holokauszt;antifasizmus;vészkorszak;MEASZ;tankönyvek;Hanti Vilmos;

- Antifasiszták holokausztja

A vészkorszak koncentrációs táboraiban a foglyoknak jól láthatóan kellett viselniük a különböző színű háromszögeket. Például a sárga háromszög a zsidókat jelölte, a cigányokat a fekete és a barna, a melegeket a fekete és a rózsaszín.

Akik nem származási alapon, hanem az antifasiszta ellenállást választva kerültek a haláltáborokba (közöttük sok zsidó, cigány, meleg, szabadkőműves, szociáldemokrata, kommunista, szakszervezeti, újságíró, egyházi is volt), azoknak a piros háromszöget kellett kitűzniük. Magyarországon jól ismerik a katolikus Jahn Ferenc nevét, akit a szegények orvosának is hívtak, Dachauban végezte antifasiszta ellenállóként. Karl Leisner katolikus pap pedig Hitler-ellenes kijelentései miatt került a sachsenhauseni, majd a dachaui koncentrációs táborba.

Idén emlékezünk meg a holokauszt 70 évfordulójáról. Arról a kegyetlen népírtásról, amelyet ember-ember ellen követett el. Arról a kegyetlen népirtásról, amelynek a legnagyobb számú áldozatai zsidó emberek voltak, de éppen a fasiszta-náci eszme kíméletlen barbarizmusát jelzi, hogy nem kizárólag őket igyekezett megsemmisíteni, hanem mindenkit, akik nem fértek bele a saját maguk által kialakított "tiszta fajú árja" radikális nacionalista képbe.

Ennek a kirekesztő gondolkodásnak az erősödő nyomait napjainkban is tapasztalhatjuk, amikor az újnácik különféle bűnbakokban, különféle kisebbségekben találják meg a gyűlölködés célpontját. Magyarországon egy újnáci Európa Parlamenti képviselőnő is az embereket "magunk fajtákra" és "maguk fajtákra" osztotta, de 2002-ben Orbán Viktor leköszönő miniszterelnök is kijelentette az elvesztett választás után, hogy "a haza nem lehet ellenzékben, mert a haza akkor is van, ha idegen befolyás alá kerül", vagyis ő és tábora képviseli a "tisztafajú" magyarokat, a 2002-es választás győztesei pedig az idegenek.

A holokauszt 70 évfordulójára az Orbán-kormány civil szervezetek számára közel 2 milliárd forintos pályázatot írt ki. Ez több mint 6 millió euro, ami hatalmas összeg. Ebből a hatalmas összegből a MEASZ nem kapott támogatást. Ez önmagában is minősíti a mai magyar kormány mentalitását, történelmi emlékezetgyakorlatát a holokausztról. Sajnos ez nem meglepő, mert beleillik abba a képbe, amelyet megvalósít az antifasiszta ellenállók emlékének eltüntetési kísérleteivel, amikor a hazáért mártírhalált halt ellenállók neveit megörökítő utcanév-táblákat megszünteti, példájukat kiírtja a tankönyvekből, s közben szervezetünk működését is ellehetetleníteni igyekszik.

A mai kormány a szimbólumok terén visszanyúl a II. világháborút megelőző horthysta időkre. Akkorra, amikor a magyarországi hivatalos politika Hitlerrel kollaborált. A Honvédelmi Minisztérium a Hitler oldalán harcolt magyar katonákat dicsőíti az antifasiszta ellenállók helyett, újfasiszta eseményeket, programokat támogat. De az sem idegen tőle, hogy a náci német megszállás 70. évfordulójára náci emlékművet állítson, amelyről csak a nagy felzúdulás és a közelgő parlamenti választás miatt mondott le időlegesen.

Az Ellenállók Nemzetközi Szövetsége (FIR) végrehajtó bizottságának januári római ülésén meglátogattuk az ardeatinai barlangokat, ahol náci mészárlás történt. Ott is elmondtzam: "Azok a kormányok, amelyek a mai Európában a fasizmus ideológiájával rokonszenveznek, deheroizálni igyekeznek az egykori antifasiszta ellenálló hősöket, egyben elfeledkeznek a holokauszt politikai áldozatairól.". Sajnálatosan ez a mai magyar kormányra is igaz.

Ha a holokausztról beszélünk, emberi tisztességünk diktálja, hogy azokról is szóljunk, akiknek sok esetben választási lehetőségük volt: vagy elbújnak a bűnös fasiszta-náci eszmét követők elől, esetleg kollaborálnak velük, vagy akár a halállal szembe nézve a humanizmust képviselve, szavaikat és tetteiket tudatosan vállalva szembe szállnak az ordas eszmével. Az ő helytállásuk, áldozatuk is hozzájárult ahhoz, hogy hosszú évtizedekre le tudta az emberiség küzdeni a fasizmust.

A FIR tavaly nyáron a belga Veterán Intézettel közösen a brüsszeli Európa Parlamentből indította útjára azt a hatalmas kiállítási anyagot, amely bemutatja az európai országok antifasiszta ellenállását. Mi, magyarok is büszkék lehetünk elődeinkre, hiszen a magyar diaszpóra tagjai 22 országban fegyveres és politikai harcot is folytattak a nácizmussal.

Róluk, az antifasiszta ellenállók holokausztjáról is meg kell emlékeznünk egy-egy villanás erejéig. A téma tudományos igényű feltárása még várat magára.

A FIR azt szeretné, ha az antifasiszta ellenállók hősies helytállása példát mutatna a fiatalabb generációk számára, hiszen napjainkban, ha békés keretek között is, antifasiszta ellenállásra van ismét szükség a demokrácia vívmányainak a megvédéséért.

Magyarországon és azon kívül egyaránt. Mondjunk közösen nemet az újraéledő fasizmusra!

("Az antifasiszta ellenállók holokausztja" című nemzetközi konferencián március 22-ikén a MÚOSZ-székházban elmondott bevezető előadás szerkesztett változata.)