tüntetés;hajléktalanok;Magyar Máltai Szeretetszolgálat;előállítás;budapesti rendőr-főkapitányság;A Város Mindenkié;

- Előállítás szankció nélkül

Eddig 15 hajléktalant állítottak elő a budapesti rendőrök. Miután lefolytatták az eljárást, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett úgynevezett fektetőben ajánlottak fel nekik helyet. Eközben az elmúlt pár napban, A Város Mindenkié felhívására apró tüntetések zajlottak. Három földrészen 14 városban - New Yorktól Bangkokig és Dublintól Isztambulig - tiltakoztak Magyarország külképviseletei előtt a hajléktalanság magyarországi kriminalizációja ellen. Szombaton a fővárosban lesz tüntetés.

December óta 15 hajléktalant állítottak elő a rendőrök az erre kijelölt kormányhivatalba - tájékoztatta lapunkat a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Mint írták, a rendőrök nem alkalmaztak szankciókat, a hajléktalanokat az eljárás lefolytatása után szabadon engedték, és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által a kormányhivatal épületében működtetett fektetőben ajánlottak fel férőhelyeket. A legtöbb előállítás az V., a VII., valamint IX. kerületben volt - közölte az BRFK.  

Mint ismert, a közgyűlés döntése után, az országos rendőrfőkapitány december 6-i parancsa alapján a tiltott helyen, életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanokat elő kell állítani. Ez részletesen szabályozta a hajléktalanok elleni rendőri fellépést. Eszerint, ha a fedél nélkül élő "világörökségi területnek minősülő vagy a helyi önkormányzat rendeletében kijelölt területen" életvitelszelűen tartózkodik, annak elhagyására kéri fel a rendőr.

Ha ennek nem tesz eleget, a rendőr saját központi ügyeletén keresztül felveszi a kapcsolatot a fővárosi megyei  vagy  járási kormányhivatallal annak megállapítása érdekében, hogy a szabálysértési eljárás azonnal lefolytatható-e. Ha igen, azaz hétköznap, munkaidőben történik mindez, akkor a hajléktalant elő kell állítani a kormányhivatalba.

Ha ünnepnapon, éjszaka vagy más munkaszüneti időszakban fülelik le az utcán élőt, akkor a rendőrnek a területileg illetékes hajléktalanszállóra kell őt előállítania. A szerencsétlen ember őrzését - az utasítás szerint - az előállítás ideje alatt lefolytatott szabálysértési eljárás alatt "rendkívüli őrrel kell biztosítani". Ezt az intézkedő vagy - ha a szolgálati érdek indokolja - az erre a feladatra külön vezényelt rendőr hajtja végre.

Eközben a Város Mindenkié nevű szervezet felmérésből kiderült, a hajléktalanok sokszor, ha akarnak sem találnak fedelet a fejük fölé. Amikor ugyanis bemennek egy nappali melegedőbe, akkor ott azonnal elkérik az adataikat és ellenőrzik a TAJ-számukat. Akinek besárgul a neve, az azt jelenti, hogy ő aznap egy másik nappali melegedőben is regisztrált.

Tehát a szabály szerint minden hajléktalan ember csak abban a nappali melegedőben moshat, fürödhet, reggelizhet, ahol aznap először bejelentkezett. Ha ezeket az ellátásokat bármilyen okból nem kapja meg, például azért, mert az első hely túlzsúfolt, akkor a szabály szerint máshova már be sem mehet. Ha mégis beengedik, akkor az ott igénybe vett szolgáltatását az ellátónak saját költségen kell fedeznie. Ilyen viszont csak ritkán fordult elő.

Ismételten elutasította a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a Sepeljev-házaspár menedékkérelmét - közölte Bősze Ferenc, a házaspár ügyvédje. Olekszander Sepeljevet, aki korábban ukrán képviselő volt, hazájában súlyos bűncselekményekkel: kétrendbeli sikkasztással - gyilkossági ügyekkel kapcsolatban, illetve kísérletekben való részvétellel - gyanúsítják.