adótartozás;adósok;NAV;feketelista;

- A fél évnél régebbi adótartozás 2100 milliárd forint

Egy év alatt 18 százalékkal bővült azoknak a cégeknek a száma, amelyek 180 napnál hosszabb idő óta 100 millió forintnál nagyobb összeggel tartoznak az adóhivatalnak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által negyedévente közzétett listán 2 637 cég szerepel. Egy évvel korábban még csak 2 226 társaság neve volt olvasható. 

A nagyadósok növekvő számára jellemző, hogy az elmúlt öt esztendő alatt összesen 6 165 cég nevét kellett kitenni a "szégyentáblára". Van közöttük 117, amelyek minden alkalommal, tehát hússzor szerepeltek a névsorban - derül ki a feketelista.hu portál adataiból. A listán lévők közül mindössze 303 működő társaság, a túlnyomó többségük, 1 146 cég felszámolás alatt áll. A hatóság adóslistáján csaknem 1 millió 740 ezer gazdálkodó szervezet és magánszemély neve szerepel. Adótartozásuk összege meghaladja a 2.100 milliárd forintot. Az adósok köre egyetlen esztendő alatt 4 százalékkal, tartozásuk összege pedig 6 százalékkal nőtt. A cégnyilvántartásban szereplő mintegy 541 000 működő gazdasági társaság közül 384 ezernek van adótartozása, amelynek összege 339 ezer milliárd forint. Kedvező jel viszont, hogy az adóssággal terhes működő cégek száma az elmúlt évben 3,1 százalékkal csökkent, adóhátralékuk pedig látványosan, 14,4 százalékkal mérséklődött. 2012-ben több mint 97 ezer nem működő cégnél próbálkoztak az adóbeszedők csaknem 1 410 milliárd forintot behajtani, tavaly viszont már 109 ezer társaság 1 571 milliárdos adótartozásával találták magukat szemben. Egyetlen esztendő alatt 5,6 százalékkal nőtt a hátralékosok "tábora" és 8,2 százalékkal a tartozás összege. 1 millió 246 ezer polgártársunk összesen 190 ezer milliárd forinttal adós.

Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője elmondta: "Félmilliós adatbázisunkból egyetlen klikkeléssel bárki a leendő üzleti partneréről kiderítheti, hogy folyamatban van-e ellene felszámolás, végrehajtás vagy munkaügyi eljárás, ráadásul tizenkét állami intézmény minden elmarasztaló határozata is hozzáférhető."

A "százmilliós" adósok 117-es top "szégyenlistáján" 84 kft., 28 részvénytársaság, és 3 betéti társaság szerepel. Valamennyien "örökös" tagnak számítanak, hiszen nevük az utóbbi öt év alatt szinte egyszer sem került le a szégyenlistáról. A budapesti cégek a főváros gazdasági súlyánál is nagyobb arányban 52,1 százalékkal vannak jelen a kiemelt névsorban.

Az ismertebb cégek közül az Ikarus Holding Zrt., a Ganz Transelektro Közlekedési Zrt., a MÁV Acélszerkezet Híd és Mélyépítő Kft. és a Royal Kereskedelmi Zrt. neve minden alkalommal felkerült a legalább százmillióval tartozók listájára. Tanulságos a vidéki körkép is: negyedévente rendszeresen szerepel a listán a dunaföldvári Cornexi Élelmiszeripari Zrt., az egyaránt salgótarjáni R-Glass Hungary Üvegipari Kft. és az ST Glass Öblösüveggyártó és Forgalmazó Zrt., valamint a szombathelyi Styl Ruhagyár Zrt.

A városokat illetően: 1 395 budapesti cég neve olvasható a nagyadósok listáján. A NAV 2013-ban bevételi előirányzatát 5 százalékkal túlteljesítve, 10 723 milliárd forintot szedett be. Az idei bevételi terve ennél 4,4 százalékkal nagyobb, 11 198 milliárd forint.

Alig foglalkozott korábban annyit a sajtó a marihuána legalizálásával, mint mostanság. 2012 végén az addig rendre a világ "drogrendőreként" fellépő USA két állama is a legális fűkereskedelem mellett döntött, majd számos ország, így vagy úgy, a dekriminalizáció felé vett irányt - főként a feketekereskedelem visszaszorítása miatt. Bár Európában csökkenőben van a kannabiszfogyasztók száma, az illegális drogpiac így is legalább évi 70 milliárd eurót forgat meg, és Magyarországon is súlyos tízmilliárdok ütik az alvilág markát. Nálunk a szigorú törvény miatt még merésznek számíthat a legalizálás, de Zacher Gábor toxikológus a fű gyógyászati célú alkalmazásától nem zárkózik el.