Molnár Zoltán;Várnai László;önkormányzati képviselő;Magyar Testgyakorlók Köre;Csömöri úti sporttelep;Lantos Mihály Sportközpont;Zugló önkormányzata;

A sportközpont kiépítésére korábban már félretettek FOTÓ: Bielik István/Népszava

- Kinek üzlet a zuglói MTK- sporttelep?

Érdekes helyzet alakult ki Budapest XIV. kerület Zugló önkormányzata és a Magyar Testgyakorlók Köre (MTK) között. Az önkormányzat a tulajdonosa annak a Csömöri úti sporttelepnek, amelyet az MTK bérel havi nettó 1,7 millió forintért. Mint kiderült, az ingatlan használatba adásáról és működtetéséről az egyesület és az önkormányzat között létrejött szerződésben az is szerepel, hogy az MTK köteles napi 2 óra szabad pályahasználatot biztosítani az önkormányzat részére, óránként nettó 30 ezer forintos bérleti díj fejében. A szerződés értelmében tehát mindkét fél fizetne ugyanazért az ingatlanért, méghozzá egymásnak.

A kialakult helyzet alapja, hogy a kormány ingyenesen adta az önkormányzat tulajdonába a Csömöri úti sporttelepként ismert Lantos Mihály Sportközpontot azzal a feltétellel, hogy a hivatal sportcélra használja az ingatlant. Az önkormányzat így - hogy megfeleljen a kormány által diktált feltételeknek - az MTK-nak adja bérbe a sportpályát, hogy az egyesület működő, és hasznos sport- és szabadidő központot alakíthasson ki és működtethessen rajta.

A lapunk birtokába került szerződés-tervezet szerint a terület használatáért az MTK-nak havi 1 700 736 forintot, plusz ÁFA-t kellene fizetnie. A bérbeadási szerződésben azonban az is szerepel, hogy az egyesület napi 2 óra szabad pályahasználatot engedélyez az önkormányzat számára, öltözővel és világítással együtt óránként nettó 30 ezer forint bérleti díjjal.

Ez azt jelenti, hogy Zuglónak havonta nettó 1, 8 millió forint bérleti díjat kellene fizetnie az MTK részére – vagyis a saját bérlőjének. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az MTK a sporttelep teljes körű használatáért (napi 22 óráért) fizetne az önkormányzatnak, ezzel szemben a Hivatal a saját tulajdonában lévő sportközpont mindössze napi 2 órányi használatért kellene hogy fizessen majdnem ugyanannyit - az egyesületnek.

Cseke Vanda, a Zuglói önkormányzat sajtófőnöke úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a - Népszava birtokában lévő - "szerződés-tervezetet" a képviselő-testület 2014. február 20-ai ülésén tárgyalta. „A szerződés sem az önkormányzat, sem az MTK részéről nem került még aláírásra”. Megkeresésünkre Molnár Zoltán, a Zuglói Sport- és Rendezvényszervező Non-profit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a szerződés még nem végleges, az "jelenleg is módosítás alatt van".

Elmondása szerint a testületi ülésen több képviselő is kifogásolta a szerződés egyes részeit, így a fent említett bérbeadással és bérleti díjakkal kapcsolatos pontokat is. Az önkormányzat sajtófőnöke válaszlevelében azt is kiemelte, hogy az MTK "a teljes fenntartási, karbantartási, üzemeltetési kötelezettséggel venné át a sportpálya üzemeltetését" így az önkormányzat legalább évi 60-70 millió forint kiadástól szabadulna meg.

Kitért arra is, hogy az MTK közfeladat ellátására (Zugló Kupa, iskolák mindennapos testnevelése, stb.) ingyenesen biztosítja a sportpálya használatot. (Erről azonban a szerződés-tervezetben nincs szó.) Ezen felül azonban az önkormányzat a tényleges pályahasználatért fizetné "a piacon elfogadott árat" az MTK részére - a meghatározott időtartamban például zuglói civil szervezetek használhatják majd a pályát.

Várnai László önkormányzat képviselő a Népszavának elmondta: "a zuglói önkormányzat mindig olyan szerződéseket köt, ami számára hátrányos". Várnai szerint a februári testületi ülésen a többség megszavazta a szerződést, annak ellenére, hogy voltak, akik felhívták a figyelmet a dokumentum-tervezet hátrányaira.

A képviselő szerint a fideszes vezetésű önkormányzat "negligálja" az ellenzék meglátásait, a szerződést "az ellenzék érveit lesöpörve szavazták meg, most pedig, amikor már ők is belátják a hibákat, változtatni akarnak rajta. Ez így nem működik. Minek akkor egyáltalán képviselő-testület?"

Várnai azt is elmondta, hogy azért az MTK-val kötnének szerződést, mert az egyesületnek kellene létrehoznia az ingatlanon egy jól működő szabadidő- és sportcentrumot. "Az MTK azonban nyilván nem fog oda építeni egy komplett sport-komplexumot. Erre nincs is garancia, az egyesületet nem kötelezték, hogy ezt tegye". Mindemellett Várnai úgy tájékoztatott, hogy a sportközpont kiépítésére korábban már félretettek egy bizonyos összeg (mintegy 1,4 milliárd forint). "A sportcentrumnak nyoma sincs, tervek sincsenek, a pénzt pedig másra kellett elkölteni..." - mondta.

Újabb száz fellebbezést tárgyalt vasárnap a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), amely péntek óta összesen mintegy 300 másodfokú ügyben hozott határozatot.