Szlovákia;elnökválasztás;Fico;Kiska;

Robert Fico: Fotó: Carsten Koall / Getty Images

- Cicaharc a szlovák elnökválasztás előtt

Robert Fico hivatalban lévő szlovák kormányfő és elnökjelölt közölte, hogy bizonyítani tudja a politikai riválisáról, Andrej Kiska elnökjelöltről tett kijelentéseit, így nyugodtan áll elébe Kiska feljelentésének. Az államfőválasztásokon függetlenként induló Kiska szerdán jelentette be, hogy feljelentést tett Fico ellen, mert a kormányfő egy televíziós vitaműsorban uzsorásnak nevezte őt, aki az átlagosnál magasabb kamatra fogyasztói kölcsönöket nyújtó, nem banki pénzintézeteiből gazdagodott meg. 

Robert Fico, aki Pozsonyban tartott sajtótájékoztatóján egyebek mellett a feljelentésre kívánt reagálni, azt hangoztatta, hogy Kiska nem tudja megcáfolni az ő korábbi állítását. "Ha Kiska azt hirdeti magáról, hogy becsületesen vállalkozott, akkor nekem el kell mondanom, hogy ez nem igaz" - jelentette ki Robert Fico, aki szerint Andrej Kiska azzal, hogy fogyasztói hiteleket nyújtó vállalatokat hozott létre, nem a szegénység problémáját oldotta meg, hanem kihasználta azt saját meggazdagodására, mivel cégei olyan személyeknek adtak kölcsönt, akik nem tudták kimutatni, hogy képesek a törlesztésére, ami pedig azt mutatja, hogy későbbi végrehajtásokra alapozva vállalkoztak.

Hangsúlyozta: Kiska vállalkozásai hazudtak és megtévesztették ügyfeleit, azt pedig, hogy a vállalkozó uzsorás, a fogyasztóvédelmi felügyelet (SOI) is kimondta. Ez akkor történt, amikor a SOI az egyik olyan hitelfolyósító cégnél - amelynek Kiska korábban tulajdonosa, később pedig felügyelőtanácsának tagja volt - folytatott vizsgálat során megállapította, hogy a cég által adott kölcsönök - amelynek teljes hiteldíjmutatója (THM) Fico szerint a gyakorlatban elérte az évi 75 százalékot - kamata "indokolatlanul magas, uzsora jellegű."

Fico újságírói kérdésekre válaszolva megerősítette: amennyiben megnyerné az elnökválasztás március 29-re kitűzött második fordulóját, amellett, hogy távoznia kell a kormányfői posztról, lemond az általa vezetett baloldali kormánypárt, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártelnöki tisztségéről is. Egy másik, az ország államadósságának alakulását és az adósságféktörvény vonatkozó rendelkezéseinek esetleges életbelépését firtató kérdésre azt válaszolta, hogy Szlovákia GDP-arányos államadóssága idén 54 százalék körül alakul, vagyis nem haladja meg a 60 százalékot, ami életbe léptetné az adósságféktörvény újabb korlátozásait. Ficónak meggyőződése, hogy Szlovákiát kivonják az uniós túlzottdeficit-eljárás alól.

A jog fekete báránya - ha még a szakemberek körében is így "becézik" a bírósági végrehajtást, vajon mekkora lehet a laikusokban az ellenérzés ezzel, és a munkát végzőkkel szemben? Pedig egy nagy hagyományokkal és hosszú történettel rendelkező jogintézményről van szó, amelynek legfőbb célja, hogy helyreállítsa az egyensúlyt - mondja Pataki János István, aki A végrehajtó és az adós címmel könyvet írt, tele gyakorlati útmutatóval. A szerző kísérletet tesz arra, hogy feloldja az eljárás során felmerülő félreértéseket, amelyek oka szerinte a tájékozatlanság. Mit csinál egy önálló bírósági végrehajtó, szükség van-e rá egyáltalán, és hol található a helye a társadalomban, mik a gyakori ütközőpontok? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a szerzővel.