Vádemeléssel zárult annak az előzetes letartóztatásban lévő gyöngyössolymosi párnak az ügye, akik két gyermekük gondozását súlyos mértékben elhanyagolták - adta hírül a heol.hu. A vádirat szerint M. Károly és élettársa, L. Mónika nem dolgoztak, jövedelmük kizárólag a gyermekek után járó állami támogatásra korlátozódott, amit életkörülményeik szinten tartása helyett jórészt élvezeti cikkek vásárlására fordítottak.
Károlyt a szülők 2012 tavaszán családi napközibe adták. A kisfiú koszos, ruházata elhanyagolt volt. Amikor az élettárs 2012 novemberében veszélyeztetett terhesként kórházba került, az apa nem járatta bölcsődébe, hanem otthon, ellátatlanul hagyta, nem fürdette, és nem etette elégségesen.
A bölcsődei gondozónők azt tapasztalták, hogy a gyermek már nem csak tetves, hanem a korábbiakhoz képest testileg is visszafejlődött, járása bizonytalanná vált, és félelemmel reagált a felé irányuló mozdulatokra. A gondozók ugyan már korábban is észleltek külsérelmi nyomokat a kisfiún, de azokat akkor az anya, a gyermek bizonytalan járásából eredő elesésekkel magyarázta.
Amikor a gyermekorvos a 3 hónapos csecsemő jobb arcán bántalmazásból eredő sérüléseket diagnosztizált, a gyámhatóság mindkét kisfiút védelembe vette, és az egri gyermekotthonban helyezte el. Az ügyészség a két szülőt kiskorú veszélyeztetésének bűntettével, az apát továbbá két rendbeli könnyű testi sértés bűntettével vádolja.
Az ügyészség a vádiratban végrehajtandó börtönbüntetés kiszabása mellett mindkét vádlott szülő felügyeleti jogának megszüntetését indítványozta. Még jelenleg is folyamatban van az a bírósági eljárás, amelynek vádlottja egy szigetszentmiklósi házaspár, K. Rudolf és felesége, akik válogatott kínzásaitól kis koruk óta szenvedtek 8, 9 és 10 éves gyermekeik.
Nem csak tettlegesen, hanem szexuálisan is bántalmazták őket. Az ezekre utaló jeleket az ombudsmani jelentés szerint a gyermekekkel naponta találkozók "soha nem észlelték". Székely László kifejtette: az egészségügyi szolgáltatók, a pedagógusok, a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhatóság az évek során késlekedtek, a veszélyeztetett gyerekek nem kaptak valós segítséget.
A gyermekbántalmazások és a súlyos elhanyagoltság hatékonyabb felderítése érdekében változik a gyermekvédelmi törvény. A március 15-től hatályos jogszabály-módosítás értelmében a bejelentő adatait zártan kezelik, így senkinek nem kell tartani az érintettek bosszújától. Az új szabályozás emellett védi a védőnőt, a pedagógust és a gyermekorvost is, a jövőben az ő kilétüket sem fedik fel, ha bántalmazás gyanúja miatt bejelentést tesznek.
Az eddig hatályos jogszabályok csak bizonyos esetekben tették lehetővé a bejelentőkre vonatkozó adatok zárt kezelését. Az érintettnek külön kérelmet kellett benyújtani azért, hogy személyazonosító adatait és lakcímét zártan kezeljék, s valószínűsítenie kellett, hogy enélkül őt az eljárásban való közreműködése miatt súlyosan hátrányos következmény érheti.
Kiskorú, vagy cselekvőképességében korlátozott bejelentő esetén a hatóság - kérelem benyújtásának hiányában - mérlegelhette, hogy elrendel-e zárt adatkezelést.