Magán kívül Lázár János miniszterelnökségi államtitkárt is igen kínos helyzetbe hozta Orbán Viktor azzal, hogy bár Lázáron keresztül a múlt hétre ígért választ a Mazsihisz aggályaira, jóval a határidő letelte után, tegnap lapzártánkig sem szólalt meg ez ügyben, de még csak egy rövid nyilatkozatot sem tett közzé.
Az, hogy a miniszterelnök válaszra sem méltatja a holokauszt emlékév bojkottját kilátásba helyező Mazsihisz levelében megfogalmazott felvetéseket - a vitatott Szabadság téri '44-es emlékmű mellett Szakály Sándor "idegenrendészeti" kijelentése és a Sorsok Háza körüli kérdések - a témát jól ismerő forrásaink szerint két dolgot jelenthet. Az egyik, hogy a kormányfő nincs, vagy nem akar tisztában lenni az ügy súlyával, amely távolról sem csak az Orbán-kormány és a Mazsihisz pár ezer fős tagságának "belügye", hanem - mint az az elmúlt hetek-hónapok eseményeiből jól látszik - az egész országé, sőt a kérdés élénken foglalkoztatja a nemzetközi közvéleményt is.
A másik lehetőség, hogy Orbán "dacol" az esetleges következményekkel, amelyek a saját presztízse mellett Magyarország nemzetközi megítélését is rombolhatják. Utóbbi, a miniszterelnök sértettségére utaló forgatókönyvet erősíti egyébként, hogy Orbán vasárnap - még a határidőn belül - évértékelőjében szóba hozta: nem érti, honnan veszik egyesek a bátorságot, hogy elvárják, "mit gondoljunk, hogyan emlékezzünk". Utóbbi utalás lehetett a német megszállás 70. évfordulóján felavatandó emlékmű körüli vitákra.
Orbán hallgatásáról megkérdeztük a Mazsihisz elnökét is, aki - megerősítve, hogy hétfő kora estig semmilyen jelzést nem kaptak - diplomatikusan először annyit válaszolt, hogy "türelmesen várjuk a választ". Majd hozzátette: "nem örökké, mert szeretjük, ha az adott szónak súlya van". Már napközben sürgették a kormányfői választ a Liberálisok: a párt szerint "a kormány illetékes tagjai nem mernek döntést hozni", holott múlt heti levelében a Mazsihisz kompromisszumos javaslatokat tett a feszült helyzet feloldására. Emlékeztettek, hogy a Mazsihisz esetleges bojkottról szóló bejelentése mellett erős jelzés lehetett a kormánynak, hogy tucatnyi zsidó szervezet utasította vissza az emlékévre neki megítélt állami támogatást.