Ukrajna;Julija Timosenko;Frankfurter Allgemeine Zeitung;oligarchiák;ciprusi bankok;Olekszander Janukovics;Rinat Ahmetov;

2014-02-27 06:34:00

Féltik a vagyonukat az oligarchák

Ukrajnának most nagy szüksége lenne arra a pénzre, amit oligarchái külföldre, főként brit, osztrák, liechtensteini és ciprusi bankokba és ingatlanokba menekítettek. Annál is inkább, mert ha Kijev nem kap csak az idei évre legalább 35 milliárd dolláros segélyt, államcsőd fenyegeti. 

Nem Viktor Janukovics színre lépésével gazdagodott meg hirtelenjében az elit. Az oligarchák Julija Timosenko kormányzása idején is uralták az ország gazdaságát. 2008-as adatok szerint a GDP 85 százaléka volt a kezükben. Ugyanakkor tény, hogy Janukovics elnöksége alatt nagyon meggazdagodtak saját bizalmasai és közvetlen környezete.

Az utóbbi években emelkedett fel az oligarchák mellé a volt államfő fia, Olekszakder Janukovics, aki szinte egyik napról a másikra vált dúsgazdag milliomossá. A fiú nem fogorvosi praxisából gyűjtött össze egyes becslések szerint 370 millió, más források szerint félmilliárd dollárt. Olekszander Janukovics elsősorban Svájcban üzletel.

A "kis Janukovics" cégét, a Mako Trading S. A-at Genfben jegyezték be. Szintén a Janukovics család állhat a liechtensteini bejegyzésű P&A Corp. Trust mögött. A vállalat ügyeit egy Ausztriában működő ügyvéden keresztül intézték - mondta el a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak Daniel Thelesklaf, a Financial Intelligence Unit liechtensteini részlegének vezetője. Ez a cég szoros kapcsolatokat ápol brit vállalatokkal is.

A leggazdagabb ukránként Rinat Ahmetovot tartják nyilván, akinek vagyonát 16 milliárd dollárra becsülik. A 2010-es elnökválasztás idején Janukovics kampányába "segített be", nem csekély tőkével. 2011-ben aztán a világ egyik legdrágább ingatlanját vásárolta meg Londonban, potom 136 millió fontért (165 millió euró).

Előtte soha senki nem adott ennyit a brit fővárosban ingatlanért. Múlt héten olyan hírek láttak napvilágot, melyek szerint Ahmetov elmenekült szűkebb pátriájából, Donyeckből, ahol 30 acél- és szénvállalat tulajdonosa. Aggódhatnak a Shakhtar Donyeck focistái is, hiszen az ismert klubot is Ahmetov finanszírozza. Civil szervezetek szerint az oligarcha kapcsolatban áll a svájci Metincvest International S. A., valamint a DTEK S. A. nevű céggel.

Szintén a Régiók Pártjának támogatója volt két másik oligarcha, Vagyim Novisznkij és Szerhij Tigipko. Utóbbi a válság kitörésekor szakértői kormány életre hívására tett javaslatot. Rendkívül jelentős személyiségnek számít a "gázmágnásnak" nevezett, mintegy másfélmilliárd dolláros vagyonnal rendelkező Dmitro Firtas is, aki körülbelül 30 parlamenti képviselőt irányít. Bizalmasa, Szerhij Liovicskin volt az elnöki adminisztráció vezetője.

Az ötmilliárd dollárral büszkélkedő Viktor Pincsuk az acélipar irányítója, vagyonát azt követően gyarapíthatta, hogy feleségül vette Leonyid Kucsma volt elnök lányát. Pincsuk Tony Blair Hit Alapítványának támogatója. A leggazdagabb ukránok között közé tartozik Petro Porosenko.

Bár a 2000-es évek elején fontos szerepe volt a Régiók Pártjának létrehozásában, később szakított Kucsma volt elnökkel, majd a 2004-es narancsos forradalom után már Viktor Juscsenko elnök legfőbb bizalmasai közé tartozott. Ezt követően számos pozíciót kapott a kormányban, az államigazgatásban, 2007-ben aztán az ukrán nemzeti bank elnökének nevezték ki.

A svájci nemzeti bank közlése szerint körülbelül 1,6 milliárd eurónyi összeget helyeztek el a pénzintézetben ukrán állampolgárok. Az összeg nagy részét akár be is fagyaszthatják a kijevi események nyomán. Ugyanakkor a berni külügyminisztérium azt közölte, ezt egyelőre nem kérvényezték Kijevből.