Olaszország;Matteo Renzi;

Matteo Renzi mélyreható reformokat ígért és azt, hogy 2018-ig kivezeti "Olaszországot a mocsárból". Fotó: Vittorio Zunino Celott

- Renzi az EU legifjabb kormányfője lehet

Megtartotta tegnap reggel az utolsó kormányülést, majd csütörtök esti ígéretéhez híven hivatalosan is benyújtotta lemondását Giorgio Napolitano államfőnek Enrico Letta olasz miniszterelnök. A technokrata kormányfő azért kényszerült lemondásra, mert a Demokrata Párt (PD) megvonta kabinetjétől a bizalmat, új kormány felállítására szavazott, amely végrehajtja majd a legfontosabb alkotmányos, társadalmi, gazdasági reformokat. 

Letta ezek után feleslegesnek tartotta, hogy a parlamentben bizalmi szavazást kérjen tíz hónapja hivatalban lévő kormányának, hiszen a demokraták támogatása nélkül úgyis elbukott volna, hanem automatikusan benyújtotta "visszavonhatatlan" lemondását. A demokraták nem kívánnak előrehozott választást tartani, főtitkáruk, a 39 éves Matteo Renzi, Firenze korábbi polgármestere maga pályázik a miniszterelnöki székre.

Tegnap délután el is kezdődtek a kormányalakítási tárgyalások, amelyen az egykori komikus, Pepe Grillo 5 Csillag Mozgalom (M5S) pártján kívül minden parlamenti formáció részt vett. Amennyiben a demokratáknak sikerül életképes koalíciós megoldást találniuk Renzi Európa legfiatalabb miniszterelnöke lehet. Ugyanakkor az ifjú politikus lehet sorozatban a harmadik olyan olasz miniszterelnök, aki nem választás, hanem koalíciós alku eredményeként foglalhatja el a tisztséget. Mario Monti technokrata kormányfő válságkabinetet alakított ily módon 2011 novemberében, Enrico Letta pedig hosszas koalíciós alkudozás után, 2013 áprilisban.

Renzit tavaly decemberben választották meg a PD főtitkárának, olasz elemzők szerint azóta tulajdonképpen nyílt választási kampányt folytat. A La Republica tekintélyes napilap azt írta: Renzi, aki a pártban való megjelenése óta a PD régi politikai generációjának nyugdíjba küldését tekintette missziójának, most túllőtt a célon: a 47 éves Lettát is félretolta.

A demokrata belső puccs azonban nem teljesen veszélytelen. Az olasz lapok megjegyzik, hogy e hatalmi játszma eredményeként Silvio Berlusconi nevető harmadik lehet. Renzi ugyanis mélyreható reformokat ígért, azt, hogy 2018-ig kivezeti "Olaszországot a mocsárból", ám programja megvalósításához stabil és biztos parlamenti háttérre lesz szüksége, azaz a parlamenti mandátumától megfosztott Berlusconi Forza Italia-jára is szükséges lehet.

Figyelembe véve Renzi tapasztalatlanságát és a Letta kabinet megbuktatásának körülményeit, azt, hogy a parlament és a koalíciós társak megkerülésével a PD döntésén alapult, az olasz média úgy gondolja, hogy ha Renzi nagyon rövid időn belül nem tud bizonyítani, maga is Letta sorsára jut.

Hetenként egyszer, szombaton, az egyébként akár "komornak" is mondható Le Monde, luxuskiadványt kínál olvasóinak. Fényes papíron, tömérdek fotóval, magazint. Csakhogy ez a "sajtótermék" bulvár társaitól alaposan különbözik. Külsőleg talán kevésbé, tartalmában azonban nagyon. Még akkor is, ha múlt hétvégi száma a címében "szenzációt" ígért.