Oroszország;Horvátország;Mol-INA;

- Esélytelen, hogy az INA orosz kézbe kerüljön

A nullával egyenlő az esélye annak, hogy a Rosznyeft vagy más orosz vállalat vásárolhatja meg az INA részvényeit - írja a horvát Jutarnji list tegnapi számában, és az amerikaiak is érdeklődnek a horvát olajcég iránt.

Az EU- és NATO-tag Magyarország és Horvátország köteles lesz betartani az Oroszország ellen bevezetett büntető szankciókat, amennyibe a közösség esetleg erről határoz. Ilyen ellenséges környezetben kizárt, hogy egy uniós vagy NATO-tagország hosszabb távú gazdasági elképzelésekről tárgyaljon bármelyik orosz vállalattal.

Különösen kényes helyzetben találta magát most a horvát kormány, mivel valószínű, hogy sem Amerika, sem az unió, sem a NATO sem támogatná, hogy az orosz állami Rosznyeft legyen az INA többségi tulajdonosa. Az unió és a NATO is kockázatosnak tartaná egy olyan állam kezébe adni a regionális és a horvát energiakészleteket, amelyik képes volt megsérteni Ukrajna területi integritását és a nemzetközi szerződéseket - figyelmeztet a Jutarnji list.

Alap szerint mindez azt jelenti, hogy a magyaroknak és a horvátoknak tovább kell folytatniuk a megbeszéléseket és meg kell próbálniuk összhangba hozni az eltérő érdekeiket.

Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter tegnap azt nyilatkozta, hogy nem a horvát, hanem a magyar fél dönt arról, hogy eladják-e 49 százalékos részesedésüket az INA horvát olajipari cégben, mert ezek a részvények a Mol tulajdonában vannak. Arra a felvetésre, hogy az Európai Unió ellenzi, hogy orosz kézbe kerüljön az INA, azt mondta: "Egy olyan partnert szeretnék az INA-ban, aki garantálja a cég fejlesztését, vertikális integrációját és regionális vezető szerepét az energiaszektorban. Hogy ez a partner a Mol, vagy valaki más lesz... Ugyanazok a feltételeink bármilyen potenciális új partner számára".

Két héten belül magas rangú tárgyalások kezdődhetnek az Egyesült Államok és a horvát kormány között az INA–ról és az adriai tengeri gáz – és olajmezőkről – írta keddi számában a Vecernji list napilap. A lap megbízható forrásai szerint a magas szintű tárgyalások egyik témája az INA esetleges eladása lesz valamely amerikai partnernek.

Azzal, hogy az Exxon Mobile kinyilvánította az érdeklődését az adriai- tengeri fúrások iránt, megnövekedett a többi olajipari társaság érdeklődése is a tenger mélyén meglévő olaj- és gázmezők iránt. Az amerikaiak megpróbálhatják lebeszélni a horvátokat arról, hogy orosz cégeknek adják el a részesedését az INA-ban. A lap szerint nem valószínű, hogy az amerikaiak tulajdonrészt vásárolnának a horvát olajipari vállalatban. Ebben az esetben a horvát kormány kérheti az amerikaiaktól, hogy segítsenek a Mollal kapcsolatos problémák megoldásában.

Több, korábban meghallgatott tanú vallomásával is ellentmondásba került H. Gábor őrnagy, akit tegnap hallgattak meg a Fővárosi Törvényszéken a 2006-os őszi események kapcsán elöljárói intézkedés elmulasztásával vádolt, volt rendőri vezetők ellen indított perben.