Tomikah Tillemann, John Kerry amerikai külügyminiszternek a feltörekvő demokráciák és a civil társadalom kérdéseiben illetékes tanácsadója. Tom Lantos unokája a volt amerikai kongresszusi képviselőről elnevezett intézet szervezésében, "A globális civil társadalom a 21. században" címmel tartott előadást a Magyar Külügyi Intézetben.
Világszerte jelentős változások tapasztalhatók a kormányzatok és a civil társadalom kapcsolatában. Az egyik legfontosabb az új kommunikációs technikák megjelenése, a blogok, a közösségi média használata.
Némely vezetők nem akarnak tudomást venni ezekről a változásoktól, mások megpróbálják elnémítani a változás hangját, pedig "el kell tudni viselni a bírálatot". A State Department adatai szerint legalább ötven olyan ország van, ahol az elmúlt időkben új korlátozásokat vezettek be.
Tomikah Tilleman hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a közép-kelet-európai országok, így Magyarország demokratikus átalakulása mellett. Utalt azonban arra, hogy több téren is aggodalmaik vannak a magyar belpolitika alakulását, az új alaptörvényt illetően.
A magyar kormány, mint mondta, némely téren hajlandó volt módosításokra, s reméli, hogy további változtatásokat terveznek. Kérdésre válaszolva rámutatott, sok még a tennivaló: biztosítani kell a szabad és nyílt vitát a médiában, a vallásszabadság magas szintű érvényesítését.
Magyarországon lehetne jóval élénkebb, aktívabb a civil társadalom. Nagyapjának, hangsúlyozta, tetszene a Tom Lantos Intézet tevékenysége, jó példával járnak elől, sokat tesznek a kisebbségek jogainak védelméért, az antiszemita és romaellenes jelenségek ellen.