A Víz Világnapjának idei fő témája a víz és az energia közötti összefüggések feltárása, az energiabiztonság és fenntartható vízellátás kapcsolata. Az elkövetkező évtizedekben az édesvíz és az energia iránti igény egyaránt jelentősen megnövekszik. Ez a világ nagyobbik részén, de különösképpen a fejlődő országokban, a feltörekvő régiókban komoly kihívást jelent, súlyos feszültségeket gerjeszthet.
Földünk lakosságának a legkiszolgáltatottabb része – a „legszegényebb milliárd” – alapvető területeken hiányt szenved. Világszerte mintegy 1,3 milliárd emberhez nem jut el az elektromos áram, 768 millió ember nem jut egészséges ivóvízhez, 2,5 milliárd ember él elégtelen higiéniai viszonyok közepette, megfelelő szennyvízelvezetés nélkül. Az UNICEF adatai szerint naponta 1400 öt év alatti gyerek hal meg az egészséges ivóvíz hiánya miatt. E kilátástalan helyzet enyhítésével – a víz- és áramellátás javításával, csatornázással – nagy lépést lehetne tenni a szegénység felszámolására – hívja fel a figyelmet az ENSZ a víz világnapja alkalmából.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF adatai szerint tíz országban él az egészséges ivóvíztől megfosztott népesség kétharmada. Kínában 108 millió, Indiában 99, Nigériában 63, Etiópiában 43, Indonéziában 39, Kongóban 37, Bangladesben 26, Tanázniában 22, Kenyában 16, Pakisztánban 16 millió ember nem jut jó minőségű ivóvízhez.
A Világbank adatai szerint 2035-re a globális energiafelhasználás 35 százalékkal nő, az energiaszektor vízfelhasználása ugyanakkor 85 százalékkal ugrik meg. A klímaváltozás tovább nehezíti a helyzetet, egyfelől mind gyakoribbá válnak az aszályok, másfelől még több lesz a rendkívüli időjárási esemény, özönvízszerű esőzések, súlyos áradások fenyegetnek. A Világbank „Szomjas Energia” (Thirsty Energy) projektje keretében e dilemmára keresnek megoldást. A globális kezdeményezés célja, hogy a kormányok, az üzleti élet figyelmét felhívja a problémára, s megoldási módozatokat ajánl a hasonló gondokkal küzdő térségek számára.