szószóló;nemzetiségi lista;

2014-02-27 19:16:00

Egyetlen szavazattal is be lehet kerülni a parlamentbe

Újabb három nemzetiségi listát, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának, az Országos Ruszin Önkormányzatnak és a Szerb Országos Önkormányzat országos listáját vette nyilvántartásba csütörtök délutáni ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).

A német nemzetiség országos listáját Heinek Ottó, az országos önkormányzat elnöke, a ruszinok listáját Giricz Vera, az Országos Ruszin Önkormányzat elnöke, míg a szerb nemzetiség listáját Alekszov Ljubomir, a Szerb Országos Önkormányzat elnöke vezeti.

Az NVB kedden már nyilvántartásba vette az első - az Országos Lengyel Önkormányzat által állított - nemzetiségi listát. A négy nemzetiségnek így várhatóan lesz szószólója az új Országgyűlésben, ehhez elegendő, ha legalább egy regisztrált nemzetiségi választó érvényes szavazatot ad le a nemzetiségek listájára április 6-án.

Az Országos Román Önkormányzat országos listájának nyilvántartásba vételét az NVB elutasította, mert a listán szereplő három jelölt közül egynek nincs passzív választójoga a nemzetiségi választásra, azaz nem választható. A nemzetiségi nyilvántartásba vételre benyújtott kérelemben külön fel kell tüntetni, hogy az országgyűlési választáson nemzetiségiként kíván részt venni a kérelmező, ebben az esetben ez nem történt meg, ezért nem is lehet rá szavazni a nemzetiségi választáson.

Mivel a román nemzetiségi listán így csak ketten maradtak, az NVB a listát nem fogadhatta el, hiszen a törvény legalább három jelöltet határoz meg a listaállítás feltételeként. Az országgyűlési választáson az országos nemzetiségi önkormányzatok jogosultak arra, hogy országos nemzetiségi listát állítsanak.

A nemzetiségi lista állításához a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választók legalább egy százalékának ajánlása volt szükséges. A németek esetében ez 31, a ruszinoknál 3, a szerbeknél két, a lengyeleknél egyetlen ajánlás elegendő volt az országos lista állításához. A legtöbb nemzetiségnek tíznél kevesebb érvényes ajánlásra van szüksége a listaállításhoz.

A nemzetiségi szószóló - ha legalább egy regisztrált nemzetiségi választó érvényes szavazatot ad le a nemzetiségi listára - a lista első helyén szereplő jelölt lesz. Az országos listát állító nemzetiségi önkormányzatok akkor küldhetnek - szavazati joggal nem rendelkező - szószólót az Országgyűlésbe, ha nem tudtak kedvezményes képviselői mandátumot szerezni. Kedvezményes mandátumot akkor kaphat egy nemzetiség, ha sikerül összegyűjtenie a pártok mandátumszerzéséhez szükséges szavazatok negyedét.

Az országos nemzetiségi önkormányzatok március 4-ig gyűjthetnek aláírást, és addig jelenthetik be országos listájukat az NVB-nél.