Választás - 2014;BRFK;választási kampány;rendezvények;rendőri biztosítás;

2014-02-19 17:33:00

A rendőrség felkészült a kampányrendezvények biztosítására

Felkészült a Budapesti Rendőr-főkapitányság a választási kampányrendezvényekkel összefüggő biztosítási feladatokra - mondta Tóth Tamás rendőrfőkapitány az MTI-nek adott interjújában.

A dandártábornok közölte, hogy a parancsnokokkal és az állománnyal is ismertették a választással kapcsolatos normákat, a jogszabály-módosítást. Hozzátette: úgy készülnek minden rendezvényre, hogy minden eshetőséget megvizsgálnak. Ha kell, jogászok segítségét kérik annak érdekében, hogy gyorsan, jogszerűen és szakszerűen reagálhassanak. Ugyanakkor reményei szerint a rendőrségre lesz a legkevesebb szükség a rendezvények biztosítása során.

Tóth Tamás felidézte, hogy tavaly 3385 rendezvényt biztosítottak, ősztől azonban jelentősen megnőtt a biztosítandó események száma. Idén pedig szinte egymást érik a rendezvények, megmozdulások, különböző demonstrációk. Mindezek komoly előkészületet igényelnek, sok energiát lekötnek, mivel azonban a biztosítási feladatokat a Készenléti Rendőrség segítségével oldják meg, a kerületekben emiatt nem keletkezik rendőrhiány a közterületeken.

A főkapitány beszélt a hajléktalanok életvitelszerű tartózkodásának jogszabályi változásából fakadó feladataikról is: december óta 15 hajléktalant állítottak elő az arra kijelölt kormányhivatalba. Ez a szám Tóth Tamás szerint nem sok, és ezekben az esetekben sem alkalmaztak szankciókat. Hozzátette: a jogszabály-módosítás után sem elsősorban rendészeti kérdés a hajléktalanok ügye, ezért folyamatosan kapcsolatban vannak a karitatív szervekkel, együttműködnek a polgárőrséggel és a közterület-felügyelettel annak érdekében, hogy a hajléktalanokat az ellátórendszer felé tereljék.

"Meg kell találni nekik az életteret" - fogalmazott a rendőrfőkapitány. Annak érdekében, hogy eloszlassák a félelmeiket, amelyek szerint a hajléktalanszállókon bűncselekményt követnének el velük szemben, megerősítették a közterületi szolgálatot e szállóknál.

"Mindenki rendet és tisztaságot szeretne maga körül, ez a közbiztonságérzet szempontjából is fontos, ezért azonban tenni kell" - mondta.

Tóth Tamás - miután a hét elején a BRFK állománya előtt értékelte múlt évi tevékenységüket - az MTI-nek azt mondta: bár az ismertté vált bűncselekmények száma a 2012-höz viszonyítva 7 százalékkal, a közterületen elkövetett bűncselekményeké pedig 12 százalékkal csökkent, nem akar számháborúba bocsátkozni. A rendőrség munkája nem elsősorban a statisztikákban, hanem abban mérhető, hogy azt az állampolgárok jónak értékelik - jegyezte meg. "A rendőrség dolga az, hogy az emberek között éljen, segítő, támogató, együttműködő szerv legyen, és közhatalomként csak akkor lépjen fel, ha arra tényleg szükség van" - fogalmazott.

A BRFK-n véghezvitt szervezeti átalakítások közül kiemelte a körzeti megbízotti szolgálat átszervezését: a kerületeket területileg felosztva jelenleg mintegy ötszázan vannak a fővárosban. Az ő feladatuk az, hogy megismerjék a lakókörnyezetüket, bemenjenek a sarki kisboltokba, társasházakba, együttműködjenek az iskolákkal, az önkormányzatokkal, beszélgessenek az emberekkel, és mindig elérhetőek legyenek a számukra - emelte ki Tóth Tamás. Ennek érdekében valamennyien kapnak szolgálati mobiltelefont, amelyen az állampolgárok is hívhatják őket. Mindettől a főkapitány a rendőrség társadalmi megítélésének további növekedését várja.

Ugyancsak az átszervezésekről szólva azt hangsúlyozta: a 2012-ben kezdődött átalakítás célja az volt, hogy a rendszerváltás óta jellemző folyamattal szemben ne a központi, hanem a helyi szerveket erősítsék meg. Utóbbival kapcsolatban azt mondta: a cél az volt, hogy minél több ügyet helyben oldjanak meg, ne egy központosított, sok esetben a város másik végében levő szerv feleljen például a személyi sérüléssel nem járó balesetekért vagy a bűnügyi helyszínelésekért, hanem az adott kerület. Hozzátette: ahol a feladat van, oda kellett csoportosítani az erőt, az eszközt és a döntési képességet is, a központi szervektől ezért több száz embert irányítottak át a kerületi kapitányságokra.

Az idei év feladatait firtató kérdésre Tóth Tamás azt mondta: azt kérte az állománytól, hogy tartsák meg azt, amit tavaly elértek. Hangsúlyozta: eredményeik a BRFK teljes, mintegy 7 ezres állományának köszönhetőek, de megjegyezte: az, hogy például mennyivel kevesebb autófeltörés történik 2014-ben, nem csak a rendőrségen múlik. Hozzátette ugyanakkor, hogy évekre, évtizedekre felépített bűnmegelőzési tevékenységre van szükség.