Az adócsalásért tavaly augusztusban jogerősen elítélt politikus, akit ezért november 27-én kizártak az olasz parlament felsőházából, hangsúlyozta: az olasz bíróság szerinte jogtalan ítéletével szemben az Emberi Jogok Európai Bíróságán és az Európai Unió Bíróságán is fellebbezett. „Remélem, minél előbb választ kapok tőlük" - hangoztatta Silvio Berlusconi.
Hozzátette: az illetékes olasz bíróság április 10-én dönt arról, hogy az adócsalásért letöltendő 9 hónapos ítéletet közhasznú munkavégzéssel vagy esetleg házi őrizetben töltse le.
A 77 éves Berlusconi szerint a „közhasznú munka lenne a legnevetségesebb megoldás, koromra, pozíciómra való tekintettel, mivel a politikában, a sportban és a vállalkozói életben is kiemelkedtem. Nevetséges lenne számomra és Itáliára nézve is."
Silvio Berlusconi első alkalommal beszélt személyesen jelöléséről. Korábban Berlusconi cáfolta azokat a híreket, miszerint ha nem Olaszországban, akkor egy másik EU-tagállam jelöltjeként próbálna meg indulni.
„Silvio ismét pályára lép... mi az, fiúk, féltek?" - írta a jobbközép politikai vetélytársainak Giovani Toti FI-szóvivő Twitter-üzenetében. Toti megjegyezte, a Silvio Berlusconi vezette jobbközépre közel tízmillió olasz szavazott a tavalyi olasz parlamenti választásokon, ezért mostani kizárása a demokrácia súlyos megsértése lenne.
A balközép Demokrata Párt (PD) úgy reagált: Olaszország nem banánköztársaság, az elítélt Berlusconi nem jelöltetheti magát.
Elemzők szerint Silvio Berlusconi tökéletesen tisztában van azzal, hogy nem indulhat az európai választásokon. Jelölése beharangozásával azonban ismét magára irányítja a figyelmet és májusban összeesküvésért kiálthat, újból a bíróságok áldozatának mondhatja magát jelölése meghiúsulása miatt.
Az európai jelölések véglegesítésének határideje április 15. Öt nappal azután, hogy kiderül, miként tölti le ítéletét a volt olasz kormányfő. Azt még nem tudni, ki vezeti majd Berlusconi helyett a FI listáját.