Jávor Benedek;hatástanulmány;Párbeszéd Magyarországért;paksi bővítés;

2014-03-25 06:15:00

Hiányoznak a paksi hatástanulmányok

Perekkel próbálják megszerezni ellenzéki politikusok a paksi beruházáshoz kapcsolódó dokumentumokat. Igaz, a nincsenek is megfelelő hatástanulmányok, amelyek megalapoznák az atomerőmű bővítést.

Nem létezik olyan érdemi tanulmány, amelyik megalapozná a paksi atomerőmű bővítésére Oroszországgal kötött szerződést - jelentette ki tegnap Jávor Benedek. A Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke mindezt arra alapozva mondta el, hogy múlt hét pénteken a beruházó állmi projektcég, az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. székhelyén betekinthetett azokba a dokumentumokba, amelyek a "cég és a kormányzat álláspontja szerint megalapozzák" a bővítést.

Jávor Benedek azt mondta, a projektcégnek nincsenek más tanulmányai, mint azok, amelyeket 2009 júniusában a fejlesztésre vonatkozó országgyűlési határozat előkészítésére az erőmű és az MVM által elindított Lévai-projektben évekkel korábban készítettek. Hangsúlyozta, hogy ezek az iratok - egyes adatok kitakarásával - azóta már az interneten is elérhetők. Hozzátette, ezek mellett pénteken két olyan nem nyilvános tanulmányt látott, amely 2011. áprilisában készült.

Az ellenzéki politikus úgy véli, hogy a kormány felelőtlen módon, az elemi, szakmai elővigyázatosságot félretéve, kizárólag politikai szempontok alapján döntött a paksi bővítésről. Véleménye szerint ugyanis olyan számítások is hiányoznak, amelyeket "egy átlag lakásfelújításnál egy átlag tulajdonos" is elkészít.

A független képviselő bejelentette: Péterfalvi Attilához, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez fordul, akit arra kér majd, hogy az interneten már nyilvánosságra hozott dokumentumok kitakart részeinek titkosságát oldják fel. Egyúttal felszólította a projektcéget, hogy ha a pénteken megtekintett dokumentumokon túl bármilyen más tanulmánnyal rendelkeznek, azt bocsássák a rendelkezésére.

A Lehet Más a Politika (LMP) viszont beperli az MVM Paks II. Zrt.-t, mivel a társaság nem teljesítette a közérdekű adat megismerésére irányuló igényét, a cég újabb 15 nap haladékot kér. Így a választások utánra tolódik az információk kiszolgáltatása - ezt Szél Bernadett, az LMP társelnöke erősítette meg lapunknak. Éppen a legfontosabb kérdésekben, a gazdasági és a környezeti hatástanulmányok és kockázatbecslések tekintetében tagadta meg a cég az adatszolgáltatást - mondta. A politikus tudatta, hogy tegnap újabb közérdekű adatkérést fogalmazott meg, miután a projektcég vezetője eddig elérhetlennek bizonyult. Így nem kapott információt arról sem, hogy a társaság milyen építési ütemtervről írt alá szerződést a kivitelezővel, az orosz Roszatommal Moszkvában.

Szél Bernadett hangsúlyozta: Paks ügyében közpénzek elköltéséről van szó, a közérdek ilyen esetekben előbbre való mint az üzleti titok. A környezetvédelem általános szabályairól szóló törvény előírja, hogy nemzetközi szerződésnél elő kell készíteni egy elemzést, és azt társadalmi vitára kell bocsátani, s ez elmaradt - fűzte hozzá.

Az LMP politikusa szerint Orbán Viktor kormányfő teljes vakrepülést folytat Paks ügyében. Egyre nyilvánvalóbb, hogy egyáltalán nincsenek anyagai és adatai a kormányzatnak azzal a háromezer milliárd forintos hitelszerződéssel kapcsolatban sem, amelyet Moszkvában a paksi atomerőmű bővítéséről aláírtak. Emellett a miniszterelnök olyan dolgokat titkol el a társadalom elől, amelyeket joga lenne még a választások előtt megismerni - tette hozzá.

Úgy tűnik, hogy Orbán úgy ment bele a szerződésbe, és kötelezi el Magyarországot ötven-száz évre a putyini Oroszország mellett, hogy nem készültek el a döntés előtt a szükséges hatástanulmányok - jelentette ki Szél Bernadett. Arról is beszélt, hogy az elkövetkező napokban perek sorozata kezdődik meg a paksi beruházás ügyében, amelyeken remélhetően nyilvánosságra kerülnek azok az információk, amiket már közzé kellett volna tennie a kormányzatnak.