Választás - 2014;lista;pártlista;

2014-03-05 06:12:00

Listaláz a választásra

Harmincegy országos pártlistát jelentettek be a tegnap délutánig a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), emellett mind a tizenhárom nemzetiség állított listát az országgyűlési választásra, azaz minden korábbinál több, összesen 44 országos lista lehet a választáson. Persze estig ezeknek csak töredékét vették nyilvántartásba, így a következő napok függvénye, valójában hányan szerepelnek majd a már így is biztosan terjedelmes szavazólapon, és hány szervezet kap vissza nem térítendő állami támogatást kampányához.

Összesen 31 párt, illetve pártszövetség és mind a 13 nemzetiségi önkormányzat bejelentette országos listaállítási szándékát, összesen tehát akár 44 lista is lehet április 6-án a szavazókörökben. Tegnap délután járt le az országos párt- és nemzetiségi listák bejelentésére szabott határidő az országgyűlési választásra.

A jelölőszervezetek közül sokan az utolsó napra hagyták a lista bejelentését, így az egyelőre még egyáltalán nem biztos, hogy mind a 44 indulni szándékozó szervezetet nyilvántartásba is veszik. Elképzelhető, hogy az ajánlás-ellenőrzések során kiderül, hogy valamelyik szervezetnek nincs meg a listaállításhoz szükséges 27 egyéni jelöltje a fővárosban és kilenc megyében, így listát sem állíthat.

Az országos listákat a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) veszi nyilvántartásba, mely kedd estig mindössze 4 országos pártlistát "engedélyezett": a Fidesz-KDNP közös listáját, az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP szövetség listáját, a Jobbikét és az LMP-ét. További 8 nemzetiségi lista szerepelt ebben a felsorolásban, ami azt jelenti, hogy 5 kisebbségi önkormányzat még tegnap este is várt a nyilvántartásba vételre. Amennyiben valamennyi bejelentő szervezetet nyilvántartásba venné az NVB, az egyben azt is jelentené, hogy a testület tagjainak száma - az Országgyűlés által választott 7 taggal együtt - 51-re nőne a választásokig. De ez a legkevesebb, amivel "fenyeget" a 44 országos lista.

Milliós büntetések az ajánlóívekért
Több mint 45,8 millió forintot "kaszált" az állam egyetlen budapesti választókerületben a pártok és jelöltek trehányságán: a zuglói választási bizottság szabott ki összesen ennyi büntetést azokra, akik nem, vagy nem időben vitték vissza a korábban felvett ajánlóíveket - tudta meg a hvg.hu. A választási eljárási törvény szerint minden elhagyott, vagy késve leadott ajánlóívért a minimálbér felének megfelelő, 50 750 forintos büntetés jár. Egyelőre nem tudni, ez országosan milyen "bevételt" jelent majd az NVI-nek, a büntetést - mely adók módjára behajtható köztartozásnak minősül - ugyanis a választás lebonyolításáért felelős intézmény számlájára kell befizetni 15 napon belül.

Megírtuk: az országos listához megfelelő területi eloszlással összesen 27 jelöltre, azaz lefordítva: 13 500 érvényes aláírásra volt szükség. Aki ezt teljesítette hétfő délutánig, az 149 millió forintot kap az államtól kampánytámogatásként - ami 31 pártlistával alaphangon több mint 4,6 milliárdos kiadást jelentene -, de 54 jelölt esetén már 298,5 millió, 80 fölött 447,75 millió, míg 106 induló esetén 597 millió az állami támogatás.

Miután már eddig is egy párt, valamint két szövetség állított 106 jelöltet, az LMP esetében pedig - ugyancsak kedd estig - már szintén csaknem száz jelöltet nyilvántartásba vettek, reális számítás, hogy csak a jelenlegi parlamenti erők állami kampánytámogatása meghaladja majd a 2 milliárd forintot. Ehhez jön majd az országos listát állító szervezetek egyenként több mint százmilliós támogatása, amely a jelöltjeik számától függően duzzadhat 4-5 milliárd fölé.

A kedd estig nyilvántartásba vett 1267 egyéni jelölt ezen felül fejenként 1 millió forintban részesül majd, s noha még további csaknem 900 indulni vágyó várakozik a nyilvántartásba vételre, így ez az összeg is megduplázódhat, sőt, elérheti a 2,1 milliárd forintot.

Összességében tehát kijelenthető, hogy 31 országos listára 8,9 milliárd forint vissza nem térítendő közpénzt fordít majd az állam, méghozzá részben olyan pártok kampányának támogatására, melyeknek nincs is valódi szavazóbázisuk. Ráadásul a 2 százalékos eredmény alatt visszatérítendő egyéni jelölti támogatásokkal ellentétben, ez a rengeteg pénz akár szerzett szavazat hiányában is megtartható.

Az Átlátszó.hu ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: "A támogatás felhasználásáról szóló kincstári adatokból és a választások utáni tevékenységből láthatjuk majd meg, hogy melyek azok a pártok, amelyek két választás között nem kívánnak ténylegesen működni, de négyévente szívesen elköltenek egy-két százmilliót baráti vállalkozásoknál, akár más pártok üzeneteit erősítve. Az azonban biztos, hogy ebben a nagyságrendben már nem egy és nem kettő ilyen szervezet lesz majd."

Kisorsolták a sorrendet
A Fidesz-KDNP a 10., az LMP a 20., az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP a 41., míg a Jobbik a 44. helyet szerezte meg a Nemzeti Választási Bizottság tegnapi sorsolásán. Az NVB a szavazólapokon szereplő országos párt- és nemzetiségi listák sorszámáról döntött ezzel a módszerrel, noha még nem is vették nyilvántartásba mind a 44 jelölőszervezetet. A párt- és a nemzetiségi listák sorszámát - adminisztratív okok miatt - egy sorsolással húzták ki, de a pártlistákon természetesen nem szerepelnek majd az országos nemzetiségi önkormányzatok. Az országos lista egységes lesz, míg az egyéni választókerületi szavazólapokon szereplő jelöltek sorrendjéről minden választókerületben külön sorsolást tartanak.

Elhamarkodott felajánlás?

Az állami gondozott gyermekek javára lemond a jelöltjei után járó, fejenként egymillió forintos állami kampánytámogatásról az Európai Baloldal-Magyarországi Munkáspárt 2006. "Ily módon kívánunk egyrészt tiltakozni a gyűlöleten alapuló politikai kampánybohózat ellen, amelyben nem szándékunk részt venni, másrészt felhívni a társadalom figyelmét a tragikus szociális nyomorra, amely a gyermekeket sem kíméli" - írták.

Az NVI tegnap esti adatai szerint az Európai Baloldal-Magyarországi Munkáspárt 2006 nevű jelölőszervezetnek egy, az egyéni választókerületi választási bizottság által nyilvántartásba vett jelöltje van: Havránek Ferencet a hódmezővásárhelyi választókerületben vették nyilvántartásba. A pártnak további négy jelöltje vár a választási bizottságok döntésére, további kettő visszalépett, kettőt pedig elutasítottak a hatóságok.

A pártszövetség felajánlása ugyanakkor nehezen értelmezhető, hiszen a kampányfinanszírozási törvény értelmében az egyéni jelölteknek járó, egymillió forintos állami támogatást az indulók nem készpénzben, hanem kincstári kártyán kapják meg, e kártyáról pedig kizárólag a kampányköltségekre lehet fordítani, s a kiadásokkal tételesen el kell számolni. Sőt, az egyéni jelöltek támogatása visszatérítendő az államnak, amennyiben az adott választókerületben nem szereznek legalább 2 százalékos támogatottságot a választáson.