Publicisztika;Oroszország;kivonulás;Krím félsziget;ukrán válság;

2014-03-25 13:07:00

Vihetik a fegyvereiket is az ukránok

Ukrajna és Oroszország megállapodott abban, hogy fegyverzetükkel együtt hagyhatják el a Krím félszigetet az ott állomásozó ukrán katonák - jelentette be Ihor Tenyuh ügyvivő védelmi miniszter a kijevi parlament keddi ülésén.

A megegyezés előző nap délután született Mihajlo Kucin ukrán és Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök között.

Tenyuh közölte: már megvan a terv a katonák, a fegyverzet és a haditechnikai eszközök, valamint a hadihajók kivonásáról. A miniszter úgy vélekedett, hogy ezáltal sikerül megőrizni az ukrán haditengerészet "magját", fegyverzetét és haditechnikáját, ami hozzájárul Ukrajna védelmi képességeinek növeléséhez.

Közölte, hogy mintegy 4300 katona, illetve azok családtagjai, körülbelül 2200-an jelezték, hogy el kívánják hagyni a félszigetet. Szavai szerint az orosz katonai agresszió kezdetekor 18 800 ukrán katona tartózkodott a Krímben, ebből 11 900-an a haditengerészet és 2900-en pedig a légierő tagjai.  

Megjegyezte, hogy a csapatok kivonásakor mintegy 36 ezer tonna lőszert kell elszállítaniuk a Krímből.

Közben az államfői tisztet ideiglenesen betöltő Olekszandr Turcsinov házelnök köszönetet mondott a Krím félszigeten szolgáló katonáknak azért, hogy lehetőséget teremtettek az ország védelmére való felkészülésre az ukrán fegyveres erők számára.

Kijelentette, hogy a Krímben "elszenvedett hatalmas veszteségek és komoly problémák ellenére az ukrán katonák többsége teljesítette feladatát, egy hónapon át kitartottak, amivel lehetőséget teremtettek a fegyveres erőknek arra, hogy felkészüljenek az ország összes határának védelmére, valamint a megszállókkal való szembeszállásra".

Hangsúlyozta, hogy több százezer ukrajnai állampolgár számára "személyes tragédia" a Krím megszállása. Arra kérte ezért a kormánytagokat és azokat a  hivatalnokokat, akik a menekültek segítésével fognak foglalkozni, hogy "ne hivatalos, bürokratikus módon, hanem őszintén álljanak hozzá a problémához.

Kifejezte meggyőződését, hogy azok a katonák és állampolgárok, akiknek most el kell hagyniuk krími otthonaikat, hamarosan visszatérhetnek majd.

A megegyezés után leváltották a védelmi minisztert

Menesztette hivatalából kedden Ihor Tenyuh ideiglenes védelmi minisztert az ukrán parlament.

A javaslat csak másodszori nekifutásra ment át a törvényhozáson. Először nem kapta meg a kellő számú szavazatot, majd a frakciók közötti konzultáció után a képviselők újra szavaztak. Ekkor már 228 képviselő támogatta Tenyuh leváltását, amelyhez legalább 226 szavazatra volt szükség a 450 fős törvényhozásban.

A parlament Mihajlo Kovalt választotta a tárca új ideiglenes vezetőjének.

Magyarok ne utazzanak a Krímbe!

Tekintettel a Krímben a március 16-ai népszavazás után kialakult rendkívül bizonytalan, veszélyes politikai és biztonsági helyzetre, a Külügyminisztérium nem javasolja a magyar állampolgároknak, hogy bármilyen célból a félszigetre utazzanak.

A konzuli szolgálat honlapján közzétett figyelmeztetésben a már ott tartózkodó magyaroktól pedig azt kérték, hogy lehetőség szerint minél előbb hagyják el a területet. 

Az érintettek ezzel kapcsolatban segítségért – a magyar nagykövetség mellett – Fruszlov Vladimirhez, a Krími Magyar Társaság elnökéhez (00380 50 3972 600) vagy Gladkih Nagyezsdához, a szervezet tiszteletbeli elnökéhez, a szimferopoli tiszteletbeli konzul asszisztenséhez (00380 67 6523 267) fordulhatnak.

A konzuli szolgálat azt is javasolja a magyaroknak, hogy az utazást Ukrajna keleti és déli (Harkiv, Donyeck, Luhanszk, Zaporizsje, Dnyipropetrovszk, Mikolajiv, Herszon, Odessza) megyéibe ugyancsak halasszák el a térségben tapasztalható kiszámíthatatlan helyzet és a biztonsági kockázatok miatt. 

Ha sürgős, halaszthatatlan okból mégis ezekre a területekre kell utazniuk, mindenképpen legyenek elővigyázatosak, körültekintőek, a tüntetéseket és általában a nagyobb csoportosulásokat feltétlenül kerüljék el - hívták fel a figyelmet.

Kijevben és az ország más – középső és nyugati – régióiban a helyzet fokozatosan normalizálódik. Ennek ellenére az oda utazók esetében is indokolt a körültekintés és a fokozott óvatosság - olvasható a konzuli szolgálat tájékoztatásában.