A főváros régi kulturális intézményeinek megújulásával és több új helyszín átadásával "új kulturális helyzet jött létre Budapesten", amelyet először az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon lehet érvényesíteni - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a március 21. és április 6. között, immár 34. alkalommal megrendezendő eseménysorozat beharangozó sajtótájékoztatóján.
Azt viszont kérdésünkre nem tudta megmondani, hogy a fesztivált a jövőben működtető cég mikor és milyen formában fog létrejönni. Arra a kérdésünkre, hogy a kormány lemondott-e végül a vezető komolyzenei intézmények összevonásáról, azt a választ kaptuk, hogy nem, a kormánybiztos (Batta András - a szerk.) tovább dolgozik a terveken.
Balog azt is elmondta, idén 1,6 milliárd forintot fordít a minisztérium a fesztivál finanszírozásra, ami kétszer annyi, mint a tavalyi. Azt nem tette hozzá a miniszter, hogy a kormányváltás előtt körülbelül ekkora büdzsével működött a fesztivál, igaz, ennek az összegnek jelentős hányada szponzori bevétel volt.
A 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál 58 helyszínen 172 programot kínál a klasszikus, kortárs és könnyűzene, valamint a tánc, színház és képzőművészet területén. Hat világpremier, 18 magyarországi bemutató lesz műsoron. Közel húsz olyan társulat és produkció érkezik Budapestre, amely először mutatkozik be Magyarországon.
Az új helyszínek között lesz a márciusban megnyíló Pesti Vigadó is, ahol elsősorban kamara művek csendülnek fel. De felsorakozik a Budapest Music Centre és a Bálna is, bár ez utóbbiba nem sikerült karakteres programokat vinni.
A Nemzeti Színházban a 200 millió forintból megrendezett Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón Oroszország lesz a díszvendég. Tizenkét ország 19 előadása lesz majd látható; többek között az Alekszandrinszkij Színház, a Moszkvai Művész Színház, a Bolsoj, a bagdadi, isztambuli, oslói, rigai Nemzeti Színházak váltják egymást.
Vidnyánszky Attila lapunknak elmondta, nem volt Magyarországon eddig ilyen nagyszabású színházi fesztivál. Jövőre Franciaország lesz a kiemelt szereplő, már négy előadást lekötöttek.
Már teltházas a fesztivál legkiemelkedőbb produkciója, a Bécsi Filharmonikusok koncertje, akiket Zubin Mehta vezényel. A BBC Filharmonikusok koncertjének karmestere Juanjo Mena, szólistája az osztrák Martin Grubinger lesz. Maxim Vengerov a Lengyel Kamarazenekar kíséretében Mozart és Csajkovszkij műveit adja elő.
Eötvös Péter DoReMi című hegedűversenyének magyarországi bemutatója áll a moldáv származású hegedűművész, Patricia Kopatchinskaja és az MR Szimfonikusok műsora középpontjában.
A brit Simon Keenlyside és az uruguayi Erwin Schrott is önálló estet ad, míg a világ első számú kontratenorja, Andreas Scholl angolszász dalokkal érkezik, ahogy a barokk muzsika kedvelőit is várja két csemege. Az Operaház Tosca-előadásán José Cura Cavaradossiként lesz látható.
A film és az opera határterületére csábít Philip Glass darabja, A szépség és a szörnyeteg. A művet négy énekes és a Philip Glass Ensemble élőben, a vetített filmmel összhangban szólaltatja meg.
A Szentpétervári Eifman Balett, Auguste Rodin és Camille Claudel viharos kapcsolatáról szól, Bozsik Yvette Társulat egy németországi orosz színházzal, a DEREVO-val együtt mutatja be a Chagall és Gogol ihlette Pokoli bált. A Recirquel A Meztelen Bohóc című előadás ősbemutatójával készült.
A jazz kedvelőknek Lee Ritenour gitárkoncertje ajánlható. A jazz-popot játszó Matt Bianco együttest a Concertgebouw Jazz Orchestra fogja kísérni. Először lép fel Magyarországon az énekes-dalszerző, Rufus Wainwright. Napjaink egyik legizgalmasabb előadója popikon, operaszerző, extravagáns showman.
A Budapesti Történeti Múzeumban a firenzei Uffizi Képtárban őrzött magyar festők önarcképeinek tárlatát, a Magyar Nemzeti Galériában Derkovits Gyula éltetmű kiállítását, a Ludwig Múzeumban Reigl Judit műveit tekinthetik meg.
Az Örkény Színház a Shakespeare-év tiszteletére a Hamletet mutatja be Bagossy László rendezésében, a készülő előadásban egy évtizedekkel ezelőtti, legendás Hamlet, Gálffi László több szerepben is fellép. Mátyássy Bence rendezése a Thália Színházban: Stravinsky A katona története és Hunyady Sándor Bakaruhában című művét gyúrja eggyé.