spekuláció;földhivatal;termőföldvásárlás;földtörvény;

2014-03-05 06:29:00

Szünetel a termőföld-adásvétel

Megvédené a magyar termőföldet a spekulánsoktól és ellehetetlenítené a zsebszerződéseket a biztonsági jelekkel ellátott földhivatali okmány. A védelem azonban késedelmet szenved, mert az erről szóló rendelet ugyan március 1-i hatállyal írja elő a dokumentumok használatát, de legkorábban - állítólag - csak a jövő héttől lesz hozzáférhető a biztonsági jellel ellátott okmány. A földvásárlást engedélyező földbizottságoknak azonban április végéig kell megalakulniuk, így egyelőre marad a bizonytalanság a földpiacon.

Nem lehet hozzájutni a biztonsági jellel ellátott okmányokhoz, holott múlt szombattól már kizárólag csak ezek alkalmazhatóak a földek adás-vételének rögzítésére. A február 27-én a Magyar Közlönyben megjelent földtörvényhez kapcsolódó rendelet nem ad támpontot ahhoz, hogy mit csináljanak azok, akik a köztes időben adnák-vennék birtokaikat. A vízjeles dokumentum eredeti példányát a település jegyzőjének kell elküldeni, az kifüggeszti, hogy az érintettek - például elővásárlási jog miatt - értesülhessenek a tervezett ügyletről.

A kormányzat indoklás szerint ezzel a szigorítással is igyekeznek kizárni a spekulánsokat a termőföldvásárlásból, valamint ezzel megakadályozhatók a zsebszerződések is. Ilyen biztonsági jellel ellátott okmányt kizárólag a földvásárlásban érdekelt felek jogi képviselői vásárolhatják meg, darabját 60 forintért, a földhivatalokban. Pontosabban vásárolhatnának, ha lenne ilyen okmány. A közlöny szövege szerint majd a jövő héttől lehet ehhez a fontos okmányhoz hozzájutni. (A változásról szóló minisztériumi hírlevelet is csak múlt szombaton kapták meg az ügyvédi irodák.)

Gőgös Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke a Népszavának az eset kapcsán megjegyezte: még a normál esetben is 7-8 hónapig is eltarthat egy földvásárlási ügymenet, feltéve ha nincs fellebbezés. Most ez az idő meghosszabbodik, amennyivel, amennyit várni kell a biztonsági jellel ellátott okmányokra. Ráadásul a földtörvény előírja, hogy a termőföld adás-vételéhez a május 1-től tevékenykedő földbizottságok hozzájárulása is szükséges.

Kapkodó jogalkotás
Magyar György szerint a földvásárlási okmányokkal kapcsolatban is tetten érhető a kapkodó jogalkotás. Az ilyen ügyekben járatos ügyvéd a Népszavának elmondta: más hasonló esetekhez - például a pénztárgépek bevezetéséhez - hasonlóan itt sem tudnak arról, hogy a jogszabály készítése előtti hatástanulmányok és vizsgálatok készültek volna. A gyors jogszabály "gyártást" az élet, a gyakorlat képtelen követni. Magyar György szerint ebben az esetben is hagyni kellett volna elegendő hosszúságú átmeneti időszakot. Az ilyen esetek számos  joghátrányt okozhatnak az embereknek. Felmerülhet a jogalkotással okozott kár lehetősége is, de pert csak nagy körültekintéssel érdemes elindítani   - fűzte hozzá a jogász.

Március 1-jétől elvileg már az új jogszabály szerint kellene kifüggeszteni az adásvételi dokumentumot az önkormányzatoknál, és májusig a jelenlegi törvényi egyes előírásai vannak érvényben, csakhogy 60 napos türelmi idő után léphet csak hatályba a szerződés, vagyis már a márciusban kötött megállapodásokról is a földbizottságok fognak dönteni - figyelmeztetett a szocialista szakpolitikus.

Nagy Huszein Tibor, a Demokratikus Koalíció (DK) elnökségi tagja, agrárpolitikus is megerősítette, a földbizottságok megalakulásáig a régi jogszabály érvényes. Ennél azonban nagyobb gondot jelent, hogy ha nem alakulnak meg április végéig a földbizottságok, akkor a Fideszhez közel álló agrárkamara alakíthatja meg a saját helyi embereiből ezeket a szervezeteket.

Nagy Huszein Tibor arra is felhívta a figyelmet, hogy a földtörvény előírása szerint a földbizottságok létrehozásáról kormányrendeletnek kell intézkednie, ám ilyen dokumentumot eddig még senki sem látott. A jegyzők tehát még ha akarnának sem hozhatnának létre földbizottságokat. A DK szakpolitikusa azt is furcsának tartja, hogy náluk, Balástyán "mély illegalitásban" már meg is alakult a helyi fideszes potentátokból az agrárkamarai bizottság, amely így adott esetben azonnal földbizottsággá válhat.

Egyértelmű, hogy mindent a Magosz és Fidesz közeli, tavaly a tagság 7 százalékával megválasztott - főként nagyvállalkozókból álló - vezetőséggel működő agrárkamara alá akar a kormány beerőszakolni, egyebek mellett az uniós támogatások százmilliárdjainak az elosztását is - tette hozzá a DK elnökségi tagja. Így a földforgalmazás is a Fideszhez közel álló érdekcsoportok kezébe kerülhet.

Az sem túl bíztató, hogy a földbizottságokban nemcsak a helyi gazdák, hanem a helyi földhasználók is helyet kaphatnak. Így az olyan oligarchák, akiknek több településen is jelentős területei vannak, mint például az egykori 12 állami gazdaság tulajdonosai közül némelyeknek, a "fél országban" beleszólhatnak abba, kié legyen a föld.

Az Orbán körüli érdekcsoportok nemcsak a földeket szerzik meg, hanem teljes vertikumot építenek ki, megszerezve például a csődbe ment feldolgozóüzemeket. A földárakat le fogja nyomni a keresleti oldal mesterséges leszűkítése és a Fidesz által létrehozott földbizottságok, amelyek eldönthetik, ki vehet az adott településen földet. Ebből is látszik, itt egy szervezett maffia alakul - összegezte a földpiac várható fejleményeit Nagy Huszein Tibor.