Józsa István;Németh Lászlóné;gázfogyasztás;gázügylet;

- Mellébeszél a miniszter

A kormány megint mellébeszél. Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter nem arra adott választ, hogy miért vettek ki száz milliárd forintot a hazai gázfogyasztók zsebéből, s adták oda egy offshore cégnek, hanem az előző kormányra mutogat vissza. Holott az előző kormányzat esetleges hibái, nem mentik fel a jelenlegi kabinetet az általa elkövetett bűnök alól - nyilatkozta lapunknak Józsa István. 

Az MSZP frakcióvezető-helyettese ezt annak kapcsán mondta el, hogy álláspontja szerint nem kapott kielégítő választ a fejlesztési minisztertől a kormány és egy magáncég közötti gyanús gázügylettel kapcsolatosan feltett kérdésekre.

A szocialista politikus azt próbálta megtudakolni a szaktárca vezetőjétől, miként történhetett meg az, hogy a stratégiai gázkészletek pótlására, és a távhődíjak kormányzati korlátozásával a csőd szélére jutott távhő társaságok megsegítésére szolgáló gázmennyiséget az állami MVM Partner Energiakereskedelmi (MVMP) Zrt. egy magáncég, a MET Magyarország Zrt. (korábbi nevén a Mol Energiakereskedő Kft.) kezére játszotta, s ügyleten a cég 2011-óta mintegy százmilliárd forintot nyert.

Józsa István számításai szerint abban az esetben, ha az Orbán-kormány nem adott volna teret az MVMP és egy tisztázatlan hátterű magántársaság üzletelésének, akkor a lakossági földgáz árak már 2011-ben csökkenthetőek lettek volna tíz százalékkal. Némethné válaszából az sem derül ki - tette hozzá a szocialista politikus -, hogy a kormány miért pártol továbbra is egy magánvállalkozást a családok érdekeivel szemben.

Emellett az sem tisztázott, hogy a távhőtársaságok életbentartására szánt gázt miért nem közvetlenül a bajbajutott szolgáltatók kapták meg kedvező áron, miért kellett bevonni a tranzakcióba egy olyan magánvállakozást, amely lefölözte a hasznot az ügylet során.

A nemzetközi energetikai vállalatok már nem akarnak a jelenlegi kormányzattal egyezkedni a magyarországi leányvállalataik eladásáról - értesült lapunk piaci forrásból -, a tárgyalásokon az időhúzás taktikáját alkalmazzák. A kormányzat főként az áram és gázszállító hálózatokat birtokló cégeket szeretné megszerezni. Ezek garantáltan veszteséges befektetések lennének. Az áprilisra ígért gázár csökkentést várhatóan az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. kárára valósítja majd meg a kabinet.