Matthias Hartmann tavaly tavasszal jelezte aggályait a magyar kultúrpolitika regresszív és felelőtlen, ideológiai alapú döntéseivel kapcsolatban. Azt követően, hogy nyáron találkozott Balog Zoltánnal és Vidnyánszky Attilával, a korábbi fenntartásait személyes benyomásai is megerősítették.
A helyzet megoldásaként egy olyan színházi fesztivál ötletével állt elő, ahol a magyar kulturális kormányzat által kitüntetett, illetve elhanyagolt színházi alkotók és csoportjaik közösen mutatkozhatnak be az osztrák közönség előtt, és lehetőség szerint párbeszédbe is léphetnek egymással. A kezdeményezés jelentőségét nem lehet eléggé megbecsülni, tekintettel arra, hogy hazánkban ma erre sajnálatos módon nincs sem hivatalos, sem informális lehetőség – hangsúlyozza a krétakör közleménye.
Maga a Krétakör, illetve a 2 éven keresztül a szervezet vezetői által is irányított Független Előadó-művészeti Szövetség számtalan alkalommal kereste a szakmai egyeztetés lehetőségét a kulturális döntéshozókkal illetve kitüntetettjeivel, de érdemi eredményt mindeddig nem sikerült elérniük: „ Ezért a fesztivál számunkra a szabad véleménynyilvánítás és a demokratikus konfrontálódás érdemi lehetőségét jelentette.” – olvasható a dokumentumban.
Ám a történtek után „ kénytelenek vagyunk tudomásul venni: Matthias Hartmann személye és jelenlegi helyzete hitelteleníti a magyar kulturális kormányzattal szemben megfogalmazott, mégoly jogos és megalapozott kritikákat.” – áll a közleményben. „Bár a közintézmény, és annak vezetője nem egy és ugyanaz, a fesztivál kezdeményezője személyesen Hartmann volt, ezért számunkra erkölcsileg elfogadhatatlan lenne, ha mégis részt vennénk rajta. Legfontosabb értékünk a szakmai integritásunk következetes és megalkuvásmentes képviselete itthon és a nagyvilágban egyaránt.” – teszik hozzá.