Barack Obama;Ukrajna;Fehér Ház;Vlagyimir Putyin;Olekszandr Turcsinov;krími népszavazás;

Visszasírják a múltat az oroszbarát demonstrálók FOTÓ: EUROPRESS/ GETTY IMAGES/SPENCER PLATT

- Feszítik a húrt a Krímben

Növekszik a feszültség a vasárnapra tervezett krími népszavazás közeledtével Ukrajnában. A krími terület parlamentje tegnap függetlenségi nyilatkozatot fogadott el. Újabb nyilatkozatban bizonygatta a posztjáról elmozdított Viktor Janukovics, hogy továbbra is ő Ukrajna törvényes elnöke és a hadsereg főparancsnoka. John Kerry amerikai külügyminiszter lemondta Moszkvába tervezett útját.

Az ideiglenes ukrán vezetés bejelentette, hogy új fegyveres erőt - nemzeti gárdát - alapítanak, s az Egyesült Államoktól és Nagy-Britanniától kértek segítséget az Krímben végrehajtott orosz agresszió ellen. Olekszandr Turcsinov, az ideiglenes államfő Janukovicsot hibáztatta az ukrán haderő gyenge felkészültségéért.

Janukovics újra a kamerák elé állt tegnap az ukrán határ közelében lévő Rosztov-na-Donu-ban. Ezúttal mindössze hét percet beszélt, s nem válaszolt kérdésekre. A menesztett elnök ismét elmondta, hogy az új ukrán vezetés "fasiszta banda", s a május 25-re kiírt ukrajnai választások törvénytelenek lesznek. Kilátásba helyezte azt is, hogy hamarosan visszatér Kijevbe.

Az Egyesült Államok ugyanakkor kiáll az új ukrán vezetés mellett, ennek szimbolikus gesztusaként Obama amerikai elnök ma fogadja az ukrán kormányfőt a Fehér Házban. Arszenyij Jacenyuk az ENSZ-ben is felszólal. Jacenyuk tegnap a kijevi parlamentben az ukrán válság diplomáciai rendezését sürgette. A parlament határozatban szólította fel Oroszországot, hogy az 1994-es budapesti megállapodás értelmében vonja vissza csapatait a Krím félszigetről.

A krími autonóm terület és Szevasztopol város tegnap függetlenségi nyilatkozatot fogadott el. Erre egy krími illetékes az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy erre a népszavazás megtartásához és a Krím Oroszországhoz történő csatlakozásához van szükség.

Londonban tanácskoztak tegnap nyugati államok illetékesei az Oroszország elleni szankciókról. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tévényilatkozatban utasította el az amerikai kollégája, John Kerry által előterjesztett javaslatokat a válság diplomáciai rendezésére. Washington egyebek mellett közvetlen tárgyalásokat sürgetne az új kijevi vezetés és Moszkva között.

Románia légterében tegnap megkezdte a légtérfigyelést a NATO egyik AWACS repülőgépe. Az észak-atlanti szövetség hétfőn jelentette be, hogy az ukrajnai konfliktus nyomon követése érdekében Philip Breedlove, a NATO európai erőinek főparancsnoka elrendelte az AWACS-gépek járőrözését Lengyelország és Románia légterében. A szövetség AWACS-flottája a németországi Geilenkirchenben és a nagy-britanniai Waddingtonban állomásozik. A repüléseket kizárólag NATO-tagállamok területe felett végzik.

A válság nem kampánytéma

Holnap délelőtt 10 órakor ismét együttes ülést tart az Országgyűlés nemzetbiztonsági és külügyi bizottsága, amelyen Ukrajnáról és a Krím-félszigeten tervezett hétvégi népszavazásról tanácskoznak. Az ülést kezdeményező Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke lapunknak elmondta, az ukrajnai események Magyarország számára mind geopolitikai helyzetünk, mind az Ukrajnában élő mintegy 200 ezer magyar sorsa, jövője szempontjából stratégiai jelentőséggel bírnak.

Az ülésre meghívták a Belügyminisztérium képviselőit, a Magyar Honvédség vezérkari főnökét, Martonyi János külügyminisztert, valamint Lázár Jánost, az Információs Hivatalt felügyelő államtitkárt, hogy részletes tájékoztatást kapjanak több kérdésről.

Mi várható, ha a népszavazáson úgy döntenek, hogy a Krím-félsziget tartozzon Oroszországhoz? Milyen veszélyek fenyegethetik az ukrajnai magyarokat azt követően, hogy a Szvoboda nevű nacionalista párt bejelentette, betiltatná az Ukrajnai Magyar Demokrata Pártot?

A nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke szerint azt is fontos tudni, milyen megtorlás érheti azokat a Kárpátalján élő polgárokat, akik felvették a magyar állampolgárságot és április 6-án választani akarnak. Ukrajna ugyanis nem ismeri el a kettős állampolgárságot.

Molnár emellett azt is szeretné, hogy mindaddig, amíg az ukrajnai helyzet nem stabilizálódik, a két bizottság hetente kapjon részletes tájékoztatást a köztársaság illetékes szerveitől. "Ezt az ügyet nem lehet a kampány témájává tenni" - hangsúlyozta az ellenzéki politikus.
 (F.Á.)

Harmadízben is elítélték Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt, továbbá négy vádlott társát. A Zágráb megyei bíróság első fokú ítélete alapján Sanader bűnszövetkezetet létrehozásában való bűnrészesség miatt ítélték kilenc évi szabadságvesztésre.