választás;Szerbia;abszolút többség;Szerb Haladó Párt;

2014-03-17 15:02:00

Abszolút többség a haladóknak

Óriási fölénnyel győzött a Szerb Haladó Párt (SNS) a vasárnap lezajlott parlamenti választáson. Aleksandar Vucic pártja abszolút többséget szerzett, így elvileg koalíciós partnerre se lenne utalva. Tomislav Nikolic államfő a kormány gyors megalakulását vetítette előre.

Földcsuszamlásszerű változások mentek végbe a választással Szerbiában - így értékelte az eredményt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke sajtóértekezletén. Pártja kiválóan szerepelt, hiszen hat mandátumot szerzett a szövetségi parlamentben, 3,01 százalékos szavazati arányt szerezve (nem teljes feldolgozottság alapján). Mint mondta, sokat dolgoztak azon, hogy állva maradhassanak. Hozzátette, a VMSZ szereplése azt tükrözi, érdemes büszke és felelős politikát folytatni. Emlékeztetett arra, hogy az SNS koalíciós partnerekre legyen utalva, ugyanakkor a VMSZ „következetes marad abban, amit eddig hangoztatott és programjában leírt”. Ismételten úgy foglalt állást, ahhoz, hogy pártja kellőképpen képviselni tudja érdekeit, be kell kerülnie a kormányba. Ezért késznek mutatkozott a tárgyalásokra.

A Központi választási Bizottság (Cesid) utolsó adatait éjjel háromnegyed egykor tette közzé. 65,37 százalékos feldolgozottságnál az SNS 48,44 százalékon állt, jelenlegi koalíciós partnerei, a szocialisták szövetségeseikkel együtt 14,05 százalékon. Boris Tadic volt elnök formációja, az Új Demokrata Pártra (NDS) 5,86 százalék voksolt, az eddigi legnagyobb ellenzéki tömörülésre, a Demokrata Pártra (DS) pedig 5,46 százalék. A voksolás egyértelmű győztese Aleksandar Vucic, a vesztes pedig a DS elnöke, Dragan Djilas, akit másfél éve választottak meg a párt vezetőjének, de képtelen volt új lendületet adni a tömörülésnek, s sokan fordultak el tőle.

Vucic jól használta ki az SNS médiafölényét. Rendre korrupcióval vádolta meg politikai ellenfeleit, s az SNS-t a korrupcióellenes harc motorjának állította be. Pártja, az SNS ugyan már 2012 óta kormányon van, ám most derül csak ki, hogy a haladók tényleg annyira elkötelezettek-e a reformok iránt, amint azt Vucic oly sokszor állította. Győzelmi beszédében azt közölte, nehéz időszak előtt áll Szerbia. Egyben azt mondta, május elseje előtt felállhat az új kormány. Kifejtette, párbeszédet ajánl minden olyan politikai erőnek, amely kész jobbá tenni Szerbiát.

Az említett pártokon kívül bekerült a belgrádi törvényhozásba a szandzsáki muzulmánok pártja, valamint az albán kisebbség tömörülése.

Szerb hírmagyarázókat meglepte az SNS abszolút többsége. Jovo Bakic szociológus a B92 vitaműsorában emlékeztetett arra, hogy Vojislav Kostunica volt elnök támogatottsága 2000-2001.ben, tehát közvetlenül Slobodan Milosevic rezsimjének megbuktatása után 75 százalékos volt, most azonban az általa vezetett euroszkeptikus Szerbiai Demokrata Párt (DSS) be sem került a parlamentbe. Djordje Pavicevic elemző szerint az abszolút többség még nem jelenti azt, hogy az SNS nem koalíciós kormányban gondolkodna. Szerinte a szerb választók úgy döntöttek: függesszék fel egy időre a demokráciát, de tegyék rendbe az ország ügyeit.