adócsalás;előzetes letartóztatás;Magyar Nemzet;Simon Gábor;vádhatóság;

2014-03-13 06:05:00

Mosakszik a vádhatóság

Előzetes letartóztatásba helyezte tegnap Simon Gábort a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A volt politikust adócsalással, magánokirat-hamisítással, illetve felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítják. Simon tagadta, hogy bűncselekményt követett el, a közokirat-hamisítást pedig kifejezetten provokációnak tartja. A Magyar Nemzet arról írt, hogy korábbi kihallgatásán Simon kijelentette, az eltitkolt összegek fölött csak vagyonkezelőként rendelkezett. Az ügyészség egyelőre nem vizsgálja, miként szivárogtak ki a volt politikus vallomásának részletei.

Nem vizsgálja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF), hogy tőlük került-e ki Simon Gábor vallomásának néhány részlete, amelyről az ügyben jól értesült Magyar Nemzet számolt be tegnap. Kérdésünkre Nagy Andrea, a KNyF szóvivője azt mondta, ebben az esetben most vizsgálat nem indult, de nem zárta ki, hogy még indulhat a jövőben. Éppen egy hónapja, február elején is a jobboldali napilap közölt részleteket a volt szocialista képviselő ellen folyamatban lévő nyomozásról, illetve ezzel kapcsolatos dokumentumokat hozott nyilvánosságra. Akkor a KNyF még elrendelt egy belső vizsgálatot annak megállapítására, hogy a vádhatóságtól kerültek-e ki az információk, de arra jutottak, hogy nem.

Azóta is hiába kértük, hogy adják ki - akár a személyes adatokat anonimizálva - a jelentést. Nagy Andrea szerint hiába is várjuk: "a nevében is benne van, hogy belső vizsgálat, ezt nem adhatjuk ki a sajtónak" - fogalmazott. A mostani esetről a szóvivő megjegyezte, nemcsak a Magyar Nemzetben, hanem más orgánumokban is jelentek meg olyan értesülések az ügyről, melyekről nem az ügyészség adott a sajtónak tájékoztatást. Ezeket a szóvivő szerint folyamatosan nyomon követik, és ha indokolt, megteszik a szükséges intézkedéseket. "Nem egyedi eset ez" - fűzte hozzá. Valóban nem: az elmúlt években hivatalos helyekről több esetben kerültek ki nyomozati iratok, vádemelés előtt álló "elszámoltatási" ügyekről lényegi információk - nem egyszer a KNyF által végzett vagy felügyelt nyomozásoknál. Legtöbbször még olyan belső vizsgálat sem indult, mint a legutóbbi, a felelősséget elhárító ellenőrzés. Emlékezetes: 2010 őszén a Magyar Nemzet cikksorozatot indított az erzsébetvárosi ingatlanügy - a Hunvald-ügy - nyomozati aktái alapján, de a brókerügyben kihallgatott Kulcsár Attila vallomását is már másnap olvasni lehetett a Magyar Nemzetben, ahol a Zuschlag-üggyel összefüggésben is jelent meg egy vallomás-részlet. Ezen előzmények miatt is szólította fel tegnap az MSZP a vádhatóságot: adjon választ az információk szivárgására.
Simon Gábort egyébként tegnap előzetes letartóztatásba helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A volt politikust adócsalással, magánokirat-hamisítással, illetve felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítják. Ügyvédje, Nagy István szerint védence kihallgatásán tagadta, hogy bűncselekményt követett el, a közokirat-hamisítást pedig kifejezetten provokációnak tartja. A kényszerintézkedésről szóló döntés után Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője közölte: a bíróság a szökés, elrejtőzés, a bizonyítási eljárás meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélyére tekintettel rendelte el a letartóztatást.

Keresztes Imre, a KNyF főügyésze hétfőn, Simon őrizetbe vétele után közölte, hogy már nem csupán a bécsi bankban tartott titkos számla miatt hallgatták ki a szocialista párt volt elnökhelyettesét, hanem újabb bűncselekmények elkövetésével is meggyanúsították. Ezek szerint Simon hamis, az egyik afrikai országban kiállított útlevelet használva egyik ismerősével számlát nyittatott egy magyar banknál. Az útlevelet a volt képviselő fényképével állították ki Gábriel Derdák bissau-guineai állampolgár részére. A dokumentum egy másik ügyben eljárás alatt álló gyanúsított, Welsz Tamás házában talált páncélszekrényből került elő a házkutatás során. Az Index információi szerint a Sólyom Airways korábbi vevőjeként elhíresült Welsz lakásáról olyan papírok is előkerültek, amelyek a 240 millió forintos osztrák számlának szolgáltak fedőtörténetként.

A Magyar Nemzet tegnapi cikke szerint Simon február 18-i kihallgatásán azt vallotta, hogy az osztrák bankban saját nevén tartott negyedmilliárd forint értékű valuta felett csak vagyonkezelőként rendelkezett. A mandátumáról lemondott képviselő az összeg eredetéről korábban azt mondta, hogy egyebek között egy cég, valamint egy budapesti ingatlan eladásából származott, de az ügy kirobbanásakor kiderült, hogy olyan értékű ingatlan vagy cég nem volt a tulajdonában, amely magyarázatot adhatna a pénz eredetére. A Hír TV értesülései szerint Simon február elején a hamis bissau-guineai útlevelet felhasználva 250 ezer eurót helyezett el egy magyar bankban.

Az előzetes letartóztatás után nem sokkal Rubovszky György, a parlament mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke megerősítette, hogy a testület március 24-i ülésére ismét meghívták Mesterházy Attilát, hogy válaszoljon a Simon-ügyben feltett kérdésekre. Azt is mondta, hogy az egész baloldal "falaz" az ügyben. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója pedig felháborítónak nevezte, hogy a baloldal vezetői továbbra is "titkolóznak, ködösítenek", nem segítik a hatóságok munkáját a volt szocialista képviselő "feketepénze" ügyében. Az MSZP viszont Kocsis kijelentését tartja felháborítónak, hiszen a párt nem titkolózott, hanem cselekedett: minden tisztségétől megfosztotta és kizárta Simont. Ellentétben a Fidesszel, melynek soraiban még mindig ott ül például Meggyes Tamás, aki ellen hűtlen kezelés miatt emelt vádat az ügyészség - közölték. Hozzátették, hogy a párt eddig is mindenben segítette a hatóságok munkáját és ezután is ezt fogja tenni.

                                           "Nem vagyunk rá büszkék..."
Az MSZP bízik abban, hogy kiderül az igazság. Erről tegnap Mesterházy Attila beszélt Tatabányán. "Nem vagyunk rá büszkék..." - fogalmazott a baloldali miniszterelnök-jelölt hozzátéve: "csak nem képzelik, hogy örömmel és egy vállrándítással intézem el magamban ezeket a dolgokat". Kijelentette, elfogadhatatlannak tartják a volt politikus cselekményét, amelyik hatásában "büntetés a szocialista pártnak". Arra emlékeztetett, hogy Simon minden tisztségéről lemondott, ezért az MSZP-nek nincs több eszköze a helyzet tisztázására. Nem tudnak jobb vizsgálatot kezdeményezni, mint "a Polt Péter volt fideszes országgyűlési képviselőjelölt vezette ügyészség" - mondta. "Értjük és csináljuk is mi ezt a vesszőfutást, de azt is szeretnénk elmondani az embereknek, hogy mit tennénk másképp, mint az elmúlt négy évben a Fidesz-kormány" - tette hozzá Mesterházy.