Ötvenezer műtárgyat vennének el a múzeumoktól, és vinnének a fertődi Esterházy kastélyba, köztük Dürer, Leonardo és Rembrandt rajzait, Goya és Raffaello festményeit - adta hírül az Index a Népszabadságra hivatkozva. Ám a Népszabadság információja nem erről szól. Ott az olvasható, hogy Takács Imre az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, amikor már határozott kormányzati szándék volt az Esterházy kincsek elszállítására, egy ellenjavaslattal állt elő.
A lap által ismertetett levél, melyről egyébként a Miniszterelnökségen nem tudnak, három verziót vázol fel. Az első szerint össze lehetne gyűjteni és bemutatni egy új intézmény keretében a "jelenleg állami tulajdonban lévő, az országos közgyűjtemények által megfelelő módon kezelt valamennyi herceg Esterházy emléket, műalkotást, dokumentumot". Ez a teljes magyar közgyűjteményi szférát átformáló vállalkozás mintegy 50 ezer tételnyi múzeumi tárgyat jelentene a legfontosabb országos közgyűjtemények (Iparművészeti, Szépművészeti, Nemzeti Múzeum, Nemzeti Galéria, Széchenyi Könyvtár, Országos Levéltár) állományából. Ezek között ott vannak az ország legismertebb műtárgyai, úgy, mint Dürer, Leonardo, Rembrandt rajzai, Raffaello és Goya festményei, Mátyás király és Szapolyai János kincsei. - írta Takács.
Az ötlet felvázolása után maga a szerző is megjegyzi, hogy ilyen elképzelés soha nem született a kormányzat részéről. A Szépművészeti Múzeumban őrzött Esterházy képtárat senki nem akarta Fertődre vinni, hiszen azok jó része az állandó kiállításon látható, s a múzeum gyűjteményének alapját képzi. Nélküle kiiratkozna a nemzetközi mezőnyből az intézmény. Vajon miért veti fel Takács Imre ezt az elképzelését? Vélhetően csupán az Esterházy kincsek Fertődre hurcolásának abszurditását akarja szemléltetni, vagy "a dögöljön meg a szomszéd tehet is" - jegyében ajánlja a döntéshozóknak, ha már az Országos Széchenyi Könyvtár, a Nemzeti Múzeum és az Iparművészeti Múzeum Esterházy kincseit elszállítják, legyen ez a sorsa a Szépművészetinek is.
Takács ez után még két elképzelést felvet, az országos közgyűjtemények munkatársai által előkészített nagyszabású, hosszabb ideig álló időszaki tárlatokét, és a nagy gyűjteményekből kölcsönzött tárgyakra épülő, az Esterházyak történelmi szerepét bemutató állandó és az időszaki kiállítások kombinációját.
Akármilyen céllal íródott is a levél, a lényegen nem változtat, a kormány elszánt, hogy - kerül, amibe kerül - az Esterházy műkincseket a fertődi kastélyba viszi.