nemcsak szép lesz, hanem hasznos is: hosszú évtizedeken keresztül a magyar úszósport fellegváraként fungálhat.

A komplexumot több mint 25 ezer négyzetméteresnek álmodták meg, teteje elhúzható, verseny- és bemelegítő medencék, továbbá ugrótorony mellett természetesen tanmedence is helyet kap benne. Alapállapotában 5 ezer néző befogadására lesz alkalmas, de a 2021-es vb-re 18 ezres férőhelyesre bővítik, a mobil lelátót a viadal után elbontják.

Vígh László kormánybiztos, a Nemzeti Sportközpontok (NSK) vezetője elmondta, az előzetes becslések szerint a megvalósítás költsége nyolcmilliárd forint körül várható, de a kiadásokat növelik a vizes vb egyéb színhelyein elvégzendő fejlesztések.

A látványtervek elkészülte után a részletes tervek kidolgozásával folytatódik a munka, az év végén (október-november) lesznek meg a kivitelezési tervek, majd a kivitelező kiválasztása végett kiírják a közbeszerzési pályázatot, jövő év elején indulhat a munka, s februárban kerülhet sor az alapkőletételre. Az úszóarénát legalább fél évvel a 2017-es korosztályos vb előtt át kell adni.

"A tervek elkészítésekor két nagyon fontos szempontot tartottunk szem előtt. Először is, tisztában vagyunk vele, hogy ebben a létesítményben kell megrendeznünk a világ harmadik legrangosabb sporteseményét, így sok tízezer szurkoló, és több száz millió tévénéző számára ez az uszoda egyet jelent majd Budapesttel és Magyarországgal.

A Dagály-komplexum azonban nem csak erre a néhány hetes időszakra épül, hanem évtizedeken keresztül szolgálja majd a vizes sportokat, illetve a környéken élő családokat" - mondta a kormánybiztos. Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke így fogalmazott: "Boldogok vagyunk, hogy láthatjuk a látványterveket, gratulálok a tervezőknek.

Talán nem túlzás állítani, a magyar úszósport kiérdemelte, hogy egy világszínvonalú létesítmény épüljön Budapesten" - szögezte a szövetség első embere. Kiemelte, ma még "szinte egymást ölik a vízfelületért az úszók, vízilabdázók, műúszók, műugrók, mert nincs hol edzeni", az új uszoda ezt a gondot is orvosolja majd.

Szentes Tamás főpolgármester-helyettes arról beszélt, hogy az új létesítmény az egész dunai látkép meghatározó pontja lehet. "Budapest szeretne jó házigazda lenni, így a következő években mindent megtesz a annak érdekében, hogy a lehető legjobb körülmények között láthassuk vendégül a világot" - tette hozzá Szentes Tamás.

Ferencz Marcel vezető tervező egyébként külön hangsúlyt fektetett a megújuló energiaforrások, így a földhő, a termálvíz és a napenergia alkalmazására. Még a medencékből, illetve a zuhanyzókból elfolyó vizek hőenergiáját is visszanyerik majd, így az sem vész kárba.

Sőt, a látogatók maguk is hozzájárulhatnak az épület takarékos üzemeltetéséhez, ha végigsétálnak az energiatermelő járdákon. Mindemellett mindez egy 21. századi rekreációs paradicsom lesz, kertekkel, sétautakkal, új hajóállomással. Az aranyszínű, hullámzó épülethomlokzat kétszer két méteres résein át pedig egyedülálló panoráma nyílik a fővárosra.