A Békés Megyei Főügyészség azért indítványozta a civil szervezet feloszlatását, mert az egyesület - a vádhatóság álláspontja szerint - Gyöngyöspatán és Hajdúhadházon korábban szervezett járőrözése során faji alapú megkülönböztetést tett emberek között. Az ügyészség álláspontja szerint a közbiztonság helyreállítása érdekében meghirdetett fokozott járőrszolgálat valójában a bűnözőnek kikiáltott cigány kisebbség megfélemlítését célozta, és sértette a roma kisebbséghez tartozók egyenlő emberi méltósághoz való jogát.
Mucsi Erika tanácsvezető bíró az indoklásban elmondta: a Gyulai Törvényszék mérlegelte a felperes Békés Megyei Főügyészség által benyújtott bizonyítékokat, és arra a következtetésre jutott: nem sikerült bizonyítani, hogy az alperes Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület akár egyénenként, akár csoportos megnyilvánulásaiban alapszabályba, alaptörvénybe, Magyarország törvényeibe vagy nemzetközi egyezményekbe ütköző tevékenységet fejtett ki. A törvényszék álláspontja szerint az ügy érdemi elbírálásához szükséges tényállás rendelkezésre áll, ezért az alperes által felajánlott tanúbizonyítás mellőzésével hozott határozott.
Gyöngyöspatán és Hajdúhadházon a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai 2011 tavaszán több napig járőröztek, állításuk szerint "a megszaporodott bűncselekmények" miatt.