Színházi Világnap;Szegedi Nemzeti Színház;Brett Bailey;drámaíró;MASZK Országos Színészegyesület;

2014-03-27 06:47:00

Mozgóképes üzenetek a világnapra

A mai 52. színházi világnapon számos programmal várják a közönséget a színházak és a színházi szervezetek. Az előadások előtt Magyarországon is felolvassák a világnapi üzenetet, melyet idén Brett Bailey dél-afrikai drámaíró, díszlettervező, rendező írt. 

Az 1967-ben született művész üzenetében arról ír, hogy ebben az egyenlőtlen világban, amelyben a legfőbb hatalom birtokosai arról akarnak meggyőzni minket, hogy létezik egyetlen nemzet, egyetlen faj, egyetlen nem, egyetlen szexuális preferencia, egyetlen vallás, egyetlen ideológia, egyetlen kultúra, amely felsőbbrendű az összes többinél, védhető-e az a gondolat, mely szerint a művészetek és a politika szétválasztható.

Az idén a MASZK Országos Színészegyesület a Szegedi Nemzeti Színházban tartja színházi világnapi gáláját, amelyet már 14. éve rendeznek meg a világnapon. A jótékonysági gálaest bevételéből a rászoruló, idős színészeket támogatják. Az idei gálán főként a három tagozatú szegedi színház művészei szerepelnek, házigazdaként pedig Király Levente, a nemzet színésze lép színpadra.

A gálaesten szakmai díjakat is átadnak, köztük a Gobbi Hilda-életműdíjat, a pályakezdőknek odaítélhető Soós Imre-díjakat, a Vámos László-, a Kállai Ferenc- és a Hevesi Sándor-díjat, valamint a Szabadtéri Színházak Szövetségének Amfiteátrum-díját.

A programhoz a Szegedi Szabadtéri Játékok is csatlakozik: kétnapos tudományos konferenciát rendeznek Tér, művészet, szellemiség címmel a fesztivál újraindulásának 55. évfordulója alkalmából. Budapesten a Thália Színházban a Katonák című darabot mutatják be, mely a száz éve kitört első világháborúra emlékezik.

Meglepetéssel készül a világnapra a budapesti Katona József Színház is: az elmúlt napokban a társulat tagjai több tucat olyan pár másodperces mozgóképet, vagyis animgifet készítettek, melyekkel nem csak a színház rajongói színesíthetik kiválóan üzeneteiket, kommentjeiket, internetes kommunikációjukat, hanem az internetezők szélesebb rétege is.

Ha nehéz egy-egy érzelmet, reakciót szavakba önteni, a www.gifszinhaz.hu weboldalon Nagy Ervin, Pálmai Anna, Kulka János, Ónodi Eszter, Jordán Adél és a többiek egy pillanat alatt megoldják.

Ha pedig valamilyen érzelem, szituáció, reakció vagy izgalmas arckifejezés kimaradt volna a közel száz animgif közül, nézőik kérései alapján pótolják azokat: Facebook-oldalukon lehet majd kérni konkrét helyzetet, a társulat tagjai pedig a színházi világnapon leforgatják a legérdekesebb ötleteket.