operaház;Erkel Színház;Budai Parkszínpad;Feneketlen tó;Zsigmond Kert Kft.;Ondrusek Péter;

2014-02-19 06:45:00

A parkszínpad másodvirágzása

Az évek óta üresen álló, lepusztult Budai Parkszínpad feltámadhat, ám arra kevés a garancia, hogy komoly kultúra is költözik a Feneketlen tó partjára. Az ingatlant 20 évre bérbevevő cég vezetője mindenesetre azt ígéri, rendbe hozza az épületet, és közösségi térré teszi. Ő üzemelteti majd a Móriczon lévő Gombát is.

Régóta pusztul a Kosztolányi Dezső téren álló Budai Parkszínpad, az egykor kedvelt szórakoztató központ ma hajléktalanok tanyája lett. Számos koncepció született a feltámasztásra, ám pénz soha sem került rá. Most hirtelen a főváros meglelte a megoldást.

Két hétig volt fenn a fővárosi vagyonkezelő honlapján a Budai Parkszínpad hasznosítási pályázata. A Zsigmond Kert Kft.-nek sikerült lecsapni a lehetőségre, és 15+5 évre, lényegében az önkormányzat által meghatározott minimáláron, évi nettó 4,2 millió forintért kibérelnie a 2700 négyzetméteres területet.

A korlátozottan forgalomképes, nagyon rossz állapotú ingatlant egyébként alig 48 millió forintra értékelték tavaly júniusban, a pályázatot is akkor bonyolították le, a szerződéskötésre vonatkozó javaslatot nemrégiben fogadta el a közgyűlés. Igaz a kontraktust még nem kötötték meg.

A Budai Kultúrparkra átkeresztelt 860 négyzetméteres felépítménnyel, és 1800 négyzetméteres lebetonozott területtel rendelkező ingatlant a cég üzemeltetés koncepciója szerint "könnyed, napközbeni, vagy esti találkozási ponttá, kulturális központtá szeretnénk fejleszteni."

Hogy ez pontosan mit jelent, arról sokat elárul a következő mondat: "egy 30 perces rövid, nem szcenírozott színházi mű bemutatásával a kulisszák mögé vinnénk a vendégeket, miközben napoznának, fröccsöt fogyasztanának és a művészekkel beszélgetnének."

A koncepció nem sorol fel együttműködő intézményeket, művészeket, a tervezett programokról csupán címek tudósítanak: nyári színházi találkozó, jóga és egészség programok, meditációs találkozók, monodráma kör, kamara darabok bemutatója, nemzetiségi folk táncház találkozó sorozat, könnyűzenei workshop, hagyományőrző kézműves találkozó és vásár, népi játékok programsorozat, őstermelői piac, karácsonyi vásár, lángos fesztivál, forralt bor fesztivál. 

Ondrusek Péter, a Zsigmond Kert Kft. ügyvezetője lapunknak megerősítette, nem nagyszínpadi előadásokban, nagyszabású könnyűzenei koncertekben gondolkodnak. A tervek szerint át is alakítják a nézőteret, 3-4 széksort összevonva, kis teraszokat hoznak létre, ahol akár termelő piac, vagy egy kisebb kiállítás, és természetesen vendéglátás folyna.

Közösségi teret szeretnénk létrehozni, ahol természetesen fogyasztásra is igyekszünk rávenni a látogatókat - mondja az üzletember. Legfeljebb kamaradarabok előadása, kisebb koncertek jöhetnek szóba. Olyan profilt terveznek, mint a cégcsoport tulajdonában lévő Király utca Fröccsterasz Báré.

A Zsigmond Kert Kft. a megkötendő szerződésben azt ígéri, 50 millió forintot invesztál az épületbe, de az ügyvezető szerint egyelőre fogalmuk sincs milyen műszaki állapotban van az ingatlan. Ha túl sok csontvázat nem találnak, reményei szerint nyáron megnyílik a Budai Kultúrpark.

"A vizuális kultúra tekintetében a Próféta Galéria művészi koncepciója jelentősen meghatározza a Budai Kultúrpark kiállításainak összeállítását." Nem is csoda, hiszen a projektcég 20 százalékos tulajdonrészét a Simon and TemplART Művészeti Szolgáltató Kft. jegyzi, mely 2012. márciusától működteti a Szent Gellért téri Próféta Galériát.

A többségi tulajdonos a Medúza Catering - melynek tulajdonosa és ügyvezetője szintén Ondrusek Péter - "meghatározó szereplője a magán és vállalati rendezvényekre, esküvőkre, konferenciákra kitelepülő catering szolgáltatóknak" - olvasható honlapján.

Ők üzemeltetik az Operaház, az Erkel Színház büféjét, ahogy a Művészetek Palotájában található Bohém Éttermet is. A társaság birtokában lévő cég végzi az Országház büféinek és éttermeinek az üzemeltetését és a protokoll eseményekhez kapcsolódó vendéglátást.

A Zsigmond Kertnek nem ez az első projektje a kerületben. A cég - mint neve is utal rá - a Móricz Zsigmond téri Gomba üzemeltetésére jött létre. A Gombáról szólva az ügyvezető elmondta, úgy tűnik tavaszra kerülnek birtokba, a nyitás legkorábban nyárra várható.

Az önkormányzat 2012 decemberében hirdette meg a Gomba üzemeltetését, csupán egy hónapos határidőt adva a jelentkezőknek. Komoly feltételeket szabott, a pályázónak üzemeltetnie kellett egy legalább 100 fő befogadására alkalmas vendéglátó ipari egységet, legalább hat hónapja kulturális intézményben kulturális szolgáltató tevékenységet kellett végeznie.

Ezen felül "protokolláris rendezvényszervezési referenciákkal" és "állami vagy önkormányzati fenntartású kulturális intézményben vendéglátó ipari egység üzemeletetési referenciával" is rendelkeznie kellett. A tavaly január 14-én bejegyzett Zsigmond Kert Kft. mindenesetre megfelel e sokrétű követelményeknek.

A korábbi városvezetés építészeti pályázatot írt ki a Gombára, az elképzelés az volt, hogy az kapja meg majd a hasznosítási pályázat során az épületet, aki a nyertes tervek egyikét a saját költségén megvalósítja, ezért cserében hosszú ideig ingyenesen hasznosíthatja az önkormányzat tulajdonában maradó épületet.

Ezt a pályázatot a szocialista vezetés már nem írta ki, az új adminisztráció pedig inkább belepakolta a szintén korábban kezdődő - meglehetősen hektikusan haladó - részben uniós forrásból megvalósuló, a Bartók Béla út környékének megújítását célul tűző Kulturális Városközpont projektbe. A 400 millió forintos beruházás felét uniós forrásból fedezte.