- Magasabb fokozatba kapcsolt a héten a miniszterelnöki kampánya. Azóta minden nap az ország három-négy településen találkozik a választókkal. Mit tapasztal: mire a legfogékonyabb az emberek?
- Az embereknek egyszerűen elegük van Orbán Viktorból, a Fidesz helyi kiskirályainak packázásából, a korrupcióból és abból, hogy minden tönkremegy körülöttük. Elegük van a létbizonytalanságból, a munkanélküliségből, a szegénységből. Változást akarnak, és vissza akarják kapni a normális élet lehetőségét. Munkát, megélhetést, biztonságot akarnak és egy működő országot. Tisztességes szolgáltatásokat, jó egészségügyet, jó oktatást a gyerekeiknek, egy ledolgozott élet után megélhetést adó nyugdíjat és még valamit: békét és nyugalmat.
- Erősödő kormányváltó hangulatot érez, avagy másként: múlóban van-e a korábban oly sokat emlegetett apátia?
- Kormányváltó hangulat van az országban. Hónapok óta érezzük, hogy a választások közeledtével erősödik a kormánnyal elégedetlen szavazók aktivitása. Az aláírásgyűjtések időszakában közvetlenül megtapasztaltuk ezt. Sok körzetben az emberek hívás nélkül jöttek el a pártirodákba, hogy aláírásukkal támogassák a jelöltjeinket. A nemrég kezdődött országjáráson minden településen azt tapasztalom, az emberek örömmel fogadnak minket és várják, hogy találkozhassanak velünk. Lakossági fórumainkon dugig van mindenhol minden előadóterem, az előcsarnokokba rendre pótszékeket kell kirakni, ahogy látom. Szóval ez erőt, biztatást ad, érezzük, hogy sokan vagyunk.
- Amerre jár kormánypárti tüntetők fogadják. Mi gondol, ki és miért szervezi oda a tüntetőket?
- Vicces, hogy az ellenzék ellen tüntet a kormánypárt. Engem nem zavar, mert az én demokrácia felfogásom szerint mindenkinek joga van szabadon, félelem nélkül elmondani a véleményét. Teljesen világos, hogy a Fidesz küldi oda az aktivistáit azért, hogy a fideszes sajtó erről számolhasson be és ne magáról az eseményről, a programunkról. Kapuváron még az Orbán-bohóc is megtisztelt minket. Kezet is fogtam vele...
- A közvélemény-kutatások meglehetősen eltérő számokat mutatnak, ugyanakkor az elemzők abban egységesek, már legalábbis a nem Fidesz által favorizált elemzők, hogy a félelem rendkívül erős a társadalomban és ez kifejezetten torzzá teszi a kutatások eredményét. Ön tapasztal-e ilyen félelmet, és ha igen, mit lehet ezzel kezdeni?
- Így van. Sajnos félnek az emberek, mert meg vannak félemlítve. Sokszor nem is magukat, hanem szeretteiket, vállalkozásaikat féltik a Fidesz bosszújától. Két dolgot tehetünk: először is, nekünk magunknak, politikai vezetőknek meg kell mutatnunk, hogy szembe merünk szállni az országot eluraló "fortélyos félelemmel". Másodszor tudatosítani kell az emberekben, hogy ha április hatodikán a kormányváltó szövetség pártjainak jelöltjeire szavaznak, akkor megszabadulhatnak a félelemtől, hiszen tőlünk, baloldaliaktól, demokratáktól soha nem kellett tartania egyetlen tisztességes embernek sem.
- Milyen kampányeszközökkel tudják ledolgozni a hatalmas jobboldali médiafölényt, amely a kampányban - "hála" a szabályoknak - még inkább érvényesül?
- Sok személyes találkozóval, fórummal, a közösségi média aktív és tudatos használatával sok százezer emberhez tudjuk eljuttatni üzeneteinknek. De természetesen számítunk a média azon részének tárgyilagos tudósításaira is, amely komolyan véve saját felelősségét ebben a rendkívüli helyzetben, őrzi függetlenségét a kormányzati nyomással szemben.
- Az utóbbi hónapokban mindenütt elmondja, hogy az MSZP-nek nagyon fontosak a nyugdíjasok, a nők, a gyermekek, a bérből és fizetésből élők, valamint a kis- és középvállalkozók. Erre az öt pillérre építik a kampányt? Az elmúlt négy évnek további rétegek és társadalmi csoportok a vesztesei, nekik mit kínálnak?
- Az említett társadalmi csoportok a legkiszolgáltatottabbak és ők szenvedték el a legnagyobb veszteségeket Orbán politikája miatt. Azt vállaljuk, hogy ők mindenképpen jobban járnak a kormányváltás után. Az ő jólétük az egész ország felemelkedésének a kulcsa. Egy ország sikeressége ma azon múlik, hogy milyen esélyt tud nyújtani a gyermeknek, hogyan tudja biztosítani a nők számára, hogy össze tudják egyeztetni a családot és a karriert, hogyan tudja a munkavállalókat munkához és tisztes jövedelemhez juttatni, hogyan tud prosperitást biztosítani a kisvállalkozók tízezreinek, és milyen biztonságot kínál az időseknek. Az ő sikerességük minden más társadalmi csoport számra csak előnyökkel jár.
