Európai Unió;Spanyolország;Katalónia;Mariano Rajoy;Alfredo Pérez Rubalcaba;

Mariano Rajoy az állásteremtés segítését ígérte évértékelőjében FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DENIS DOYLE

- Madrid: pozitív kilátások?

Spanyolország jó irányba halad, megfordították a kedvezőtlen gazdasági folyamatokat, erről számolt be tegnap, második évértékelő beszédében Mariano Rajoy. Az ország helyzetéről kezdett kétnapos parlamenti vitában a spanyol konzervatív miniszterelnök ismét leszögezte, a tervezett referendum Katalónia elszakadásáról törvénytelen, s nem fogják megrendezni. Nem zárta ki ugyanakkor az alkotmány megreformálását.

Egy évvel ezelőtt Spanyolország helyzete aggodalmat keltett az Európai Unióban, a híradások a közelgő összeomlásról, az adósságválságról szóltak, most viszont kedvező spanyol gazdasági adatokról számolnak be, idézett az európai lapok szalagcímeiből Mariano Rajoy.

A néppárti kormányfő évértékelőjének bizakodó alaphangjához hozzájárult, hogy Brüsszel az idei évre fél százalékról 1 százalékra, jövőre 1,5 százalékra emelte a spanyol növekedési várakozást, igaz, 2015-re a spanyol adósság és a költségvetési deficit jelentős romlását prognosztizálta. A Moody's hitelminősítő hétfőn jelentette be, hogy pozitív kilátással Baa2-re javítja Spanyolország besorolását.

Rajoy ugyanakkor elismerte, hogy addig nincs ok az önelégültségre, amíg több mint öt és félmillió embernek nincs állása. Leszögezte, hogy a madridi kabinet minden hazai és külföldi ténykedése arra irányul, hogy ezen a helyzeten javítsanak. A néppárti kormányfő szerint 2014 lehet az első év, amikor arra számítanak, hogy több új állás keletkezik, mint amennyi megszűnik. 

Rajoy közölte, hogy a júniusban elfogadásra kerülő adóreform révén 12 millió adófizető helyzete javul. Bejelentette azt is, hogy az évi 12 ezer eurónál kevesebbet fizetőket mentesítik a jövedelemadó fizetése alól. Egységes, 100 eurós TB-járulékkal segítenék az állásteremtést.

A spanyol konzervatív kormányfő nem tartozik azok közé, akik megkérdőjelezik az Európai Unió fontosságát, épp ellenkezőleg, külön fejezetben méltatta, hogy az euró helyzete megszilárdult, üdvözölte az előrehaladást a bankunió megteremtése felé.

Kiemelte, hogy Spanyolország a tagság nettó haszonélvezője, s támogatásáról biztosította az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodást.

Rajoy beszédében nem tért ki számos, a spanyol társadalmat megosztó problémára, nem hozta szóba a vitatott abortusztörvényt, egy szót sem ejtett az ETA baszk szeparatista szervezet legutóbbi bejelentéséről, csak szőrmentén szólt a korrupcióról. Nagy terjedelmet szentelt viszont beszédében a tervezett katalán népszavazásnak.

A spanyol kormányfő ezúttal is leszögezte, hogy a referendum alkotmányellenes, s nem fog rá sor kerülni. Rajoy közölte ugyanakkor, hogy - az akotmány keretein belül - nyitott a párbeszédre, s nem zárta ki az alaptörvény megreformálását, az autonómiák rendszerének átalakítását sem.

Alfredo Pérez Rubalcaba, az ellenzéki szocialisták vezetője a kormányfői évértékelőre adott válaszát egyszerű kérdéssel kezdte: "Melyik országban él ön, Senor Rajoy?" Rubalcaba rámutatott, hogy a konzervatív kormány hivatalba lépése óta több mint egymillió állás szűnt meg.

A PP munkaügyi reformja megkurtította a munkavállalók jogait, súlyos lefaragások voltak az oktatásban, az egészségügyben, romlott a nyugdíjasok helyzete, sorolta a gondokat Rajoy. A PSOE vezetője szerint a kormányfő nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy már kifelé tartanak a válságból. "Sok spanyol számára a neheze még hátra van" - mutatott rá. 

Az idei évértékelő vitát egyben az európai parlamenti választások madridi kampánynyitójának tartják. Az ellenzéki spanyol szocialisták bíznak abban, hogy a kormányzó Néppártot (PP) megelőzhetik az EP-voksoláson (februári felmérés szerint szoros az állás: 28,1-26,3 a PSOE és a PP várható szavazataránya).

Ellenzéki értékelés

Az ellenzéki szocialistákhoz közelálló madridi El País ugyancsak felmérte Spanyolország elmúlt egy évét. A munkanélküliek száma tavaly az első negyedévben lépte át a hatmilliót, jelenleg 5,9 millióan vannak állás nélkül, ez a munkaképes lakosság 25,9 százaléka. Míg 2012 végén 583 ezer olyan háztartás volt, amely semmiféle jövedelemmel nem rendelkezett, tavaly év végére már 636 ezer.

Visszaesett az egy főre jutó GDP, míg 2007-ben 21800 euró volt, 2012 végén 20200 euró. Több mint 124 ezer ember hagyta el Spanyolországot, hogy máshol keressen állást. Az oktatási kiadásokat 2010 óta 7,3 millió euróval nyirbálták meg, 21800 tanári állás veszett el az előző két tanévben. 2010 óta 6,8 millió euróval, 11 százalékkal vágták vissza az egészségügyi kiadásokat, évente egy lakosra számítva 160 euróval csökkent az orvosi ellátásra fordított összeg.

2007 óta jelentősen megnőtt az adósságállomány, minden egyes spanyol állampolgárra 20 629 euró adósság jut. A turizmus terén mutatkoznak bíztató jele, a 2010-es 52,6 millióról tavaly év végére 60,4 millióra nőtt a külföldi turisták száma. Franciaország és az Egyesült Államok után, Kína előtt Spanyolország a harmadik legkedveltebb célország a világon.

 

Ferenc pápa láthatóan továbbra sem érzi megnyugtatónak a Vatikán pénzügyeinek intézését. Bár számos intézkedést hozott arra, hogy átláthatóvá tegye a Vatikáni Bank, az IOR működését, a jelek szerint ezt is kevésnek tartja. Hétfőn ezért hívta élete a Gazdasági Titkárságot, amely pénzügyminisztériumnak felel meg a vatikáni struktúrában.