energia;Oroszország;Berlin;Krím félsziget;ukrán válság;

2014-03-12 10:23:00

Az oroszok már Berlinben vannak

Miközben Németországban agressziónak nevezik Oroszország krími beavatkozását, a németek egyre nagyobb kétkedéssel szemlélik, hogy az ország energia szempontjából mind jobban függ Moszkvától. 

E tekintetben ráadásul még rosszabb lesz a helyzet, hiszen a német BASF és az orosz Gazprom tavaly év végén aláírt részvénycseréjének értelmében orosz kézbe kerül a németországi gáztározók húsz százaléka.

Ez a folyamat 2014 közepére zárulhat le - mondta el a Die Weltnek a BASF leányvállalata, a Wintershall szóvivője. (Hivatalos közlések szerint a részvénycsere eredményeképpen a BASF által 100 százalékban tulajdonolt Wintershall vállalat 25 százalék plusz egy szavazatot kap a nyugat-szibériai Urengoj földgázmező IV. és V.blokkjában. Cserében a Gazprom megkapta a Wintershall-lel közösen üzemeltetett gázkereskedelmi és -tárolási üzletágat.)

Nemcsak Németországban, Lengyelországban is egyre többet bírálják Berlin és Moszkva mind jelentősebbé váló energiaügyi együttműködését. Donald Tusk lengyel kormányfő felszólította Németországot, csökkentse az orosz gáztól való függőségét. A lengyel miniszterelnök ezt a kérdést mai, Angela Merkel kancellárral folytatandó tárgyalásain is szóba hozza.

A BASF és a Gazprom részvénycseréjét egyénként az Európai Bizottság sem kifogásolta, tavaly decemberben minden további nélkül áldását adta rá.

Szintén növelheti az oroszoktól való energiafüggést Nagy-Britannia. A Roszatom atomenergetikai vállalat ugyanis a brit kormány képviselőivel tárgyal egy új reaktor felépítéséről. Ezt azonban aligha helyeznék üzembe a következő tíz éven belül.