Oroszország;Ukrajna;Janukovics;

Arszenyij Jacenyuk új ukrán kormányfő azt közölte, kamikaze feladatot vállalt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Janukovics Oroszországban

Tegnap megalakult az új ukrán kormány, amely azonnal segítséget kért a Nemzetközi Valutaalaptól. Továbbra is feszült a helyzet a Krím-félszigeten, oroszbarát fegyveresek behatoltak a helyi parlament épületébe. Putyin orosz elnök ígéretet tett arra, Moszkva tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását.

Beiktatták Arszenij Jacenyuk új ukrán miniszterelnököt és kormányát, s megalakult az "Európai Választás" koalíciója, amelyet Julija Timosenko Haza pártja, a Vitalij Klicsko-fémjelezte Ütés (UDAR), valamint a szélsőségesen nacionalista Szabadság alkotja.

Jacenyuk székfoglaló beszédében közölte, haza akarják hozni azt a 70 milliárd dollárt, amelyet szerinte a megbuktatott elnök, Viktor Janukovics és körei helyeztek el offshore pénzintézetekben az elmúlt három évben. Szőrén-szálán nyoma veszett az Egyesült Államoktól kapott 37 milliárd dolláros hitelnek. Kifejtette, a jegybank tartalékai 15 milliárd dollárra csökkentek. Bár nincsenek végleges adatai a költségvetést illetően, "az államkincstárat kifosztották és már üres" - mondta. Kijev 1,8 milliárd dollárral tartozik Oroszországnak, 3 milliárddal Kínának. Mint mondta, kormányának szerepvállalása "politikai öngyilkossággal" ér fel.

Kijev 15 milliárd dollár segélyt kérvényez a Nemzetközi Valutaalaptól, s az IMF missziója a következő napokban érkezhet Kijevbe - közölte Christine Lagarde, a valutaalap főigazgatója. A kijevi kormány mindenekelőtt a nemzeti valuta, a hrivnya értékének zuhanását akarja megakadályozni.

Egyre feszültebb a helyzet a Krím-félszigeten. Csütörtökön reggel mintegy 30-50, magát az orosz ajkú lakosság "önvédelmi erejének" nevező fegyveres elfoglalta az Ukrajnához tartozó félsziget regionális parlamentjének épületét Szimferopolban, s kitűzték az orosz zászlót. A parlament előtt már napok óta tüntetéseket tartottak, szerdán pedig összecsapások törtek ki az oroszpárti és oroszellenes lakosság között, húszan megsérültek. A helyi törvényhozás előtt mintegy száz rendőr vonult fel. Arszen Avakov ukrán belügyminiszter elmondta, riadókészültségbe helyezték a különleges rendőri egységeket.

Arszenij Jacenyuk új kormányfő azt közölte, válaszolnak az ország területi egységét célzó provokációkra, s deklarálta: "Krím Ukrajna része". A Reuters úgy értesült, az orosz kormány késznek mutatkozott arra, hogy közös megoldást találjon a Nyugattal az ukrán válság megoldására, ha az ország "minden állampolgárának" érdekeit figyelembe veszik. John Kerry amerikai külügyminiszter pedig azt közölte: Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetést folytatott Barack Obamával, s az orosz elnök biztosította az amerikai államfőt arról, hazája tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását.

Anders-Fogh Rasmussen NATO-főtitkár azt közölte, nincs arra utaló jel, hogy Oroszország katonai beavatkozásra készülne. Moszkva biztosította őt arról, hogy az ország nyugati részén zajló hadgyakorlat nincs összefüggésben az ukrán helyzettel. Az észak-atlanti szövetség tegnap védelmi miniszteri tanácskozásán tárgyalt az ukrán kérdésről. A résztvevők megállapították, nincs tervük arra, ha Moszkva katonai akciót indítana. Irakli Alaszania grúz védelmi miniszter nem hiszi azt, hogy Oroszország beavatkozna Ukrajnában.

A krími parlament rendkívüli ülésén határozatot hozott arról, hogy május 25-re referendumot írnak ki az autonómia kiterjesztéséről. A Krím-félszigetet 1954-ben Nyikita Szergejevics Hruscsov pártfőtitkár csatolta ukrán területhez. Ő maga is ukrán származású volt. Ma a lakosság nagy része, 57 százaléka orosz, 12 százalék tatár. Mindössze 24 százalék az ukránok aránya. A helyiek elsősorban amiatt vonultak az utcákra, mert az új vezetés egyik első intézkedéseként eltörölte a nyelvtörvényt, amely lehetővé tette a kisebbségek számára nyelvük használatát azokon a területeken, ahol lakossági számarányuk meghaladta a tíz százalékot. Az intézkedés súlyosan érinti a kárpátaljai magyar lakosságot is.

Előkerült Viktor Janukovics leváltott államfő. A Ria Novosztyi értesülései szerint ma sajtóértekezletet tart Oroszországban, az ukrán határhoz közeli Rosztov-na-Donuban. Előzőleg írásos üzenetében azt közölte, továbbra is ő Ukrajna legitim elnöke, szabad és demokratikus választások során került az államfői székbe. A kijevi parlament döntéseit törvénytelennek tartja - hangoztatta Janukovics orosz hírügynökségek közlése szerint. Hozzátette, nem nézheti tétlenül a hazájában zajló eseményeket.

Mint írta, nem teljesítették a február 21-én a nyugati partnerek által elősegített, s az ukrán ellenzékkel megkötött megállapodás pontjait. Az utcákon a szélsőségesek vették át az irányítást, "engem és híveimet testi erőszakkal fenyegetnek" - közölte. A leváltott elnököt hazájában "tömeggyilkossággal" vádolják. Ezért nemzetközi elfogató parancsot adtak ki vele szemben. Nem lehet minden kétséget kizáróan kijelenteni, hogy az üzenet valóban Janukovicstól származik.

Martonyi János külügyminiszter tegnap szlovák és cseh kollégájával, valamint a lengyel külügyi tárca képviselőjével Ukrajnába utazott. Ma Kijevben a tervek szerint találkoznak Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfővel, Arszenyij Jacenyuk miniszterelnökkel, Vitalij Klicskóval és várhatóan Julija Timosenkóval.

A jövő évtől minden, az Európai Unióban értékesített új autóban olyan segélyhívónak kell lennie, amely baleset esetén automatikusan riasztaná a mentőszolgálatokat a baleset helyszínére vonatkozó adatokkal. Az erről szóló jelentésről a szerdai plenáris ülésen szavazott az Európai Parlament.