- Ma Magyarországon négymillióan a létminimum környékén élnek és a Fidesz kormányzása alatt tízből nyolc ember életszínvonala csökkent. Van tervük arra, hogyan lehet ezt a folyamatot visszafordítani?
- Magyarországnak erős és széles középosztályra van szüksége ahhoz, hogy sikeres legyen. Nincs szabadság és demokrácia egzisztenciális biztonság nélkül. Mi senkit nem akarunk az út szélén hagyni. Ezért olyan oktatáspolitikára van szükség, amely lehetővé teszi, hogy minden gyermek megvalósítsa az álmát, olyan gazdaságpolitikára, amely a növekedésre és a munkahelyteremtésre koncentrál - tisztes megélhetést biztosítva minden munkavállalónak. A közszolgáltatásoknak pedig olyan minőségűeknek kell lenniük, hogy valóban hozzájáruljanak az életminőség javulásához. Függetlenül attól, hogy ki milyen anyagi helyzetben van és az ország mely részén él. Úgy is fogalmazhatnék tehát, hogy a társadalmi mobilitás csatornáit újra kell nyitni, hogy a négymillió emberből lehetőleg mindenki felemelkedhessen.
- Paksi bővítés helyett mit ajánl az ellenzéki szövetség?
- Mi nem utasítjuk el automatikusan a paksi bővítést, sőt az ebben való orosz részvételt sem. Pusztán fontosnak tartjuk azt, hogy egy ilyen horderejű döntést szakmai és társadalmi vita előzzön meg. És úgy tartjuk helyesnek, hogy ennek ismeretében kérdezzük meg az emberek véleményét is, hiszen ez a beruházás iszonyú drága, 3-4000 milliárd forint, amit az embereknek kell húsz év alatt visszafizetniük. Sőt minden mostani számítás szerint a mainál drágábban fog energiát termelni az erőmű úgy, hogy a beruházás évtizedekre előre meghatározza Magyarország energiapolitikáját, miközben egyre több ország, például Németország, kötelezi el magát a megújuló energiaforrások mellett. Ezért Magyarországon is az volna az ésszerű, ha megfontolnánk a zöldenergiában rejlő lehetőségeket is. Tehát mi az egyszemélyes döntés, a projekt extrém ára, az adófizetők zsebének megterhelése, a drágább áram és a más alternatívák kizárása miatt tiltakoztunk a titkos paktum ellen.
- Kikerülhető-e Ukrajna témája, csak azért mert a Fidesz azt mondja, az csupán kampánycélokat szolgál?
- Ukrajna ügye egy rendkívül sok veszélyt magában hordozó válsághelyzet. Ennek a válságnak a békés és hosszú távú megoldása Magyarország elemi érdeke, hiszen szomszédos országról van szó, amelynek területén jelentős magyar kisebbség él. Úgy látjuk, hogy Orbán Viktor ezt a külpolitikai helyzetet is rosszul kezeli, mert hosszú napokig hallgatott, nem foglalt állást és nem tette egyértelművé, hogy kinek az oldalán áll ebben a vitában, miközben a nyugati világ, az Európai Unió vezetői világosan és határozottan állást foglaltak Ukrajna mellett. Ezért fogalmazódott meg sokakban az a gyanú, hogy a miniszterelnök hallgatása mögött az orosz hitel elvesztésétől való félelem állhat. A kormányváltó erő minden pártja a legelejétől fogva egyértelműen állást foglalt Ukrajna területi integritása, szuverenitása és a kárpátaljai magyar kisebbség biztonságának szavatolása mellett.
- Észreveszik-e a választók, hogy Orbán, akárcsak 2010-ben, most sem hirdetett programot?
- Egészen elképesztő, hogy a kormányzó pártnak egy hónappal a választás előtt semmiféle írott programja nincs. Megint át akarják verni az embereket.
- Ha kormányra kerülnek, mik lesznek az első napok lépései, mit kell néhány hónap alatt és mit egy-két év alatt megvalósítani?
- Rengeteg feladatunk lesz, éppen ezért tudatosan felkészültünk az első hét, az első hónap és az első év teendőire.
- Számolnak-e a szélsőséges Fidesz-hívők várható utcai zavargásaival ?
- Mindenre fel vagyunk készülve. Meggyőződésem, hogy a józan fideszes szavazók el fogják fogadni a választók döntését.
- Megfordult-e már a fejében, hogy milyen kormányt állítana össze?
- Koalíciós kormányt.