Németország;Bundestag;politikai botrány;

2014-02-15 06:36:00

Politikai botrány Németországban

Politikai botrány bontakozik ki Németországban, amelynek első vezéráldozata Hans-Peter Friedrich, jelenlegi agrárminiszter, előző belügyminiszter.

Az egész ügy abból fakad, hogy 2011 szeptemberében eljárás indult a német alsóház, a Bundestag belügyi bizottságának elnöke, a szociáldemokrata Sebastian Edathy ellen szerzői jogok megsértése miatt. A nyomozást azonban kibővítették ellene. Azzal vádolták ugyanis, hogy gyermekpornográfiát tartalmazó anyagokat tart magánál. Ő ugyan tagadta a vádakat, de február 10-én a hannoveri ügyészség házkutatást rendelt el nála. Lakásában és hivatalában sem találtak semmi gyanúsat.

Kiderült, hogy a volt keresztényszocialista belügyminiszter, Friedrich már 2013 októberében előre figyelmeztette az SPD vezetését a szociáldemokrata képviselő ellen zajló eljárásról. Bár ekkor még nem alakult meg a német nagykoalíció, s a CDU/CSU-szabaddemokrata kormány volt hatalmon, már tudni lehetett, hogy Angela Merkel pártja a szociáldemokratákkal akar koalícióra lépni a szeptemberi választás után.

Friedrich akkor Sigmar Gabriel, az SPD elnöke figyelmét hívta fel arra, hogy Edathy neve felbukkant nemzetközi nyomozati anyagokban. A szociáldemokrata politikus beavatta az ügybe pártja többi képviselőjét is, értesítette az SPD frakcióvezetőjét, Thomas Oppermannt. Utóbbi csütörtökön meglepetésre el is ismerte ezt, sőt Frank-Walter Steinmeier jelenlegi külügyminisztert is „bemártotta”, mert mint mondta, ő is októberben értesült a párttársukkal szembeni nyomozásról.

Edathy ügye egyre inkább Friedrich botrányává fajult. Az ügyészség vizsgálatot indított annak kapcsán, titkos információt szivárogtatott-e ki a tárcavezető. Boris Pistorius alsó-szászországi belügyminiszter, akinek szintén tudomása lehetett az Edathyval szembeni eljárásról, nyilatkozatában azt állította, senkinek sem árulta el a tudomására jutott információkat.

A német ellenzéki pártok tegnap egyöntetűen követelték Friedrich lemondását. Bár a keresztényszocialista politikus a nap folyamán azt közölte, csak akkor lép vissza, ha eljárás indul ellene, késő délután a nagy nyomás hatására mégis bejelentette távozását Angela Merkel kabinetjéből. Az ügy azonban ezzel aligha ér véget, sőt, amint a Spiegel jelezte, csak most kezdődik, hiszen több magas rangú politikus tudott az Edathy elleni eljárásról.