Martonyi János;Ukrajna;

2014-02-21 19:06:00

Martonyi: a megállapodás része az erőszakos cselekmények kivizsgálása

Magyarország alapvető érdeke a stabil, nyugodt, Európához közeledő, gazdaságilag prosperáló és területileg egységes Ukrajna - mondta Martonyi János külügyminiszter pénteki budapesti rendkívüli sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető üdvözölte az elnök és az ellenzék közötti megállapodás aláírását, de - mint fogalmazott - fontos, hogy azt minden fél betartsa, mivel ez teremti meg a rendezés politikai és alkotmányos feltételeit.

A tragikus eseménysorozat remélhetően valóban véget ér, és visszatér a békés élet és a nyugalom Ukrajnába - mondta. Hozzátette: a megállapodás célja, hogy a jövőt illető kérdésekről az ukránok döntsenek, ez áll az Európai Unió és Oroszország érdekében is.

Martonyi János emlékeztetett: már teljesült a megállapodás első pontja, hiszen törvényt fogadott el az ukrán parlament arról, hogy visszatérnek a - szűkebb elnöki jogköröket előíró - 2004-es alkotmányhoz, továbbá teljesült az a pont is, amelynek értelmében új amnesztiatörvényt fogadtak el.

A tárcavezető elmondta: a megállapodás része az erőszakos cselekmények kivizsgálása, meg kell állapítani, hogy mi történt, és kik a felelősek. Magyarország elítéli az erőszakot mindkét oldalon, de a politikai felelősség alapvetően a hatalmat terheli.

Mint mondta, remélhetőleg a megállapodás kedvező hatással lesz a kárpátaljai magyar közösségre is. Ott most nyugalom van, a határforgalom rendezett, a vízumkérelmek száma nem növekedett - tette hozzá.

A következő határidő 2014 szeptembere, akkorra kell befejezni az alkotmányreformot, ez vélhetően olyan új alkotmányt jelent, amely megfelelően megosztja a hatásköröket az elnök és a parlament között - magyarázta. Megjegyezte: azt követően az év végéig elnökválasztást kell tartani, de közben új választási törvényt is hoznak, amelynél figyelembe veszik az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányjogi szakértői testülete) ajánlásait.

Közölte: az EU betöltötte és továbbra is betölti azt a szerepet, amelyre ilyen esetben szükség van. A társulási megállapodás az unió és Ukrajna között nem az együttműködés végső célja, azt követően tovább lehet lépni - mutatott rá.

A külügyminiszter beszámolt arról is, hogy Magyarország kétmillió forintos gyorssegélyt nyújt az ukrajnai sérültek kezelésére, az összeget az Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködésben juttatják el az érintettekhez. Emellett Magyarország kész súlyos, elsősorban égési sérültek befogadására.

Martonyi János arról is beszélt, hogy az ukrajnai gazdasági helyzet valóban súlyos, de a gázellátás folyamatos. Ha a politikai válság enyhül vagy megoldódik, a gazdasági helyzet is fokozatosan javulhat - vélekedett.

Kérdésre válaszolva a külügyminiszter közölte: nem látták szükségét annak, hogy bekéressék a budapesti ukrán nagykövetet.