Oroszország;kormányfő;Nemzetközi Valutaalap;Vitalij Klicsko;Krím félsziget;Olekszandr Turcsinov;Ihor Tenyuh;

Az orosz külügyminiszter bőrén érezhette országa egyre erősödő elszigeteltségét Hágában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Ukrán visszavonuló

Fegyverzettel együtt kivonja csapatai a Krím-félszigetről Ukrajna. Erről állapodott meg tegnap a területet múlt héten bekebelező Oroszországgal. A védelmi miniszter benyújtotta lemondását, miközben az új kormány többi tagja letette az esküt Kijevben.

Fegyverzettel együtt távoznak az ukrán katonák a Krím-félszigetről, erről sikerült megállapodnia Ukrajnának és Oroszországnak, jelentette tegnap be Ukrajna megbízott védelmi minisztere, akinek lemondását végül elfogadta a Verhovna Rada. Mint Ihor Tenyuh elmondta, kész a terv a mintegy 6,5 ezer katona, és hozzátartozóik, illetve a becslések szerint 11 milliárd hrivnya értékű fegyverzet, haditechnikai eszközök és hadihajók kivonására.

Japán mentőcsomag
A hágai atom-csúcstalálkozó kapcsán döntött Japán arról, hogy 150 milliárd jennel (átszámítva több mint egymilliárd euróval) támogatja Ukrajnát. Sikeres tárgyalásokat folytat Kijev a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) is egy újabb hitelről. Az ukrán pénzügyminiszter reményét fejezte ki, az IMF már jövő hónapban folyósítja az első részletet. Az ukrán nemzeti össztermék (GDP) idén három százalékkal zsugorodhat. A hágai csúcstalálkozón az Európai Tanács elnöke kijelentette, az Európai Unió egységesen kiáll a legmagasabb szintű nukleáris biztonság szavatolása mellett, és ennek a területnek az egyik kulcsszereplőjévé vált globális szinten. A nemzetközi tanácskozás zárónapján Herman Van Rompuy-höz hasonlóan fogalmazott José Manuel Barroso, aki emlékeztetett, a legalapvetőbb cél a béke és jogállamiság megőrzése. Az Európai Bizottság elnöke ismertette, a találkozón a részt vevő 53 ország közül 35 vállalta, hogy átveszi a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) biztonsági előírásait. Többek közt Oroszország, Kína, India és Pakisztán nem vállalt ilyen kötelezettséget.

Tegnap a kijevi törvényhozás plenáris ülésén a kinevezett kabinet képviselői hivatalosan is letették az esküt. Olekszandr Turcsinov kormányfő közölte, katonáikat folyamatosan provokálták az orosz egységek, mivel állítása szerint így kívántak jogot szerezni a további, főként kelet-ukrajnai megyék elfoglalására.

A védelmi miniszter lemondását másodszori nekifutásra a jelenlévő 264 képviselő közül 228 támogatta. Mint az Udar (Ütés) párt elnöke, Vitalij Klicskó fogalmazott, jelen helyzetben egy nagyobb tapasztalattal rendelkező szakembernek kell betöltenie a védelmi tárca vezetői pozícióját, ez ügyben megkezdődtek a tárgyalások a frakciók között. Ideiglenes védelmi miniszterré Mihajlo Kovalt választották.

Meggyilkolták a Jobboldali Szektor ultranacionalista szervezet egyik vezetőjét a nyugat-ukrajnai Rivnében, adta hírül az Unian ukrán hírügynökség. Halálának körülményeiről egymásnak ellentmondó hírek jelentek meg.

Az Ukrajinszka Pravda azt írta, két gépkocsi vágott be Olekszandr Muzicsko autója elé, kirángatták a férfit a volán mögül, s elhurcolták. Kezét hátrabilincselték, egyszer lábon, kétszer szíven lőtték, majd kidobták az autóból, értesült a tsn.au hírportál.

A Rivne1.tv online adásában azt közölte, Muzicskót az ukrán biztonsági szolgálat akciója során lőtték le, öt másik személy tűnt el a művelet során. Míg a TSzN televízió azt állította, a Szokil (Sólyom) különleges rendőri alakulat lőtte le, mikor őrizetbe akarták venni egy kávéházban, de szökni próbált.

Muzicsko március 16-án, az interneten közzétett videofelvételen “megjósolta” meggyilkolását, mikor egy ellene készülő, lehetséges merényletről beszélt. Mint fogalmazott, az ukrán ügyészségi hivatal rendeletben kérte fel a belügyminisztériumot egy speciális egység létrehozására, amely a politikai ellenfeleket távolítaná el. Muzicsko úgy vélte, ő lesz az első áldozat, akit kivégeznek, vagy elfognak, s átadnak az orosz speciális erőknek.

A Szasko Bilij náven ismertté vált politikus botrányos és félelemkeltő megnyilvánulásai miatt a vezető hírek állandó szereplője volt. Tevékenyen részt vett Viktor Janukovics elnök megbuktatásában, mint a párt nyugat-ukrajnai koordinátora. Az orosz hatóságok nemzetközi körözést adtak ki ellene a csecsenföldi háborúban való részvétele miatt.

Jelentősen korlátozná Barack Obama az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehetőségeit. A jövőben az NSA csak bizonyos esetekben juthat hozzá a megfigyelt, illetve lehallgatott telefonbeszélgetéseket rögzítő adatokhoz - írta a New York Times.