Orbán Viktor a szívemből beszélt, midőn ifjú miniszterelnökként arról szónokolt, hogy "a gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak." Mielőtt végképp elgyengülnénk - a történeti hűség kedvéért jegyezzük meg, hogy akkor, éppen egy évtizede - jó lesz megkapaszkodni! - egy euró 246 forintot ért, a jegybanki alapkamat pedig 9,5 és 12,5 százalék között ingadozott.
Napjainkban 311 forintnál olcsóbban nemigen lehet eurót vásárolni, és mától az alapkamat 2,6 százalékos lett. Erre mondják, hogy micsoda különbség! Az államtitkári fizetést húzó, havonta kétszer ülésező jegybankárok többsége - akárcsak 2012 augusztusa óta minden alkalommal -, fittyet hányt az elhúzódóvá váló orosz-ukrán konfliktusnak, a velünk egy kalap alatt kezelt több feltörekvő ország kamatemeléseinek, és annak, hogy az amerikai, szövetségi jegybank szerepét betöltő FED eszközvásárlási programját most már a fokozatos csökkentés jellemzi, ami számunkra a kockázatok biztos növekedésével jár együtt.
A Matolcsy György vezette jegybankot azonban mindez hidegen hagyja. Az elnök, már miniszter korában is a gazdasági növekedést kényszeres üldözőjévé szegődött, amelyhez többnyire csak az uniós pénzekből beruházó állam vállalta a partnerséget. Hasonlóképpen mániákusan ragaszkodik ahhoz is, hogy az egyébként jobb sorsra érdemes Növekedési Hitelprogramban rögzített legfeljebb 2,5 százalékos költségekhez közeledjen az alapkamat, különben - a második szakasz döcögős indulása miatt is - az MNB számára végképp ráfizetésessé válna a konstrukció. Most már csak egy paraszthajszál választ el bennünket ettől a kamatmértéktől.
Amilyen kellemes (lenne) egyre olcsóbban finanszírozni a beruházásokat, annyira megterhelő a devizahitel-adósok számára, hogy a kamatvágások túlzott mértéke miatt - 3,0 százaléknál meg kellett volna állni - egyre növekednek. A hiteladósok "megmentése" Orbánék legnagyobb kudarca. Ők is a megmondhatói: a rezsicsökkentés megtakarításait felfalták a jegybankárok ostoba döntései.