Beírók;labdarúgás;Dzsudzsák Balázs;Európa-bajnokság;szövetségi kapitány;Pintér Attila;pótselejtező;

2014-02-24 06:55:00

Álomból valóság?

Ismerősök körébe került a magyar labdarúgó-válogatott a 2016-os Európa-bajnokság selejtezőcsoportjainak tegnap Nizzában megejtett sorsolásán: a gárda a görögökkel, a románokkal, a finnekkel és az észak-írekkel már szerepelt egy kvalifikációs gruppban, a hatos leggyengébb tagjaként a feröeriek jelentik az újdonságot. Pintér Attila szövetségi kapitány úgy véli, nem az számít, kikkel kell megmérkőzni, fontosabb, hogy a nemzeti egylet megfelelő felkészültséggel vágjon neki soron következő mérkőzésének.

A két év múlva, Franciaországban rendezendő kontinenstornán - az eddigi 16 helyett - első ízben - 24 ország válogatottja szerepelhet. A megnövekedett létszám javuló esélyeket jelent, legalábbis mifelénk így értékeli a futballszakma, hogy a 9 csoport első és második helyezettje, illetőleg a legjobb mérleggel rendelkező harmadik automatikus részt vehet a tornán, a további nyolc harmadik pedig egymással vív majd pótselejtezőt.

A kvalifikációs csoportok:
A. csoport: Hollandia, Csehország, Törökország, Lettország, Izland, Kazahsztán
B. csoport: Bosznia-Hercegovina, Belgium, Izrael, Wales, Ciprus, Andorra
C. csoport: Spanyolország, Ukrajna, Szlovákia, Fehéroroszország, Macedónia, Luxemburg
D. csoport: Németország, Írország, Lengyelország, Skócia, Grúzia, Gibraltár
E. csoport: Anglia, Svájc, Szlovénia, Észtország, Litvánia, San Marino
F. csoport: Görögország, MAGYARORSZÁG, Románia, Finnország, Észak-Írország, Feröer
G. csoport: Oroszország, Svédország, Ausztria, Montenegró, Moldova, Liechtenstein
H. csoport: Olaszország, Horvátország, Norvégia, Bulgária, Azerbajdzsán, Málta
I. csoport: Portugália, Dánia, Szerbia, Örményország, Albánia, Franciaország*
*versenyen kívül indul.

Mindemellett az is a magyarok Eb-szereplésbe vetett hitét erősíti, hogy Magyarország a második kalapba kapott besorolást, ami elvben eggyel kevesebb erős vetélytársat feltételez.

Az UEFA nizzai sorsolásának szokatlan lebonyolítása miatt épp a második kalapos csapatok kerültek elő legutoljára. A magyarok végül az F jelű hatosba kaptak besorolást, egy olyan tömörülésbe, aminél lényegesen nehezebbe, de könnyebbe is kerülhettek volna.

A riválisok a görögök, a románok, a finnek, az észak-írek és a feröer-szigetekiek lettek. Utóbbi egylettel még sosem mérkőzött a magyar válogatott. A többi együttessel ellenben többször is, sőt valamennyivel szerepelt már egyazon kvalifikációs sorozatban.

A románokkal például a múlt év végén zárult brazíliai világbajnokságon való szereplésért zajló versenyfutás során is egy csoportban volt. Budapesten 2-2-s döntetlenre végeztek a felek, Bukarestben viszont fájó, 3-0-s vereséget szenvedtek Dzsudzsák Balázsék; ez az eredmény is hozzájárult Egervári Sándor későbbi menesztéséhez.

A finnekkel a 2012-es Eb-kvalifikáló során szerepeltek egy csoportban honfitársaink, akkor idegenben 2-1-re nyert az Egervári-garnitúra, itthon velük se bírtunk (0-0).

A csoport legerősebb együttese a görög válogatott, amely ugyan 2004-es kontinensbajnoki címe óta alaposan kicserélődött, de taktikájában változás mégsem történt: továbbra is a betonbiztos védekezést tartja mindenekelőtt. A gárda éppen a románokkal vívott pótselejtező nyomán jutott ki az idei vb-re.

Keleti szomszédunknak nem sok esélye volt (3-1, 1-1). Az észak-írekkel szemben hibátlan a magyar mérleg: az 1990-es vb előtt mindkétszer a piros-fehér-zöld mezes alakulat nyert (idegenben 2-1-re, itthon 1-0-ra), azóta kétszer találkoztak, mindkétszer Belfastban, 2000-ben 1-0-s, nyolc évvel később 2-0-s sikerrel zártunk.

Hogy kikkel hozott össze bennünket a sors, voltaképpen mindegy - jelentette ki Pintér Attila. A szövetségi kapitány úgy vélte, a legfontosabb, hogy mindig megfelelően felkészített csapat lépjen pályára a soron következő meccsen.

"Mifelénk mindig az ellenfelekkel foglalkoznak. Teljesen mindegy, kit sorsoltak mellénk. A lényeg, hogy a válogatott minél felkészültebb legyen s így nyerési eséllyel lépjen pályára. Ehhez sok közös munkára van szükség.

A múltban is mindig akkor volt eredményes a válogatott, amikor sokat tudott együtt dolgozni" - ismételte meg Pintér a már jól ismert szólamot, amikor a Kossuth Rádiónak nyilatkozott. Az MLSZ honlapján mindezt annyival toldotta meg: "A sikeres szerepléshez az összetartások folytatására van szükség, végig kell vinni, amit a rendszeres edzőtáborozásokkal elkezdtünk.

Fenntartom, elsősorban magunkra kell figyelnünk, minél összeszokottabb válogatottal kell elkezdenünk a sorozatot. Tizenegy emberrel nem tudjuk végigjátszani a selejtezőket, gondolni kell a sérülésekre, formaingadozásokra, ilyen esetben bárkire fontos szerep hárulhat abból a keretből, amely januárban megkezdte a közös munkát.

Szeretném, ha minden számításba jöhető labdarúgó tisztában lenne azzal, az adott játékrendszerben mi a feladata, mert csak összeszokott, fegyelmezett csapattal tudjuk elérni, hogy 27 év után ismét kijussunk egy világversenyre."

Az F csoport programja
2014. szeptember 7.
Magyarország-Észak-Írország (18 óra)
Feröer-Finnország (20.45)
Görögország-Románia (20.45)
2014. október 11.
Románia-Magyarország (18)
Finnország-Görögország (20.45)
Észak-Írország-Feröer (20.45)
2014. október 14.
Feröer-Magyarország (20.45)
Finnország-Románia 20.45
Görögország-Észak-Írország 20.45
2014. november 14.
Magyarország-Finnország (20.45)
Görögország-Feröer (20.45)
Románia-Észak-Írország (20.45)
2015. március 29.
Magyarország-Görögország (20.45)
Észak-Írország-Finnország (18)
Románia-Feröer (18)
2015. június 13.
Finnország-Magyarország (18)
Feröer-Görögország 20.45
Észak-Írország-Románia 20.45
2015. szeptember 4.
Magyarország-Románia (20.45)
Görögország-Finnország (20.45)
Feröer-Észak-Írország (20.45)
2015. szeptember 7.
Észak-Írország-Magyarország (20.45)
Finnország-Feröer (20.45)
Románia-Görögország (20.45)
2015. október 8.
Magyarország-Feröer (20.45)
Észak-Írország-Görögország (20.45)
Románia-Finnország (20.45)
2015. Október 11.
Görögország-Magyarország (18)
Finnország-Észak-Írország (18)
Feröer-Románia (18)