Verespatak;kényszerszabadság;Rosia Montana Gold Corporation;

Fotó: Mario Tama/Gettyimages

- Munkanékülivé válhatnak a verespataki aranybánya-beruházó dolgozói

Márciustól csaknem négyszáz alkalmazottat küldött kényszerszabadságra a verespataki aranybányát megnyitni tervező Rosia Montana Gold Corporation kanadai-román vegyes vállalat, mert a bányaprojekt megnyitásának halasztása miatt visszaesett a cég tevékenysége. Verespatak polgármestere szerint a most kényszerszabadságra küldött emberek munkanélkülivé válhatnak .

A Digi24 román hírtelevízió keddi tudósítása szerint a munkásokat egyelőre egy hónap fizetett kényszerszabadságra küldték, a vállalat vezetősége március végén dönti el, hogy visszahívja-e őket dolgozni vagy nem, annak függvényében, hogy a román kormány hogyan viszonyul a már másfél évtizede halogatott bányaberuházási projekthez - tájékoztatott a hírtelevízió.

Catalin Hosu, az RMGC szóvivője megerősítette, hogy tevékenységük szűkítésére kényszerültek azt követően, hogy késik a beruházás engedélyezése. A szóvivő elmondta: remélik, hogy a kényszerszabadságról hozott döntés ideiglenes lesz, és megépíthetik "Románia legkorszerűbb bányáját, amely a legmagasabb európai szabványoknak is megfelel".    Eugen Furdui, Verespatak polgármestere szerint amennyiben nem változik a beruházás megítélése, a most kényszerszabadságra küldött emberek munkanélkülivé válhatnak április 1-től.

A kanadai-román vegyes vállalat 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt akar kitermelni a sokat vitatott ciántechnológia alkalmazásával Verespatakon és környékén. A beruházás engedélyezését elősegítő törvényt tavaly novemberben elutasította a román parlament úgynevezett Verespatak különbizottsága. Ugyanakkor a román állam nem mondott le arról, hogy biztosítsa a nemesfémek kitermelését.

Oroszország pozitív választ adott a NATO megkeresésére, így várhatóan szerdán nagyköveti szinten összeül a 28 szövetséges és Oroszország képviselőiből álló NATO-Oroszország Tanács az ukrán válság megtárgyalására - értesült ma kora délután az MTI.