Európai Unió;közvélemény;bizalom;

- Bízunk az EU-ban

A hazai közvélemény az uniós átlaghoz képest lényegesen jobban bízik mind az európai uniós, mind pedig a nemzeti intézményekben. Az EU-ról alkotott általános kép, a gazdasági válság utáni negatív trendet követően, stabilizálódni látszik és összességében inkább pozitív. 

Az Európai Bizottság felméréséből kiderül: az állampolgárok Európa-szerte hasonlóan ítélik meg az EU szerepét: elsősorban a gazdaság élénkítését és az életszínvonal emelését várják el az uniótól. Előbbit magasan az EU fő céljának tartják hazánkban és a kontinensen egyaránt. A magyarországi válaszadók nagyrészt az uniós átlagnak megfelelően ítélik meg azt is, hogy mi az Európai Unió legfontosabb hozadéka. Nagyobb arányú eltérést az ERASMUS-program pozitív megítélése mutat, ezt magyar válaszadók az Európai Unió átlagánál közel kétszer nagyobb arányban gondolják fontos vívmánynak. Miközben az uniós közvélemény megosztott és inkább pesszimista azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió jó irányba halad-e, a magyar válaszadók (32 százalék) 6 százalékponttal az uniós átlagot meghaladva és a fél évvel korábbi méréshez képest is 4 százalékponttal gondolkodnak erről pozitívabban. Eközben azok aránya, akik a jelenlegi irányt rossznak tartják, 2 százalékponttal csökkent az utolsó mérés óta. A magyar válaszadók az EU gazdasági helyzetére relatív optimizmussal tekintenek. Miközben a hazai gazdasági helyzetet változatlanul rossznak ítélik meg a válaszadók, az elmúlt időszakban ez az elmarasztaló vélemény is enyhülni látszik.

A megváltozott ukrajnai helyzetre tekintettel nem kéri a magyarországi menekültstátust a Sepeljev házaspár, és maguk kérik, hogy adják ki őket Ukrajnának.