Választás - 2014;pártlista;Nemzeti Választási Bizottság;fantom pártok;

2014-03-05 20:57:00

Segíthették a fantomokat

Miközben az országos ismertségű 4K!-nak nem sikerült összegyűjteni a megfelelő számú aláírást, olyan pártok is "arattak" legalább 27 választókerületben, amelyeknek a nevét sem hallotta korábban a nyilvánosság, programjuk és ismert politikusaik nincsenek. Épp ezért komolyan felvetődhet a gyanú, hogy az országos listát bejelentett fantompártoknak "valaki" segíthetett ajánlást gyűjteni. Az eredmény a demokratikus választások történetének leghosszabb szavazólapja, és minden idők legdrágább kampánya lesz.

Tizenhét, nem parlamenti párt közül tizennégynek már megvan a minimálisan szükséges 27 egyéni indulója az országos listaállításhoz. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) szerda esti adatai szerint legalábbis ezeknek a szervezeteknek már elegendő nyilvántartásba vett jelöltjük van ahhoz, hogy a listaállításukat is elfogadják. Miután pedig csütörtökön lejár a jelöltek nyilvántartásba vételének határideje, azt is megtudjuk, végül hány szervezetnek sikerül országos listát állítani aközül a 31 közül, amelyik bejelentette ezt.

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) által jóváhagyott országos listája már hat pártnak van. A Fidesz-KDNP-n, az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP szövetségen, a Jobbikon és az LMP-n kívül a Haza Nem Eladónak és a Munkáspártnak hitelesítették eddig a listáját. Sőt, a devizahiteleseket képviselő Haza Nem Eladó párt annyira szorgalmasan gyűjtögette az aláírásokat, hogy 61 nyilvántartásba vett képviselőjelöltje van, ami azt jelenti, hogy már 298 millió forint kampánytámogatásra jogosult. A Munkáspártnak pedig estig 31 nyilvántartásba vett jelöltje volt, így ők a 149 millió forintos "alap" támogatást kapják meg.

További 4 párt tehet szert legalább 300 milliós kampánytámogatásra, amint nyilvántartásba veszi országos listájukat a NVB - várhatóan már ma este. A Szociáldemokraták ugyanis már 77, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség 75, a Seres Mária Szövetségesei 60, a Szili Katalin által gründolt Közösség a Társadalmi Igazságosságért (KTI) pedig estig 50 nyilvántartásba vett jelölttel rendelkezett, ami azt jelenti, hogy nemcsak biztos a listaállításuk, de egyenként is 298 millió forintra tesznek majd szert. Eközben az a további, legalább 10 párt, amely országos listát állít, fejenként 149 milliót kap majd.

"Ha a 4K!-nak nem sikerült, a nevenincs és láthatatlan szervezetek vajon hogyan gyűjtöttek össze annyi aláírást, hogy országos listát állíthatnak" - tette fel a kérdést a Facebook-on Ceglédi Zoltán. A Republikon Intézet vezető elemzője arra emlékeztetett, a parlamenten kívüli, a választáson önállóan indulni szándékozó pártok közül a Negyedik Köztársaság Pártnak nem sikerült országos listát állítani.

"Ennek fényében is érdekes kérdéseket vet fel az a tény, hogy a jelen tudásunk szerint a szavazólapra felkerülő több tucat, országos listát állító szervezet között egzotikus, országos témákban korábban nem szereplő pártok is feltűntek. Míg a 4K! aktivistáival lehetett találkozni, az országos médiában évek óta jelen vannak, addig a meglepetés befutók a mai napig láthatatlanok. Mégis utóbbiak gyűjtöttek össze elegendő aláírást, és lesznek ott minden szavazólapon" - fejtette ki.

