turizmus;Balog Zoltán;miniszteri biztos;hatástanulmány;Baán László;múzeumi negyed;

2014-03-04 06:45:00

Részben adóforintokból épül a múzeumi negyed

Úgy tűnik jó részben adóforintokból épül a múzeumi negyed, az év első felére ígérik a turisztikai hatástanulmányt, év végére lesz nyilvános a többi tanulmány.

A kormány megépíti a múzeumi negyedet, hangsúlyozta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere tegnap az építészeti tervpályázat kiírását bejelentő sajtótájékoztatón. Kérdésre válaszolva megpedzette azt is - amit már régen sejtünk - hogy az öt új múzeum építésére csak részben lehet uniós forrást igénybe venni.

Hiszen a közép-magyarországi régió a fejlesztési pénzekből csak nagyon szerényen részesül. Balog azt sem zárta ki, hogy csak kis mértékben lehet uniós forrásokat bevonni, de kijelentette, a kormány elszánt az építkezésre.

A fejlesztés eredményeként, éves szinten 1 millió fős turizmus-növekedést igazoló tanulmány még nem készült el. Baán László miniszteri biztos elmondta, hogy egy jelentős, külföldi céggel tárgyalnak, de szerződést még nem kötöttek, ugyanakkor az eddig felmérések őt meggyőzték a számok tarthatóságról. Az összes hatástanulmány az év végére készül el.

Arra a kérdésre, hogy az Építészfórum című internetes lapban a pályázat bojkottját hirdették meg, Baán azt felelte, jó jelnek tartja, mert az elhelyezési pályázat esetében is volt ilyen felhívás, és rekordszámú pályázat érkezett. Hajnóczy Péter az Építész Kamara elnöke szerint ebben a kérdésben ők nem illetékesek.

"Hasonló nemzetközi tervpályázat utoljára több mint száz éve volt Magyarországon" - hangsúlyozta a miniszter. A budapesti Városligetben felépítendő múzeumi negyedben hat intézmény kap helyet. A múlt héten kiírt nemzetközi tervpályázaton az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza épületeire egy-egy, a FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületére pedig egy közös felhívás jelent meg.

A 870.000 euró összdíjazású nemzetközi felhívásra a www.ligetbudapest.org weboldalon lehet jelentkezni. A nyílt, kétfordulós megmérettetésen a pályaműveket tizenegy tagú nemzetközi zsűri bírálja el. A grémium elnöke Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, társelnöke Wim Pijbes építész, az amszterdami Rijksmuseum főigazgatója.

A tagok között szerepel még Fekete György,  a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Finta Sándor, Budapest főépítésze, Henri Loyrette a Louvre korábbi igazgatója és Martha Thorne az építészszakma Oscar-díja vagyis a Pritzker Építészeti Díj ügyvezető igazgatója.  Az öt új épület a park szélein, illetve a Ligetben található, de lebontásra ítélt építmények, beépítések helyén épülne fel, így a park zöldfelületét sikerülne megóvni.

A Néprajzi Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum és a FotóMúzeum Budapest (a mostani Magyar Fotográfiai Múzeum) az Ötvenhatosok terén, a Magyar Zene Háza a lebontásra kerülő volt Hungexpo-irodák helyén, míg az Új Nemzeti Galéria a lebontandó Petőfi Csarnok mögött épül fel.  

A pályaművek beérkezésének határideje 2014. május 27., a második forduló várhatóan 2014. augusztusában lesz, a zsűri pedig elvileg ez év végén, decemberben hirdet majd végeredményt. 2015-ben a részletes tervezés, a szükséges engedélyek beszerzése és a közbeszerzési eljárások lebonyolítása zajlik majd, az építkezésre 2016-ban, míg az átadásra 2018-ban kerülhet sor. A múzeumok összesen 75 milliárd forintba kerülnek, az egész projekt pedig 150 milliárdba.