forint;Varga Mihály;árfolyam;növekedés;

- Varga a forintról: a kormánynak nincs árfolyamcélja

 Az az optimális forintárfolyam, amely mellett a magyar gazdaság stabilan növekszik - mondta Varga Mihály hozzátéve, hogy a kormány nem tűzött ki semmilyen árfolyamcélt.

A nemzetgazdasági miniszter a Portfolio.hu Forint 2014 konferencián csütörtökön Budapesten hangsúlyozta: az országnak stabil gazdasági növekedésre van szüksége. Az a cél, hogy Magyarország olyan pályára álljon, ahol tartósan tud bővülni a foglalkoztatás, az államháztartási hiány 3 százalék alatt marad és csökken az államadósság.
Varga Mihály kiemelte, hogy a kormány által 2010-ben kitűzött mindkét fontos gazdaságpolitikai cél teljesült: a foglalkoztatás jelentősen bővült, és csökkentek mind az állami, mind az önkormányzati, mind pedig a magánszektor adósságai.
Hozzáfűzte: Magyarország kikerült az európai uniós túlzottdeficit-eljárás alól, és a 4 évvel ezelőttihez képest sokkal kisebb lett a gazdaság sérülékenysége.

A miniszter kifejtette: a tavalyi negyedik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) már 2,7 százalékkal nőtt, ezzel a visegrádi országok között az első, a 28 uniós tagállam között pedig az ötödik legmagasabb növekedést érte el az ország. Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy a növekedést nemcsak az export húzza, hanem a belső kereslet, a fogyasztás növekedése is, ami a hazai piacra termelő kis- és közepes vállalkozásoknak fontos. 2013 egészében a gazdasági növekedés 1,1 százalékos volt - fűzte hozzá.

A foglalkoztatottak száma 4 millió fölé került. A növekedés egy része ugyan valóban a közfoglalkoztatásból ered, de az elmúlt 4 évben a versenyszférában foglalkoztatottak száma is több mint 130 ezerrel nőtt - hívta fel a figyelmet Varga Mihály. Ezzel párhuzamosan 393 ezerre csökkent a munka nélkül lévők száma, a munkanélküliség 5 éve nem volt ilyen alacsony, a legfrissebb adatok szerint 9 százalék alá süllyedt. A miniszter szólt arról is, hogy mintegy 6000 munkahely köszönhető a kormány nagyvállalatokkal kötött stratégiai együttműködési megállapodásainak.

Varga Mihály elmondta: a külkereskedelmi áruforgalom is rekordot döntött. A kivitel értéke továbbra is meghaladta a behozatalét, így 2013-ban a külkereskedelmi egyenleg is rekordméretű többletet ért el főként az ipar, és ezen belül is a járműgyártás kiemelkedő teljesítményének köszönhetően.

Az ipari termelés 2013-ban 1,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A növekedést támogatta a külső kereslet élénkülése, az elmúlt időszak autóipari kapacitásbővítése és a belső kereslet emelkedése is. Ezen belül a járműgyártás teljesítménye kiemelkedően, 19 százalékkal nőtt, míg például az számítógép- és optikai termékek gyártása 12,3 százalékkal csökkent - ismertette Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter kitért arra is, hogy az építőipari termelés tavaly csaknem 10 százalékkal bővült, amihez a szektor dinamikus növekedése mellett a beruházások növekedése is hozzájárult. A beruházások emelkedéséhez a kormányzati fejlesztések és az uniós transzferek mellett a privát szféra is érdemben hozzátett - hangsúlyozta Varga Mihály.
Elmondta: az Eurostat adatai szerint 2013 decemberében, éves összevetésben, a 28 tagállam építőipara 0,8 százalékkal nőtt; a legnagyobb mértékű, több mint 11 százalékos emelkedéssel Magyarország büszkélkedhet.

Varga Mihály hangsúlyozta: a jó exportteljesítmény mellett a belső kereslet is erősödik. A kiskereskedelmi forgalom 3 százalék körüli negyedik negyedéves bővülése azt támasztja alá, hogy a háztartások fogyasztása tovább élénkült, amit a rezsicsökkentés, a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók béremelése, a reáljövedelmek növekedése, a fogyasztói bizalom javulása eredményezett. Az olyan kormányzati intézkedések, mint amilyen a gyed extra bevezetése, a családi adókedvezmény kiterjesztése és a minimálbér emelése, tovább növelik az emberek rendelkezésére álló jövedelmet.
A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2013 negyedik negyedévében 1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A nemzetgazdasági beruházások 2013 utolsó negyedévében kiugró mértékben, 14,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva - mondta a miniszter. Tavaly összesen 4523 milliárd forint értékű beruházás valósult meg az országban, ami 7,2 százalékos bővülés a megelőző évhez képest és tovább élénkült a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházási aktivitása: 2013 negyedik negyedévében 11,5 százalékos növekedés volt tapasztalható, így az éves átlag 4,9 százalékos emelkedést mutat.

Varga Mihály kifejtette: a 2013-as év nemcsak a gazdaság egészében, hanem a járműiparban is fordulatot hozott. 2013 decemberében mintegy 50 százalékkal múlta felül a járműgyártás teljesítménye az egy évvel korábbit, az év egészét tekintve pedig közel 20 százalékkal. Jelenleg 712 járműipari vállalat működik Magyarországon, ahol több mint 115 ezer embernek adnak munkát.

Az utóbbi években kiemelkedő szerepet játszottak a foglalkoztatás bővítésében is: a Magyarországon működő négy nagy autógyártó cég - az Audi, a Mercedes, az Opel, a Suzuki - például 2013-ban 17 ezer 400 munkavállalót foglalkoztatott, és több mint 2 ezer új munkahelyet teremtett - jelezte Varga Mihály.
A járműgyártó cégek árbevételének 93 százaléka az exporthoz kötődik, a Magyarországon gyártott motorok négyötödét, az autók 90 százalékát exportálják. A nemzetgazdasági miniszter hozzáfűzte, hogy a kormány kiemelten támogatja a magyar beszállítói hálózat kiépítését az autóiparban.
Varga Mihály 2014-ről elmondta: a költségvetési folyamatok a kormány elképzelései szerint alakulnak, nincs szükség a költségvetés újratervezésére.

Kiszivárogtatott felvételek tanúsága szerint az oroszajkú krími lakosság távolról sem annyira elégedett az úgynevezett "önvédelmi erők" jelenlétével, amint azt az orosz média sugallja.