Itt az EBESZ
Megérkeztek az EBESZ megfigyelői, hogy hosszú távú vizsgálatot folytassanak a magyar választás tisztasága érdekében. "A missziónak nem a választások eredménye fontos, hanem az, hogy az EBESZ-tagsággal vállalt kötelezettségeknek megfelelően érvényesüljön az egyenlőség, a tisztesség, a pártatlanság és a titoktartás elve" - mondta Audrey Glover, a misszió vezetője. A nemzetközi megfigyelők ugyanakkor csak úgy kísérhetik figyelemmel az áprilisi országgyűlési választás menetét, ha nyilvántartásba vetették magukat a NVI-nél. Ennek visszautasításáról az intézmény elnöke egyszemélyben dönthet.

Ceglédi lapunknak hozzátette: annyit állít, hogy a 4K! aktív médiaszereplései miatt országosan ismert, évek óta jelen van a közéletben, sőt van országos ismertségű politikusa is, miközben az országos listát bejelentő pártok között többnek a nevét sem ismerjük, de legalábbis komoly fejtörést okoz a választási eljárásban használt rövidítések megfejtése.

"Fizikailag elég nehéz lehetett ezeknek a pártoknak összegyűjteni az ötszáz ajánló aláírást" - folytatta Ceglédi, szerinte ugyanis az 500 aláírás abban az értelemben mégis egy magas léc volt, hogy apparátusra volt szükség az ajánlásgyűjtéshez. Azt pedig, hogy ezek a szervezetek, amelyeknek kitelepülései és médiaszereplései nem voltak, ezek híján "door-to-door" gyűjtötték volna össze az ajánlásokat, azért nehéz elképzelni, mert nehezen feltételezhető, hogy olyan aktivista hálózattal rendelkeznének, amely 27 választókerület bejárására alkalmas.

A politológus kiemelte: "azt biztosan tudjuk, hogy az anyagi motiváció erős volt a választáson való induláshoz, de vélhetően sosem fogjuk megtudni, kik, hogyan tudtak listát állítani a Fidesz végtelenül torz és igazságtalan rendszerében".

Az már biztos, hogy nehéz lesz majd eligazodni a minden korábbinál terjedelmesebb szavazólapon. Önmagában az, hogy két, a baloldali ellenzék által használt név más indulókat rejt, mint amire az egyszeri, felületes voksoló gondolna, már alkalmas lehet arra, hogy a szavazókat megzavarja, az ikszeket "eltérítse" - mondta ezzel kapcsolatban Ceglédi, aki szerint egyértelműen a kormánypárt érdeke volt, hogy minél többen induljanak el, és így töredezzen ezer felé az ellenzéki szavazótábor, miközben a jobboldalon gyakorlatilag csak a Fidesz létezik, az ő nevéhez hasonló pedig természetesen nem szerepel majd a szavazólapon.

Ikszelni tanít a baloldal
Új plakátjain már nem szerepelteti az Összefogás elnevezést a baloldali választási szövetség, mert a kampányfinisben azt szeretnék az embereknek megtanítani, hogyan kell majd április 6-án voksolni - mondta lapunknak Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke, fővárosi elnöke. A politikus hozzátette, az eredeti terv is az volt, hogy a nevet, amelyet a választók adtak a demokratikus ellenzéki pártok együttműködésének, és amely az ő követelésük volt, csak addig használják, amíg mindenkiben nem tudatosul, hogy megszületett az Összefogás.
Mostantól azonban Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölti kampányában, akárcsak a 106 közös egyéni képviselőjelölt kampányában azt fogják megmutatni a választópolgároknak, hova kell majd ikszelni a szavazólapon. Nem azért változtatnak, mert Szepessy Zsolt korábbi monoki polgármester az Összefogás Párt (ÖP) elnöke a névhasználat miatt feljelentette a baloldali pártokat (ezt azóta az ügyészség elutasította - a szerk.). A választási szövetség április 6-án "MSZP, Együtt - A korszakváltók Pártja, Demokratikus Koalíció, Párbeszéd Magyarországért Párt, Magyar Liberális Párt" néven szerepel majd az összesítésben, így az utolsó hetekben ehhez kell hozzá szoktatni a kormányváltást akarókat. Forrásaink szerint a voksolás előtt a baloldali szövetség szavazólap mintát is eljuttat majd a választópolgárokhoz.
                                                                                                             F. Á.